AKTUALNOŚCI

GRAND PRIX MARCINA

Marcin Zawora – uczeń klasy IIIB zdobył Grand Prix VI Konkursu Wokalnego „Tylko Polska Piosenka”. W tegorocznej edycji młodzi wokaliści z różnych zakątków Polski zmagali się z repertuarem Janusza Radka, zarówno podczas mistrzowskich warsztatów wokalnych jak i przesłuchań konkursowych.

Wszystko rozpoczęło się od przesłuchań nadesłanych zgłoszeń. Komisja zakwalifikowała 24 uczestników. Każdy miał za zadanie przygotować jedną piosenkę z repertuaru Janusza Radka, drugą zaś dowolnego polskiego artysty. Osoby te zostały zaproszone na bezpłatne, mistrzowskie warsztaty z Januszem Radkiem i jego akompaniatorem Adamem Drzewieckim.
Ponadto Marcin otrzymał voucher na sesję nagraniową piosenki autorskiej w DMP Drzewiecki Media Production od jurora – Adama Drzewieckiego.

Organizatorami konkursu byli: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy i Dębickie Towarzystwo Muzyczno - Śpiewacze, Urząd Miasta Dębica

Opiekun: p. Bożena Frankiewicz


BAW SIĘ Z NAMI

W dniu 9 maja 2018 r. na boisku „Dziewiątki" odbyły się miejskie eliminacje turnieju gier i zabaw dla najmłodszych uczniów – „Baw się z nami”. Nasza drużyna pewnie wygrała 4 zabawy - sztafetę, rzuty do worka, dodawanie skoków i strzały na bramkę (ex aequo). Dwa drobne błędy i jeden but sprawiły, że w pozostałych trzech wyścigach byliśmy drudzy. Świetna postawa naszych zawodników zaowocowała zdobyciem tytułu Mistrzów Dębicy.
Kolejne zmagania czekają na naszych najmłodszych sportowców już 22 maja, gdzie w Pustkowie rozegrany zostanie finał powiatowy.

Skład reprezentacji: Maja Piękoś, Zofia Gawle, Maja Mazur, Estera Kurcz, Nadia Lorek, Amelia Bała, Mikołaj Szarek, Krzysztof Pragłowski, Gabriel Gwóźdź, Damian Góra, Nikodem Rusek

Opiekun: p. Dorota Stogiera


ALICJA WYRÓŻNIONA

Alicja Wojnarowska, uczennica kl. VC zdobyła honorowe wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
 „(Nie) Sprawność w szarości” Rawicz 2018, który odbywał się pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na konkurs napłynęło 1001 prac wykonanych w technikach monochromatycznych, z użyciem jedynie czerni, bieli lub szarości.
Praca Alicji, decyzją przewodniczącego jury dr hab. prof. nadzw. Jacka Jarczewskiego, kierownika Katedry Malarstwa Architektonicznego ASP we Wrocławiu, uzyskała kwalifikację wystawową oraz znajdzie się w wydanym przez organizatorów pamiątkowym katalogu.

GRATULACJE!

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec


KOLEJNY WSPANIAŁY SUKCES NASZYCH LEKKOATLETEK

14 maja na stadionie lekkoatletycznym w Pustkowie rozegrane zostały jedne z ostatnich zawodów w tym roku szkolnym, w 4 – boju lekkoatletycznym. Wszystkie zawodniczki startują w czterech konkurencjach (60m, 600m, skok w dal, rzut piłeczką palantową). Nasza drużyna w pięknym stylu wywalczyła tytuł MISTRZYŃ MIASTA i POWIATU (obroniły tytuł z roku ubiegłego). Zdobyły 1166 punktów. Jako mistrzynie powiatu będą nas reprezentować w finale wojewódzkim, który zostanie rozegrany 29 maja. Najlepszą zawodniczką zawodów została Zuzia Stepaniak uzyskując 297 punktów.

Drużyna wystąpiła w składzie: Zuzia Stepaniak 6c, Natalia Parys 6c, Ala Rojek 6c, Olga Szarek 6c, Klaudia Ortyl 7d, Gosia Łaba 5b

Powodzenia w finale!

Opiekun: p. Beata Rut


PODRÓŻE MAŁE I DUŻE…
W dniach 27. 04 – 03. 05. 2018 r. uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum wraz z opiekunami mieli okazję spędzić majówkę w Holandii i Wielkiej Brytanii. Cały tydzień minął nam bardzo szybko. Teraz pozostały nam tylko cudowne wspomnienia i wiele zdjęć!
Z Dębicy wyruszyliśmy z dużą dawką energii i z uśmiechem na twarzach. W tym roku zwiedziliśmy nie jedno, a dwa państwa! Pod czujnym okiem Pani Przewodnik poznaliśmy kulturę, obyczaje i historię innych krajów. Było to niesamowite przeżycie zwiedzić tyle miejsc w ciągu zaledwie kilku dni!
W KUCHENNYM OGRODZIE…
Wielka to była dla nas niespodzianka, gdy obudziliśmy się w Holandii z samego ranka. Duże było nasze zdziwienie, kiedy zamiast różnorodnych budynków, za oknem widniały pola, lasy, łąki i niekończące się stada owiec… Oczywiście nie mogło zabraknąć holenderskich wiatraków. To prawdziwa ozdoba tego miejsca. Czym właściwie jest ten „kuchenny ogród”?
To 32 hektarowe pole, gdzie można podziwiać ponad 7 milionów gatunków tulipanów, narcyzów, żonkili. Tereny dzisiejszego ogrodu stanowiły dawniej posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która właśnie w tej okolicy spędzała najwięcej czasu. Tutaj polowała i zbierała różnorakie zioła do zamkowej kuchni. Stąd właśnie Keukenhof – „ogród kuchenny”. Największą atrakcją tego dnia był przejazd do Amsterdamu i rejs promem po Morzu Północnym. Myśl o śnie w kajutach na pokładzie statku wprawiała nas w niesamowity nastrój.

SZKOCKA KRATA I NASZE PRZEZNACZENIE
To wspaniałe uczucie, kiedy budzisz się rankiem, a przez okno widzisz bezkres morza i błękitne niebo. Taka atrakcja czekała nas rankiem w niedzielę. W Szkocji Atenach Północy zwiedziliśmy zamek, szkoda, że nie w nocy! Doza tajemniczości i niesamowity klimat wprawił nas w osłupienie. Kamień przeznaczenia miał spełnić tam nasze marzenia. Kryje on w sobie coś magicznego, samo patrzenie zarówno na kamień jak i insygnia koronacyjne to prawdziwy zaszczyt. W Edynburgu mieliśmy czas wolny na zakupy. Nie jedna osoba skusiła się na kupno prawdziwych szkockich przysmaków, inni zdecydowali się nawet na zakup kiltu!  Po całym dniu zwiedzania byliśmy zmęczeni, ale stolicą Szkocji zachwyceni!
POWRÓT DO RENESANSU I MIŁOŚNICY WALLACE’A
Stirling to miasto położone w centralnej Szkocji nad rzeką Forth. W tym miasteczku mieliśmy okazję podziwiać renesansowy zamek królów szkockich z końca XV wieku. Zamek był ulubioną rezydencją rodu Stuartów. To miejsce, gdzie odbyła się koronacja Marii Stuart - późniejszej królowej Szkocji. Warto przypomnieć, że Szkocja długo o wolność walczyła i swym przywódcą Williama Wallace’a ogłosiła… To w Stirling Szkoci Anglików pokonali i Williamowi cześć oddali. Historia Wallace’a jest doskonale znana tegorocznym uczestnikom konkursu z języka polskiego, gdyż jednym z dzieł omawianych na olipiadzie był film Mela Gibsona „Braveheart”, opowiadający historię Szkocji i jej przywódcy.

SPOTKALIŚMY NESSIE?
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta u słynnego potwora z Loch Ness. Zanim jednak tam dotarliśmy, zatrzymaliśmy się w Dolinie Łez. Było to cudowne miejsce, nie wyobrażaliśmy sobie, że istnieje coś tak wspaniałego. Porobiliśmy setki zdjęć i po paru chwilach musieliśmy wracać do autokaru, gdyż byliśmy umówieni z Nessie. Potraktowała nas dość niekulturalnie, gdyż się nawet nam nie pokazała. Było to bardzo nietaktowne. Chociaż może z drugiej strony dla nas to było lepsze rozwiązanie..? Jak powiedziała Pani Przewodnik Nessie lubi lizaki, gumy do żucia i przypomina małego osiołka. Czy to prawda, do tej pory nie wiemy… Jezioro Loch Ness i cała okolica to niebo na ziemi. Widok ruin zamku, na tle zachodzącego słońca był rajem dla naszych oczu. Spacer brzegiem jeziora był dla nas zbawieniem, chociaż w wodzie czaiła się Nessie i nie każdy chciał się z nią spotkać.
W GOŚCINIE U SHAKESPEARA
W Stratford nad Avon gościliśmy tylko przez chwilę, ale wspomnienia zostaną na zawsze. Niekończące się uliczki, duże biblioteki, czarno-białe domy to niespotykane widoki. William Shakespeare to artysta zanany na całym świecie, doceniany, kochany i podziwiany. Jego najsłynniejsze utwory to „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”. Nie każdy ma okazję gościć w mieście, gdzie urodził się i został pochowany tak słynny artysta.

W LONDYNIE, Z CZEGO TO MIASTO SŁYNIE?
Stolica Anglii przywitała nas iście angielską pogodą. Lekki deszczyk i pochmurne niebo nie zniechęciło nas jednak do dalszego zwiedzania. Londyn był chyba najbardziej przez nas wyczekiwanym miastem. Początkowo odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne, gdzie mogliśmy być jednocześnie na dwóch ziemskich półkulach. Niewyobrażalne, prawda? Muzeum morskie to idealne miejsce dla pasjonujących się żeglugą, i nie tylko… Punktem kulminacyjnym tego dnia był rejs statkiem po Tamizie. Z górnego pokładu mogliśmy podziwiać Tower Bridge, London Eye i nawet słynny most z „Harrego Pottera”. Po skończonym rejsie, udaliśmy się pod Pałac Buckingham. Mieliśmy duże szczęście, gdyż Królowa Elżbieta w tym dniu gościła w Londynie. Co prawda nie udało nam się jej zobaczyć, ale samo poczucie, że przebywa gdzieś niedaleko wprawiało w nas zachwyt. Mieliśmy okazję gościć także na słynnym Oxford Street i China Town.

Ostatni dzień to powrót do Polski. W autobusie okazało się, że wiele naszych kolegów lubi jeść przez sen, a szczególnie czekoladę. Największy rekord to cztery kostki na raz. Podróż minęła nam bez większych problemów. Byliśmy zmęczeni, cieszyliśmy się, że wracamy do Polski, bo przecież „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”!

ANGLIA TO KRAJ WSPANIAŁY, PRZEZ NAS NA ZAWSZE ZAPAMIĘTANY!!!

Organizator wycieczki: p. Bożena Frankiewicz
Opiekunowie: p. Anna Doniec, p. Krzysztof Jużecki, p. Grzegorz Lorek
Zdjęcia: Eryk Wójcik kl. III e
Informacja: Wiktoria Prokop kl. III e


SMACZNIE, ZDROWO, OWOCOWO!

Pod takim hasłem klasa 1 a obchodziła Dzień Zdrowia. Z tej okazji uczniowie przygotowali zestawy owoców, z których zrobili pyszne soki i koktajle. Uczniowie ze smakiem spożyli przygotowane przez siebie owocowe bomby witaminowe. Zajęcia trwały 90 minut. Poprzedzone zostały prezentacją multimedialną dotyczącą 10 zasad zdrowego odżywiania (link: https://www.youtube.com/watch?v=DF4znGEcBPU).

Informacje i foto: p. Iwona Zima


PLASTYCZNIE O NIEPODLEGŁEJ

Dnia 13 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Polska Niepodległa”. Rywalizacja odbywała się w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja.
Sukcesy odnieśli uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

W kategorii: szkoły podstawowe

W kategorii: gimnazja

I miejsce - Alicja Wojnarowska kl. 5c

II miejsce - Martyna Krzyżanowska kl. 4c

I miejsce - Jan Krzyżanowski kl. 3a

II miejsce - Łucja Kłósek kl. 3e

GRATULACJE!

Opiekunowie: p. Grażyna Jałowiec, p. Anna Pyrchla


NIECH BIJE ZIELONE SERCE ZIEMI

W dniu 24 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy odbyła się XIV edycja Konkursu Ekologiczno – Przyrodniczego Niech bije zielone serce Ziemi”.
Reprezentacja uczniów klas I - III wzięła udział w teście wiedzy oraz w konkursie na strój ekologiczny. W ramach testu wiedzy z zakresu przyrody i ekologii uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnymi zadaniami wykraczającymi poza treści programowe przyrody i ekologii. W kategorii Ekologiczny pokaz mody zadanie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu oryginalnego stroju z odpadów i materiałów ekologicznych. Każdą prezentację uzupełniał stosowny, dowcipny komentarz i wybrana przez uczestnika muzyka.
Nasi uczniowie w obu częściach konkursu stanęli ma wysokości zadania, o czym świadczą wspaniałe wyniki.

W konkursie wiedzy:

 • I miejsce - Jakub Krogulski kl. 2c - opiekun Wioletta Słyś
 • II miejsce - Maria Horodyńska kl. 3f - opiekun Anna Pancerz
 • III miejsce - Mateusz Darłak kl. 3b - opiekun Ewa Kamińska

W Ekologicznym pokazie mody:

 • I miejsce - Julia Majkowska kl. 3b - opiekun Ewa Kamińska
 • II miejsce - Klara Pokrywka kl. 2b - opiekun Urszula Chciuk
 • III miejsce - Weronika Puzoń kl. 2b - opiekun Urszula Chciuk

Wysokie lokaty są dowodem, że nasi uczniowie posiadają świadomość, iż człowiek jest cząstka świata. Jest ściśle powiązany z przyrodą i nie może żyć bez niej ani poza nią. Pamiętajmy ekologia to nie moda, ale konieczność.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Informacje i foto: p. Wioletta Słyś, p. Ewa Kamińska


UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

26 kwietnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Obchodziliśmy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja - święta wolności, samostanowienia narodu, świadomości jego obywateli o suwerennym i podmiotowym państwie.
Klasa 6 A, która przygotowała i przeprowadziła uroczystość przypomniała w przedstawieniu również inne rocznice, które przypadają na rok 2018:

 • 250 rocznica konfederacji barskiej zwanej I powstaniem polskim i jej bohatera Kazimierza Pułaskiego

 • 155 rocznica powstania styczniowego, które było chęcią zrzucenia jarzma rosyjskiego

 • 100 rocznica I zwycięskiego powstania wielkopolskiego i głównej postaci – pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego

 • 100 rocznica końca I wojny światowej, a tym samym odzyskania przez Polskę niepodległości, z przedstawieniem sylwetki Józefa Piłsudskiego

Poprzez recytacje, wiersze i piosenki chcieliśmy przybliżyć uczniom naszej szkoły piękną i złożoną historię Polski.
Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu akademii Zosi Hajduk z klasy 7 i dziewczynkom z klas czwartych za piękny chórek.

Organizacja akademii dla klas 4 – 6 i gimnazjum: klasa 6 A i p. Elżbieta Baryłecka

Organizacja akademii dla klas 0 – 3: p. Monika Kraszkiewicz, p. Marzena Bąk, p. Sylwia Czerniak, p. Monika Trojan
Oprawa muzyczna: p. Aleksandra Gruszecka; Dekoracje: p. Lidia Parys, p. Grażyna Jałowiec; Nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka;
Foto: p. Joanna Sobczyk, p. Sylwia Czerniak

 


UCZNIOWIE KLAS I – III NA NAJWIĘKSZYM MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU W POLSCE

W dniach 20 – 22. 04. 2018 r. na lodowisku „Jastor” w Jastrzębiu Zdroju odbył się VIII Międzynarodowy Turniej Mini Hokeja.  To największe i najmocniej obsadzone zawody w naszym kraju dla najmłodszych adeptów hokeja na lodzie. W turnieju w dwóch kategoriach wiekowych (rocznik 2008-2009 i 2010-2011) wzięło udział 36 zespołów z pięciu krajów: Polski, Ukrainy, Białorusi, Czech i Słowacji. Łącznie 550 zawodników rozegrało 192 mecze i strzeliło 1590 bramek.
Starszy zespół UKH Dębica złożony z uczniów 2 i 3 klasy hokejowej zanotował 5 wygranych, 4 porażki i 1 remis. Co dało im 12 miejsce, które można uznać za spory sukces. W pokonanym polu pozostawili m.in. takie hokejowe ośrodki jak: Katowice, Bytom, Sosnowiec czy Brest.
Drużyna pierwszoklasistów, którzy we wrześniu rozpoczęli przygodę z hokejem i stawiają pierwsze kroki na lodzie zajęła 14 miejsce. Młodsi mini hokeiści po raz pierwszy uczestniczyli w tak spektakularnym wydarzeniu sportowym, co na pewno na długo utkwi w ich pamięci.
SKŁADY:

 • ROCZNIK 2008 – 2009: Tymoteusz Bryt, Aleksy Moździerz, Oskar Solak, Dariusz Pado, Krzysztof Bujak, Łukasz Bobulski, Jan Morawczyński, Zofia Gawle, Julian Cebula, Igor Kusek, Mateusz Niedzielski, Bartosz Bruch, Alan Ciepły, Krzysztof Pragłowski
 • ROCZNIK 2010 – 2011: Damian Niedzielski, Julian Wiktor, Natalia Kitrys, Krzysztof Czernecki, Antoni Baliński

Pierwszy mecz UKH Dębica - KH GKS Katowice 11:0

Tymoteusz Bryt i Krzysztof Bujak udzielają wywiadu dla TVP 3 Katowice
GRATULACJE!!!

FINAŁ WOJEWÓDZKI IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

Drużyna dziewczyn zdobyła IV miejsce w finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w drużynowych biegach przełajowych.

Skład drużyny: Wiktoria Bigus 2a, Aleksandra Śliwa 2a, Alicja Jasińska 3c, Natalia Szerszeń 3d, Łucja Sokołowska 7c, Karolina Ortyl 7c, Zuzanna Dziurgot 7c

GRATULACJE!


Opiekun: p. Krzysztof Jużecki

XX MISTRZOSTWA PODKARPACIA KARATE 2018

Klub Karate Shinkyokushin BUSHI DĘBICA wziął udział w XX Mistrzostwach Podkarpacia Karate 2018, które odbyły się w Jaśle 14 kwietnia 2018 r.
W turnieju wzięło udział 228 zawodników z 17 klubów z Podkarpacia. Zawodnicy startowali w konkurencjach Kata oraz Kumite.
Z Klubu BUSHI DĘBICA wystartowało 7 zawodników, którzy zdobyli 6 medali w tym 2 złote.
Damian Prus z SP5 zajął 3 miejsce!

Jestem dumny z naszych zawodników, którzy z zawodów na zawody prezentują się coraz lepiej, o czym świadczą wyniki z ostatnich imprez sportowych. Wyniki Mistrzostw Podkarpacia – Jasło
(6 medali – 2 złote, 4 brązowe):

Natalia Więch

1m. Kumite, 1m. Kata

Gabriela Pietrzak

3m. Kata

Damian Prus

3m. Kumite

Martyna Sidor

3m. Kumite

Mateusz Kolak

3m. Kumite

 

Informacja i foto: p. Mariusz Madeja


DRUGIE MIEJSCE DLA UCZNIÓW SP5 W TURNIEJU MISTRZOWIE BIAŁEGO ORLIKA

W dniu 6 marca 2018 r. na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach Zimowego Narodowego odbył się VI Ogólnopolski Finał Turnieju Mistrzowie Białego Orlika. W zawodach wzięły udział 24 drużyny z całego kraju. Uczniowie z 5 i 6 klasy hokejowej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy wywalczyli srebrne medale. Na najwyższym stopniu podium uplasował się zespół z Mińska Mazowieckiego, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna z Elbląga.

Skład drużyny: Adam Kozioł, Piotr Bukowy, Oskar Wrona, Kamil Żądło, Dawid Balasa, Karol Krzemiński,
Kacper Mryczko, Jakub Kieraś, Jakub Gawle, Antoni Migała i Mikołaj Pękala


OGÓLNOPOLSKI KONKURS OLIMPUSEK

8 stycznia 2018 roku uczniowie klas trzecich naszej szkoły brali udział w Olimpiadzie OLIMPUSEK /sesja zimowa/. Konkurs polegał na rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu. Treść sprawdzianu uwzględniała elementy edukacji polonistycznej, społeczno - przyrodniczej i matematycznej.
W konkursie wzięło udział 47 uczniów naszej szkoły oraz 7444 z całej Polski.

Ogromnym sukcesem mogą poszczycić się uczniowie:

 • Mateusz Darłak z klasy III b - zdobywając V miejsce w Polsce i tytuł laureata

 • Michał Dykas z III d - zdobywając X miejsce w Polsce i również tytuł laureata

GRATULACJE!!!


KONKURS „DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW”

Aby zwrócić uwagę na dobro naszej Ziemi i to, jak ważny jest recykling, w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny „Drugie życie odpadów”. Uczniowie przygotowali prace, do stworzenia których wykorzystali odpady. Laureatami zostali:

 • I miejsce - Tomasz Ziętek II c
 • I miejsce - Alicja i Olga Kraszkiewicz IV e i „O”
 • II miejsce - Gabriela Zielińska II a
 • II miejsce - Julia Wójcik IV e
 • III miejsce - Alan Mazur II a
 • III miejsce - Wiktoria Miazga V a

Serdecznie gratulujemy!


SPARKS I AHERN DLA NATALII

Zakończyliśmy akcję „Książka dla Natalii”. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli zebraliśmy 25 książek, w większości autorstwa Nicolasa Sparksa i Cecylii Ahern, ulubionych pisarzy Natalii.

Wśród tytułów pojawiły się też te bardziej osobiste pozycje. Niektóre z nich - podyktowane chęcią podzielenia się lekturą, która okazała się ważna dla darczyńcy, inne – wynikające z bliższej znajomości z adresatką. Wśród nich miejsce szczególne zajmuje „Ania” – biografia Anny Przybylskiej, która, jak pisze Natalia na swoim blogu, zawsze będzie jej siłą, inspiracją i motywacją.
Książki w imieniu społeczności naszej szkoły wręczyła Natalii Wiktoria Wal, uczennica klasy 2 c.  Kiedyś sama zmierzyła się z nowotworem kości, więc jej słowo i własna historia walki z chorobą opowiedziana podczas spotkania miały nieocenioną wartość.
Wszystkim klasom, ich wychowawcom i tym, którzy indywidualnie wsparli projekt, serdecznie dziękujemy.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


POLA NADZIEI 2018

Dnia 8 kwietnia 2018 r. odbyła się kwesta na rzecz Dębickiego Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II. Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w akcji, kwestując przy kościele p.w. Krzyża Św. w Dębicy oraz w szkole podczas spotkań z rodzicami.
Dzięki ofiarności wielu osób, udało nam się zebrać sporą kwotę, którą w całości przekazaliśmy Dębickiemu Hospicjum Domowemu im. Jana Pawła II. Dziękujemy bardzo ofiarodawcom i kwestującym uczniom.
Działalność hospicjum wspierały: Izabela Łoch, Hanna Gawron, Milena Puchała, Tomasz Magdoń, Gabriela Kosiba oraz opiekunowie p. Anna Bartuzi - Magdoń i p. Mariola Puchała.

Informacja i foto: p. Justyna Moskal


FINAŁ WOJEWÓDZKICH IGRZYSK DZIECI W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

Dnia 23 kwietnia w Kolbuszowej rywalizowali biegacze przełajowi w finale wojewódzkim Igrzysk Dzieci w Indywidualno - Drużynowych biegach przełajowych. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły (klasy szóste i młodsze) doszła do finału wojewódzkiego po zwycięskich eliminacjach w zawodach na szczeblu miasta, powiatu, rejonu.
W finale wystartowało 12 najlepszych drużyn w województwie. Po wyczerpującym biegu drużyna uplasowała sie na ósmym miejscu. Biegły w składzie: Zuzanna Stepaniak 6c (indywidualnie zdobyła złoto w mieście i powiecie, a w rejonie wywalczyła trzecie miejsce, Natalia Parys 6c, Ala Rojek 6c, Klaudia Ortyl 7d, Martyna Pigóra 7d, Ala Wojnarowska 5c, Otylia Teodorczyk 5c.  

GRATULUJEMY!          

      

Opiekun: p. Beata Rut


XXII PRZEGLĄD TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH „PAJACE”

Dnia 10 kwietnia w DKiK „Kosmos” odbył się XXII Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”. Z satysfakcją informujemy, że ZESPÓŁ TEATRALNY „PIĄTECZKA”, który tworzą utalentowani artystycznie i aktorsko uczniowie klas 1 - 3 zdobył III miejsce w konkursie. Najmłodsi aktorzy z naszej szkoły zaprezentowali spektakl pt. „Kopciuszek inaczej”.
Nagrodę indywidualną za wyjątkową grę aktorską otrzymała Julia Majkowska – odtwórczyni roli Macochy w spektaklu.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom małych aktorów za pomoc w przygotowaniach do konkursu.

Informacja: p. Ewa Kamińska


TANECZNE TALENTY Z „PIĄTKI” NA SPOTKANIU Z ROBIN HOODEM

Szkoła Tańca EL-BO to szkoła tańca towarzyskiego z długoletnim doświadczeniem, a jej podopieczni odnoszą sukcesy w wielu przeglądach i konkursach w całej Polsce. Pokazy taneczne uczniów klas 0 - III przygotowane przez p. Elżbietę Zymróz - Bodziany są od kilku lat ozdobą wielu imprez i uroczystości w naszej szkole tj. spotkanie z Mikołajem, Święto Rodziny, Pasowanie na Ucznia, Dzień Otwarty, przedstawienia kółka teatralnego klas młodszych.
Dzieci z klas 0 - III świetnie bawią się na zajęciach, rozwijają swoje zainteresowania oraz zdobywają medale w turniejach tanecznych.
Tancerze klasy 2b oraz „zerówki” mieli okazję podziwiać pracę choreograficzną pani Eli w spektaklu musicalowym „Robin Hood” w wykonaniu Szkolnego Teatru Muzycznego LO w Sędziszowie Małopolskim. Przedstawienie odbyło się na deskach Domu Kultury. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca choreografa, rozmawiały z odtwórcami głównych ról, obejrzały elementy scenografii. To były niezapomniane przeżycia.
Serdecznie dziękujemy p. Elżbiecie Zymróz - Bodziany za zaangażowanie w rozwijanie tanecznych talentów naszych uczniów oraz wspaniałą pracę wychowawczą!!!

Informacja: p. Urszula Chciuk


BIESIADA LITERACKA

19 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 12 odbyła się XVIII edycja BIESIADY LITERACKIEJ. Był to Powiatowy Konkurs Recytatorski dla wychowanków przedszkoli i uczniów szkól podstawowych z klas 0 - III oraz Literacki dla uczniów z klas IV - VII pod hasłem „A to Polska właśnie...” Tegoroczny konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Dębicy, Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy oraz Dowódcy 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy.
Z ogromną radością informujemy, że nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale!!!
Nagrody otrzymali:

 • Z klasy „0”: Wiktor Blacha - II miejsce, Anastazja Kostka - III miejsce, Zuzanna Zaworska – wyróżnienie

 • Z klas I-III: Iga Szczerbińska - II miejsce, Nikodem Rusak- wyróżnienie

 • Z klas IV-VII: Antoni Kraszkiewicz - III miejsce

Serdecznie gratulujemy!!!

Przygotowanie: S. Czerniak, M. Trojan, E. Kamińska, E. Kurtyka, D. Pięta, U. Chciuk


DZIEŃ OTWARTY WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ RADOŚĆ

Wyjście na dzień otwarty Warsztatów Terapii Zajęciowej Radość zorganizowane zostało przez zespół oligofrenopedagogów w celu zapoznania uczniów naszej szkoły z ofertą WTZ Radość w Dębicy.

Informacja i foto: p. Iwona Zima


Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

W środę 18 kwietnia dzieci z kółka teatralnego klas 1-3 naszej szkoły gościły w Przedszkolu Miejskim nr 2 – Integracyjnym w Dębicy.
Zaprosiły przedszkolaków do obejrzenia spektaklu teatralnego „Kopciuszek inaczej” w ich wykonaniu. Najmłodsi aktorzy, w pięknych strojach wprowadzili małych widzów w radosny nastrój. Wizyta w zaprzyjaźnionym przedszkolu była dla nas bardzo miłym przeżyciem.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Przedszkola za iście królewską gościnę!!!

Informacja: p. Urszula Chciuk, p. Ewa Kamińska


WYCIECZKA KLAS INTEGRACYJNYCH DO CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA W KROŚNIE

Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno – kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Klasy integracyjne (1a i 3a) wzięły udział w warsztatach obróbki i zdobienia szkła. Odwiedziły piwnice przedprożne mieszczące ekspozycję najcenniejszych dziel szklanej sztuki oraz malowidło anamorficzne (3D). Oglądali seans w Sali kinowo-konferencyjnej, zwiedzili wystawę czasową oraz zakupili szklane pamiątki w sklepie. Wszyscy uczniowie byli zafascynowani wycieczka w tak wyjątkowe miejsce. Własnoręcznie wykonane szklane obrazki zawiesili na pamiątkę w swoich pokojach …

Informacja i foto: p. Iwona Zima


EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Egzamin gimnazjalny  odbędzie się w dniach 18 - 20 kwietnia 2018 r.

„Bo zwyciężać mogą Ci co wierzą, że mogą”

Wszystkiego najlepszego, połamania piór,
optymizmu i dużo wiary we własne siły, a także ogromu szczęścia
i trafienia w wymarzone tematy życzymy naszym tegorocznym gimnazjalistom!

CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA –
18 kwietnia 2018 r.
(środa)

CZĘŚĆ MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA -
19 kwietnia 2018 r.  (czwartek)

JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY  – 20 kwietnia 2018 r.
(piątek)

 • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – 900
 • z zakresu języka polskiego 1100
 • z zakresu przedmiotów przyrodniczych 900
 • z zakresu matematyki  1100
 • na poziomie podstawowym  900
 • na poziomie rozszerzonym  1100ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, który ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne. Również i my go świętowaliśmy.
Aby podkreślić jak ważne dla naszego zdrowia są: aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w rozgrywkach sportowych w Parku Jordanowskim, uczyła się wybierać zdrowe produkty ze sklepowych półek i przyrządzać sok owocowo - warzywny.
Tego dnia wzięliśmy także udział w „niebieskim marszu” zorganizowanym przez Niepubliczne Przedszkole „Radość”.

Organizacja: nauczyciele oligofrenopedagodzy
Informacja i foto: p. Anita Buszek


SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ

Dnia 26 marca 2018 roku w ramach propagowania zdrowego stylu życia odbyło się spotkanie z Panią farmaceutką Joanną Zimą. Zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klas 2a i 2c rozpoczęły się od zapoznania z pracą farmaceuty. Pani Joanna opowiadała o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji szczegółowo opowiadała o produktach, w których można je znaleźć.
Omawiając piramidę zdrowia zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach należy jeść, aby nasz organizm pozostawał w dobrej kondycji. Zwróciła uwagę uczniów, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Na koniec wszystkie dzieci zostały poczęstowane przez naszego Gościa żelkami z witaminami, o których na wiosnę trzeba szczególnie pamiętać.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie!

Informacja: p. Wioletta Słyś


DNI MATEMATYKI

W dniach od 12 do 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dni Matematyki.
Głównym celem tych obchodów było uświadomienie uczniom istoty praktycznego zastosowania liczby π oraz utrwalenie własności figur płaskich i przestrzennych.
Osią obchodów było, przypadające na 14 dzień marca Święto liczby π.
Uczniowie poszczególnych klas przygotowali plansze, na których zapisali łącznie kilkaset pierwszych cyfr rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Wykonywali także indywidualne plakaty pod wybranym hasłem:

 • „Rymowanki matematyczne”

 • Zmaterializuj liczbę π - liczba π w życiu codziennym

Autorzy plakatów zostali nagrodzeni przez nauczycieli ocenami z matematyki.

Organizatorzy: nauczyciele matematyki


REJONOWE DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

Dużym sukcesem zakończył się udział naszej szkoły w Rejonowych Drużynowych Biegach Przełajowych w Kolbuszowej. W ramach Igrzysk Dzieci, prowadzona przez p. Beatę Rut drużyna dziewcząt zajęła 2 miejsce. Takim samym wynikiem mogą pochwalić się chłopcy, podopieczni p. Stanisława Wałęgi.

Skład dziewcząt: Zuzanna Stepaniak 6c, Natalia Parys 6c, Alicja Rojek 6c, Klaudia Ortyl 7d, Alicja Wojnarowska 5c, Otylia Teodorczyk 5c, Oliwia Kędzior 5c
Skład chłopców: Konrad Stanok 6c, Marcel Tatarski 6d, Paweł Pragłowski 6d, Mateusz Ćwik 5c, Tomasz Magdoń 6c, Kacper Tuszyński 5d, Gabriel Bartnik 6d, Bartosz Persak 6a
Oprócz tego, Zuzanna Stepaniak i Marcel Tatarski zajęli 3 miejsca w rywalizacji indywidualnej.

Po zakończonej rywalizacji wśród klas młodszych na start 800 metrowej trasy stanęły dziewczęta w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Podopieczne p. Macieja Zaborowskiego zdystansowały pozostałe zespoły zajmując 1 miejsce.

Skład dziewczyn: Wiktoria Bigus 2a, Aleksandra Śliwa 2a, Alicja Jasińska 3c, Natalia Szerszeń 3d, Łucja Sokołowska 7c, Karolina Ortyl 7c, Zuzanna Dziurgot 7c
Ponadto w rywalizacji indywidualnej zwyciężyła Wiktoria Bigus a Aleksandra Śliwa zajęła 2 miejsce, tocząc z Wiktorią pasjonujący bój o zwycięstwo do ostatnich metrów.
Warto również dodać, iż miejsce 4 wywalczyła Alicja Jasińska a 8 na mecie zameldowała się Natalia Szerszeń, co pokazuje jak silną i wyrównaną drużynę stanowią dziewczęta.
Wszystkie w/w zespoły awansowały do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się 23 kwietnia w Kolbuszowej.

Informacja i foto: p. Maciej Zaborowski


LEKCJA W MUZEUM NARODOWYM W KRAKOWIE

W dniu 5 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy 1c i 2c wraz opiekunami udali się na niezwykłe zajęcia ze sztuki do Krakowa.
Zajęcia Nasza pierwsza wizyta w muzeum odbyły się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, zatem w samym sercu grodu Kraka. To jedna z największych w Polsce wystaw XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby.
Lekcje muzealne zostały przeprowadzone przez przewodników, którzy z zafascynowaniem opowiadali o zbiorach muzeum i jego historii. W Galerii obejrzeliśmy wspaniałe obrazy największych polskich malarzy: Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego.
Podsumowaniem zajęć były warsztaty plastyczne w pięknej pracowni z przeźroczystym sufitem przez, który można było zobaczyć piękne błękitne niebo i słońce.
Po zajęciach we wspaniałych nastrojach wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Kościoła Mariackiego, odwiedziliśmy jego wnętrze, a następnie spacerem przeszliśmy na Wawel. Tam zwiedziliśmy Katedrę i udaliśmy się pod Smoczą Jamę. Nad Wisłą podziwialiśmy piękne łabędzie.
To była wspaniała wycieczka, a Kraków ugościł nas po królewsku!

Informacja: p. Wioletta Słyś
Foto: p. Lucyna Krysiak


SZKOLNY KONKURS

JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Zapraszamy chętnych uczniów klas 4, 5, 6 i 7 do udziału
w szkolnym konkursie języka angielskiego:

Będziemy sprawdzać wiedzę leksykalną, gramatyczną oraz znajomość funkcji i środków językowych.

TERMIN!!!

30. 04. 2018 r. (poniedziałek)

7 godzina lekcyjna (1330)

Sala 46

Zgłoszenia i szczegółowe informacje u nauczycieli języka angielskiego

Regulamin konkursu - pobierz


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy VI i VII szkoły podstawowej

Klasy II i III gimnazjum

Klasy I - V szkoły podstawowej oraz oddział "0"

11 kwietnia 2018 r. (środa) godz. 17.00

Klasy VI i VII

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Elżbieta Baryłecka

47

6b

p. Anna Doniec

36

6c

p. Beata Rut

48

6d

p. Dorota Myszczuk

54

7a

p. Renata Soprych

60

7b

p. Joanna Sobczyk

58

7c

p. Barbara Kubalica

46

7d

p. Dorota Pięta

49

7e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

Klasa

Wychowawca

Sala

2a

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

29

2b

p. Jolanta Siarkowska

56

2c

p. Anna Kołodziej

55

2d

p. Danuta Czernecka

35

2e

p. Dorota Błaszczyk

19

3a

p. Beata Bochnowska

41

3b

p. Elżbieta Tabas

30

3c

p. Ewa Bokota

42

3d

p. Agata Szarek

62

3e

p. Violetta Łoch

13

12 kwietnia 2018 r. (czwartek) godz. 17.00

Klasy I - V oraz oddział "0"

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Mariola Świątek-Markowska

1

1b

p. Joanna Sieradzka

11

1c

p. Lucyna Krysiak

4

1d

p. Renata Pietrzyk

3

2a

p. Jolanta Kiełb

6

2b

p. Urszula Chciuk

8

2c

p. Wioletta Słyś

9

3a

p. Marzena Bąk

7

3b

p. Ewa Kamińska

48

3c

p. Martyna Świętoń

47

3d

p. Lucyna Kantor

41

3e

p. Małgorzata Ciszek

46

3f

p. Anna Pancerz

10

3g

p. Edyta Kurtyka

36

4a

p. Małgorzata Kloc

14

4b

p. Beata Braun

56

4c

p. Monika Ciołkosz

19

4d

p. Magdalena Bielatowicz

50

4e

p. Joanna Siwek-Wasiljew

12

5a

p. Marzena Traciak

13

5b

p. Katarzyna Ocytko

49

5c

p. Bożena Frankiewicz

43

5d

p. Monika Marek

42


MINI FESTIWAL TEATRALNY

Już po raz drugi w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy odbył się Mini Festiwal Teatralny zbiegający się w czasie z Międzynarodowym Dniem Teatru obchodzonym na całym świecie 27 marca. W festiwalu udział wzięły przedszkolaki z terenu Dębicy. W tym roku zaprezentowało się 9 grup przedszkolnych:

 • „Nasza szkoła to nie smok” – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 – oddział zerowy
 • „Bo ja Cię kocham” – Niepubliczne Przedszkole Radość
 • „Przyjęcie u myszek” – Przedszkole Miejskie nr 2 Integracyjne
 • „Rzepka” – Przedszkole Miejskie nr 7
 • „Królewna Gburka” – Miejskie Przedszkole nr 9
 • „Rozbawieni odkrywcy” – Niepubliczne Przedszkole Weldon KIDS
 • „Żuk” – Miejskie Przedszkole nr 11
 • „Na Kujawy zapraszamy” – Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Publiczne Przedszkole Integracyjne
 • „Czerwony Kapturek” – Niepubliczne Przedszkole Językowe HAPPY KIDS

W każdej grupie młodych aktorów na równi z dziećmi zdrowymi występowały dzieci z niepełnosprawnościami. Teatr jest tym miejscem, gdzie swój talent można przedstawić w różnoraki sposób, poprzez: śpiew, taniec, gest, słowo mówione, pantomimę czy ruch sceniczny. Każde dziecko, bez względu na możliwości psychofizyczne jest w stanie odnaleźć się w teatrze - jako twórca i a także i jego odbiorca. Dlatego organizatorzy tego przedsięwzięcia – nauczyciele wspomagający, dali przedszkolom i młodym aktorom swobodę w doborze form teatralnych prezentowanych podczas festiwalu.
Celem Mini Festiwalu Teatralnego jest szeroko zakrojona integracja, która polega na współpracy z placówkami, w których uczą się i wychowują zarówno dzieci zdrowe, jak i dzieci z niepełnosprawnościami. Wszystkie występy były na bardzo wysokim poziomie, jak powiedział dyrektor szkoły – pan Wiesław Broda: „Dobrze, że nie trzeba było przyznawać miejsc, bo jury miałoby wielki kłopot, aby ocenić najlepszy występ”.
Sala gimnastyczna wypełniona była kolorami, muzyką, odgłosami radości i gromkimi brawami. Uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, które będą wspomnieniem miłych chwil spędzonych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy.
Dzieci bawiły się znakomicie, natomiast panie nauczycielki z poszczególnych przedszkoli zapowiadają udział swoich podopiecznych za rok.
Nauczyciele PSP nr 5 dziękują sponsorom za pomoc w organizacji Mini Festiwalu Teatralnego:
Cukierni „Wiktor” - Janusz, Emil Wiktor; Biuru Podróży ANRURJA - Jan Sojka

 


NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

4 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw, którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem.
Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce wciąż jeszcze niska. Działania na terenie naszej szkoły mają na celu podnoszenie świadomości wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. I jak pokazuje nasze kilkuletnie doświadczenie – z roku na rok jest coraz lepiej.
Dlaczego na niebiesko? Ponieważ barwa ta, symbolizuje gest solidarności i życzliwości wobec osób ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera. Uczniowie i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, 4 kwietnia, ubrani na niebiesko zgromadzili się na szkolnym patio i wypuścili do nieba dziesiątki niebieskich balonów solidaryzując się z osobami z autyzmem.
Nauczyciele PSP nr 5 w Dębicy dziękują sponsorom za pomoc w organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu:

 • PPHU "BR-Gaz" Bogusław Barszcz, Marcin Barszcz
 • Optyk Wiesława Kędzior
 • Klub bilardowy „Pino” Piotr Kędzior
 • Jubiler Aleksander Kraszkiewicz
 • Marko – Trans Mariusz Puchała
 • Pan Andrzej Zieliński
 • Centrum Ubezpieczeniowe Zofia Buszek
 • Pan Jan Moskal

 Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się
do życia wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego…

 Życzy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Uczniowie i Pracownicy
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy


SUKCES PŁYWAKÓW W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM GIMNAZJADY


Wszystkim uczniom dziękujemy za sportową walkę
i serdecznie gratulujemy wyników!!!

Znakomicie spisali się nasi uczniowie podczas Półfinału Wojewódzkiego Gimnazjady w pływaniu, który rozegrano 26 marca 2018 r. na basenie w Pustkowie Osiedlu.
Zarówno dziewczęta w składzie: Wiktoria Bigus, Jagoda Herduś, Wiktoria Rżany, Patrycja Szaraniec, Natalia Szerszeń i Joanna Świątek, które zajęły II miejsce jak i chłopcy: Krystian Goździaszek, Antoni Horodyński, Jakub Kałuża, Rafał Maciaszek, Wiktor Tarasek, Robert Żyła, którzy zwyciężyli w sztafecie 6x50 m stylem dowolnym, zasłużyli na wielkie brawa za ambitną postawę i bardzo dobre rezultaty. Również indywidualnie wielokrotnie wywalczyli medalowe miejsca.
Dziewczęta: Joanna Świątek II m. 50 motylkowym, Wiktoria Rżany I m. 50 klasycznym, Natalia Szerszeń II m. 50 dowolnym, Jagoda Herduś III m. 50 dowolnym.
Wśród chłopców na podium znaleźli się: Krystian Goździaszek I m. 50 motylkowym, Rafał Maciaszek II m. 50 klasycznym, Antoni Horodyński I m. 50 dowolnym, Jakub Kałuża III m. 50 dowolnym.
Ponadto w zawodach Szkołę reprezentowali: Weronika Bartnik, Patrycja Bratuś, Jan Bereś, Maciej Grabowski, Bartosz Mazur, Oskar Michalik, Igor Zima.

Opiekunowie: p. Sebastian Gogacz, p. Gabriel Czapla

 


TURNIEJ KARATE SHINKYOKUSHIN W KONKURENCJI KATA

W sobotę 17 marca 2018 r. odbył się Turniej Karate w konkurencji KATA zorganizowany przez Tarnowski Klub Karate Shinkyokushin. W turnieju brało udział ponad 200 zawodników.
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 Aleksander Żurek spisał się rewelacyjnie zajmując II miejsce na podium.
Klub Karate Shinkyokushin Bushi zajął 2 miejsce drużynowo.

 

 

Informacja: p. Mariusz Madeja


POWINNO SIĘ POMAGAĆ

„Powinno się być dobrym jak chleb,
który dla wszystkich leży na stole,
z którego każdy może kęs
dla siebie ukroić
i nakarmić się, jeśli jest głodny”
[Św. Brat Albert]

Mały Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej, polegającą na zbiórce środków higienicznych dla Domu św. Brata Alberta w Dębicy.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji. Zgromadziliśmy produkty, które w dużym stopniu pomogą ludziom bezdomnym.
21 marca 2018 r. odbyło się spotkanie członków MSU wraz z dziećmi, które aktywnie włączyły się do akcji. Nagrodzono wszystkich dyplomami oraz wykonano zdjęcia.
Opiekun MSU gorąco podziękował uczniom oraz ich rodzicom, za serce, które okazali bezdomnym w Domu św. Brata Alberta. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

Informacja i foto: p. Elżbieta Puta


PRZYWITALIŚMY WIOSNĘ W KOLOROWYCH SKARPETKACH

Dnia 21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa.

W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, założyli kolorowe, nie do pary skarpetki. Zespół Downa to wada polegająca na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch maja trzy chromosomy – nie do pary. Dlatego w ten wyjątkowy dzień założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. A dlaczego kolorowe? Ponieważ pokazują, że mimo różnic osoby z zespołem Downa są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji.

Organizacja: Zespół Oligofrenopedagogów


PODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO „AS MATEMATYCZNY 2017/2018”23 marca 2018 r. odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Matematycznego „As Matematyczny 2017/2018”. Konkurs był adresowany do uczniów klas V i VI szkół podstawowych i klas II oddziałów gimnazjalnych. Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym szkoły wyłaniały najlepszych uczniów, którzy awansowali do etapu powiatowego. Wśród najlepszych matematyków naszej szkoły z klas V i VI znaleźli się: Wiktoria Marć kl. 6a, Kacper Tuszyński, kl. 5d, Wiktoria Bednarczyk, kl. 6a i Kinga Rusin, kl. 5c. Spośród gimnazjalistów naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Rojek, Aleksander Buszek, Dominik Cudak, Maciej Mitek, Dawid Rusin, Kacper Kiwacki, Magdalena Płoszczyca i Karol Bystrek.
W etapie powiatowym wzięło udział 37 uczniów z 16 szkół podstawowych i 22 uczniów z 9 szkół z oddziałami gimnazjalnymi.
NAJLEPSZĄ W POWIECIE okazała się Wiktoria Marć, która zdobyła maksymalną liczbę punktów i TYTUŁ LAUREATA (opiekun p. Joanna Sobczyk). Świetnie spisał się także Kacper Tuszyński – piątoklasista, któremu do tytułu finalisty zabrakło zaledwie 1 pkt. (opiekun p. Małgorzata Pawełek).
W gronie najlepszych znaleźli się również gimnazjaliści: Aleksander Buszek i Katarzyna Rojek, którzy zdobyli tytuły finalisty (opiekun p. Danuta Czernecka). Olkowi do tytułu laureata zabrakło zaledwie 1pkt. Wysokie miejsca, tuż za gronem laureatów i finalistów, zajęli: Dominik Cudak (opiekun p. Danuta Skiba) i Maciej Mitek (opiekun p. Anna Kołodziej).

ENTUZJAŚCI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

W dniu 12 marca 2018 roku w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy odbył się XIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego Deutsch – mein Steckenpfend. Wzięli w nim udział gimnazjaliści powiatu dębickiego.
Bardzo dobrze zaprezentowały się uczennice naszego gimnazjum:

 • Urszula Hendras kl. 3E – II miejsce

 • Karolina Cierpich kl. 3A – III miejsce

Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone podczas Dnia Otwartego dla uczniów gimnazjum w dniu 21 marca 2018 roku.

Opiekunowie: p. Agata Szarek, p. Joanna Garbulińska


WYWALCZYLI TYTUŁ NAJLEPSZEGO MATEMATYKA I GEOGRAFA

W dniu 20 marca 2018 roku w II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy odbył się XII Powiatowy Konkurs Metrem, żaglowcem na chmurze, czyli matematyczno – geograficzne podróże.

Doskonale zaprezentowali się uczniowie naszego gimnazjum:
 • Monika Sarama – kl. 3A zajęła I miejsce

 • Jakub Jarosz – kl. 3E  – III miejsce

Ponadto Monika Sarama zdobyła tytuł najlepszego matematyka, a Jakub Jarosz został najlepszym geografem!

Opiekunowie: p. Anna Doniec, p. Danuta Czernecka, p. Danuta Skiba


II MIEJSCE W MINIPIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT W IGRZYSKACH DZIECI

10 marca 2018 r. w SP 9 rozegrane zostały miejskie zawody w minipiłce siatkowej dziewcząt. Nasze reprezentantki w pierwszym meczu po emocjonujących trzech setach wygrały z koleżankami z SP 10 (2: 1), w drugim pewnie i szybko rozbiły zawodniczki z  SP 9 (2: 0). W ostatniej grze pokonały nas Mistrzynie Dębicy z SP2 (gratulujemy sympatycznym koleżankom i ich opiekunce, p. Dorocie Kazale). Tak sędziowie, jak i obserwatorzy stwierdzili, że był to najciekawszy mecz, obfitujący w niesamowite wymiany i pełen poświęceń z obu stron.  We wszystkich szkołach biorących udział w tych zawodach prowadzone jest profesjonalne szkolenie w klasach sportowych i UKS o profilu siatkarskim, dlatego też jesteśmy bardzo dumne ze zdobycia tytułu Wicemistrzyń Dębicy w minipiłce siatkowej dziewcząt.

Skład drużyny: Martyna Maduzia, Otylia Teodorczyk, Alicja Wojnarowska, Oliwia Kędzior, Marika Choma, Wanessa Zbyrowska, Aleksandra Jaskot, Olga Szarek, Dominika Sak, Klaudia Ortyl

Opiekun: p. Dorota Stogiera

GRATULACJE!


TRZECIE MIEJSCE NA PODKARPACIU DLA SP5 DĘBICA W FINALE WOJEWÓDZKIM IGRZYSK DZIECI W GIMNASTYCE CHŁOPCÓW

21 marca 2018r w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zarzeczu odbył się finał wojewódzki ID w gimnastyce chłopców. Program zawodów obejmuje trzy konkurencje: ćwiczenia wolne na ścieżce gimnastycznej, wymyk i odmyk na drążku, oraz skok przez kozła z odmachem. Drużyna składa się z czterech zawodników, suma punktów z poszczególnych konkurencji daje końcowy wynik zespołu drużynowo. Prowadzona jest również klasyfikacja indywidualna w poszczególnych konkurencjach, oraz klasyfikacja wielobojowa.
Po zakończeniu rywalizacji w kategorii Igrzyska Dzieci nasz zespół wywalczył:

 • III MIEJSCE drużynowo

 • II MIEJSCE w skoku przez kozła (Jakub Mosior)

 • II MIEJSCE indywidualnie w wieloboju (Gabriel Bartnik)

 • III MIEJSCE w ćwiczeniach wolnych na ścieżce gimnastycznej (Gabriel Bartnik)

Skład drużyny: Gabriel Bartnik, Jakub Mosior, Radosław Daczkowski, Maciej Zima

Opiekun: p. Rafał Lach


Z WIZYTĄ W MUZEUM
         
W lutym i marcu Muzeum Regionalne w Dębicy odwiedziła liczna grupa uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły. Najmłodszych uczniów oprowadzał asystent muzealny pan Artur Getler oraz kustosz muzealny pan Tomasz Czapla. Dzieci zwiedziły salę archeologiczną poświęconą wczesnemu średniowieczu na ziemiach dębickich oraz wystawy: „Ziemia dębicka w latach 1939- 1944”, „Dębica i jej mieszkańcy od 1358 do 1939 roku” oraz „Dębicki salonik muzyczny”. Uczniowie obejrzeli również krótki film o dawnych zabawkach w „Starym kinie” a także, zwiedzili trzy wystawy czasowe „Koniec pewnego świata. Jeruzalem nie zapomnę o tobie...", „Narodziny demokracji parlamentarnej na ziemi dębickiej” oraz wystawę poświęconą dziejom dębickiego rzemiosła pt. „Serwus Panie Majster”.

LAUREACI i FINALIŚCI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH
PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA

KONKURS Z:

UCZNIOWIE

TYTUŁ

OPIEKUN

Języka polskiego

Wiktoria Marć

LAUREAT p. Dorota Pięta

Wiktoria Bednarczyk

LAUREAT

Tatiana Bolek

FINALISTA

Maria Labak

FINALISTA

Martyna Kosiba

FINALISTA
Natalia Wnuk LAUREAT p. Renata Soprych
Anna Kloc FINALISTA p. Beata Braun

Jagoda Stanek

FINALISTA p. Klaudia Sobuś

Gabriela Czachor

FINALISTA p. Jolanta Siarkowska
Historii Wiktoria Bednarczyk FINALISTA p. Elżbieta Baryłecka
Mateusz Wojdyła FINALISTA p. Ewa Bokota
Antoni Kraszkiewicz FINALISTA
Przyrody Gabriela Czachor LAUREAT p. Marzena Traciak
Daria Berka FINALISTA
Zuzanna Gosek FINALISTA
Wiktoria Marć FINALISTA
Anna Kloc FINALISTA p. Anna Doniec
Jagoda Stanek FINALISTA p. Małgorzata Kloc
Matematyki Wiktoria Marć LAUREAT p. Joanna Sobczyk
Jakub Baran FINALISTA

GIMNAZJUM

KONKURS

UCZNIOWIE

TYTUŁ

OPIEKUN

Biologiczny

Katarzyna Rojek

LAUREAT

p. Elżbieta Tabas

Fizyczny

Jakub Grych

FINALISTA

p. Jolanta Słowińska - Zygmunt

Geograficzny

Jakub Jarosz

LAUREAT

p. Anna Doniec

Andrzej Ziobro

FINALISTA

Karolina Kobosz

FINALISTA

Historyczny

Marcin Zawora

LAUREAT

p. Beata Bochnowska

Matematyczny

Monika Sarama FINALISTA p. Danuta Czernecka
Jakub Grych FINALISTA
Piotr Sygulski FINALISTA
Andrzej Ziobro FINALISTA p. Danuta Skiba
Polonistyczny Urszula Hendras LAUREAT p. Violetta Łoch
Wiktoria Prokop LAUREAT
Izabela Łoch LAUREAT p. Renata Soprych
Wiktoria Kwiatek LAUREAT
Karolina Ozga FINALISTA
Magdalena Płoszczyca FINALISTA
Języka angielskiego Jakub Grych FINALISTA p. Dorota Błaszczyk
Języka niemieckiego Karolina Cierpich FINALISTA p. Agata Szarek
Urszula Hendras FINALISTA p. Joanna Garbulińska
Karolina Kobosz FINALISTA
Gratulacje!!!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

3 marca rodzice i dzieci mogli poznać naszą szkołę w całej jej okazałości – dla gości otworzono klasopracownie, przygotowano pokazy i wystawy dające namiastkę tego, jak, na co dzień pracują tu nauczyciele i ich podopieczni.  Swój warsztat pracy prezentowali nie tylko pracownicy szkoły, także uczniowie włączyli się aktywnie w promocję naszej placówki. Ich entuzjazm był jedną z naszych najlepszych wizytówek.
Ten ważny dla naszej społeczności dzień uświetnili swoją obecnością współpracujący z nami: szkoła tańca EL-BO, Państwowa Straż Pożarna.


XVIII PODKARPACKI KONKURS MATEMATYCZNY

Monika Sarama z klasy 3a zakwalifikowała się do etapu rejonowego XVIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Lei organizowanego przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i Oddział Podkarpacki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Konkurs odbywa się pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i przebiega w czterech etapach: szkolnym, powiatowym, rejonowym i wojewódzkim.
Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć!!! I trzymamy kciuki za Monikę 24 marca!

Opiekun: p. Danuta CzerneckaMECZ HOKEJOWY - UCZNIOWIE VS NAUCZYCIELE

TURNIEJ PODKARPACKIEJ LIGI KARATE SHINKYOKUSHIN 2018

Klub Karate Shinkyokushin BUSHI DĘBICA uczestniczył w pierwszym turnieju Podkarpackiej Ligi Karate Shinkyokushin 2018, który odbył się w Rzeszowie 25 lutego 2018 r.
W turnieju wzięło udział 120 zawodników z Podkarpacia. Z Klubu BUSHI DĘBICA wystartowało 10 zawodników, którzy zdobyli 13 medali w tym 6 złotych. Kibicami byli oczywiście rodzice i najbliżsi, ale nie zabrakło również postronnych osób, które chętnie dopingowały młodych zawodników karate.
Nasi klubowi trenerzy Mariusz Madeja 3 dan, Andrzej Socha 1 dan, Patryk Sasak 2 kyu, występowali w roli sędziów. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się znakomicie, lecz kategoria rocznika 2006 i 2007 przerosła nasze oczekiwania gdyż całe podium zajęły zawodniczki z KKS BUSHI DĘBICA.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!

Lista zawodników KKS BUSHI DĘBICA:

1.     Natalia Więch – Kumite 1m. Kata 1m.
2.
    
Oskar Wójtowicz Kumite 1m. Kata 1m.
3.     Martyna Sidor – Kumite 3m. Kata 2m.
4.     Adrian Węgrzyn – Kumite 1m.
5.
    
Max Such – Kata 1m.
6.
    
Damian Prus – Kata 2m.
7.
    
Weronika Tymczyna – kata 3m.
8.
    
Jan Wolski – Kumite 3m.
9.
    
Jagoda Janasiewicz – Kata 3m.
10.
 
Piotr Tymczyna – Kumite 4m.

Zapraszamy chętnych dzieci, młodzież i dorosłych na treningi do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy ul. Paderewskiego 4, we wtorki i piątki od godz. 16.30 – dzieci, 17.30 starsi, 18.30 dorośli. Treningi prowadzą wykwalifikowani instruktorzy WKO Shinkyokushin Tokyo.

Informacja: p. Mariusz Madeja


SUKCES MARYSI W KONKURSIE „HERB MOJEGO RODU”

Uczennica naszej szkoły Maria Chęciek z klasy 5 B brała udział w konkursie plastycznym „Herb mojego rodu” organizowanym przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie i znalazła się w gronie laureatów w kategorii I klasy 4 – 6 szkoły podstawowe zdobywając III miejsce.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, czego efektem było ponad 200 prac konkursowych wykonanych różnymi technikami.
Komisja konkursowa w składzie: Marek Gieroń – przewodniczący, Barbara Zych-Szeląg – członek, Zbigniew Irzyk – członek, Krzysztof Łyko – sekretarz uznała wysoki poziom wszystkich prac biorących udział w konkursie w każdej z ocenianych kategorii wiekowych.
Uroczystość wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów odbyła się 17 lutego 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Rzeszowie i połączona została z otwarciem wystawy pokonkursowej wyróżnionych prac. Wystawę można oglądać w godzinach pracy Archiwum do 13 kwietnia 2018 r.

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec

GRATULACJE!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY - 3 MARCA 2018 r.


KAPLICZKI I ZABYTKI SAKRALNE KARPAT

W grudniu 2017 r. odbyły się obrady jury ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Kapliczki i zabytki sakralne Karpat”. Do konkursu nadesłano 106 prac z 17 placówek.
Jury w składzie: Przewodniczący – Waldemar Bałda – dziennikarz; pisarz Mieczysław Czytajło – Dyrektor MDK „Dom Harcerza” im. Prof. A. Kamińskiego; Maciej Wojciechowski – reżyser, Akademia Dziedzictwa Kresów, Stanica Kresowa; Magdalena Oleszko-Morawska – plastyk, pracownia imprez MDK „Dom Harcerza” im. Prof. A. Kamińskiego; Joanna Skarbek – plastyk, instruktor „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego przyznało 5 nagród i 7 wyróżnień.
Maria Chęciek z klasy 5 B otrzymała II miejsce za prace fotograficzne prezentujące zabytki sakralne z okolic Krępnej.

Opiekun: p. Paweł Fila


SUKCES MARCINA

Marcin Zawora uczeń klasy III B uzyskał tytuł laureata w XI Wojewódzkim Konkursie Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej, w kategorii: soliści. Konkurs odbył się 26 stycznia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

Opiekun: p. Bożena Frankiewicz


MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ

Podziwiamy wielu sportowców i ich sukcesy. Kamil Stoch, Robert Lewandowski - to tylko niektóre wzory do naśladowania dla przyszłych mistrzów sportu. Często okazuje się, że to nikt inny, jak rodzice są dla swoich dzieci wzorem wytrwałości, determinacji i pracowitości w osiąganiu wyznaczonych celów. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2b podczas spotkania, którego gościem był pan Krzysztof Szczepanik - Mistrz Świata w Zapasach. Tata Zuzi i Ksawerego opowiedział nam o swoich marzeniach oraz pracy, jaką wykonał, aby dojść do zdobycia medalu Mistrza Świata. Obejrzeliśmy film pokazujący, na czym polega ta dyscyplina sportu. Podziw uczestników spotkania wzbudziły medale, pamiątki, zdjęcia oraz dyplomy, które zaprezentował nasz gość. Było mnóstwo pytań. Dzieci przekonały się, że warto być wytrwałym i pracowitym na drodze do realizacji swoich marzeń.

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk

DLA BABCI I DZIADKA

Przypadający 21 stycznia Dzień Babci oraz 22 stycznia Dzień Dziadka to znakomita okazja, aby każdy wnuk mógł obdarować ich miłym upominkiem.
Wyjątkową niespodziankę przygotowali w tym roku swoim najukochańszym Dziadkom uczniowie klas I – III.
Na scenie pojawiły się dzieci, które niczym detektywi obserwowały przez lornetki swoich dziadków. Nie zabrakło wspaniałej gry aktorskiej i radosnych tańców.
W drugiej części uroczystości przenieśliśmy się do Betlejem, gdzie narodził się Pan Jezus. Nasi goście obejrzeli fragment przedstawienia jasełkowego. Radosna pastorałka „O serca do ucha” oraz „Sto lat!” zakończyły tegoroczne święto.

Wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy dużo zdrowia!!!

Informacja: p. Urszula Chciuk
Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela

NOC Z DRESZCZYKIEM

W czasie ferii dziennikarze „Byle do piątku” oraz osoby współpracujące z redakcją wzięli udział w nocnym ewencie „Noc z dreszczykiem”. Spotkanie miało charakter integracyjny. Było też wyrazem podziękowania za zaangażowanie uczniów w dodatkowe inicjatywy.

Młodzież spędziła w szkole noc z 31 stycznia na 1 lutego. Dreszczyk miały zapewnić uczestnikom wydarzenia prezentowane filmy oraz proponowane zabawy. Obejrzano m.in. „Noc z duchami”, „Pana samochodzika i templariuszy” oraz „Pojutrze”. Klimat grozy próbowano osiągnąć podczas rozgrywki w „Mafię”. Emocji sięgających zenitu dostarczyły natomiast nocne gry terenowe przygotowane przez uczniów gimnazjum.
Tradycyjnie była pizza, śpiwory (prawie nieużywane) i piasek pod powiekami o 500 rano. Ciąg dalszy nastąpi.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SPOTKANIA Z PANIĄ HELENĄ WĄTRÓBSKĄ

Dziennikarze „Byle do piątku” dwukrotnie spotkali się z Panią Heleną Wątróbską, wieloletnią prezes dębickiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wyróżnioną tytułem Zasłużonego dla Miasta Dębicy. Spotkania zorganizowane zostały w ramach zaplanowanych cyklicznych wizyt młodzieży w Domu Seniora.

Pani Helena to postać nietuzinkowa. Jako dziecko przeżyła II Wojnę Światową, a w Polsce powojennej musiała zmagać się z etykietką wroga klasowego. Zawsze chętna, by dać świadectwo epoki, w której przyszło jej żyć, znana jest też, jako lokalna artystka. Jej losy młodzież poznała nie tylko w wyniku rozmów, ale też dzięki lekturze autobiograficznych „Wspomnień”. 

Opiekun: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

W dniu 23 stycznia 2018 r. klasa VII b udała się do Muzeum Regionalnego w Dębicy, na wystawę „Koniec pewnego świata. Jeruzalem nie zapomnę o tobie...", związaną z 75-rocznicą miejskich obchodów likwidacji dębickiego getta przez niemieckiego okupanta. Uczniowie oglądnęli interesujący, dokumentalny film w Sali Starego kina, przedstawiający miejsca związane z historią i kulturą żydowską w naszym mieście Dębicy. Następnie oglądając wystawę, oprowadzani przez przewodnika, zagłębiali się dalej w dzieje dębickich Żydów oraz mieszkańców Dębicy – „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy narażali swoje życie, aby ratować innych.
Uczniowie tego dnia zobaczyli również wystawę różnorodnych prac rzemieślniczych i rękodzielniczych, których świadkiem było minione stulecie.
Obie wystawy można oglądać do 31 marca 2018 roku.

Opiekunowie: p. Ewa Bokota, p. Anna Wójcik


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W styczniu 2018 roku odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki: „Pasowanie na czytelnika”.

Informacja i foto: p. Alicja Gawlik

26 FINAŁ WOŚP MAMY JUŻ ZA SOBĄ

W tegorocznej akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, tysiące wolontariuszy w całym kraju zbierało pieniądze „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
W tym roku, po raz pierwszy, w dniach 11 i 12 stycznia, wolontariusze z naszej szkoły przeprowadzili kwestę wśród uczniów i nauczycieli. Udało się zebrać kwotę 1071 zł. Pieniądze zostały przekazane do sztabu „Kwiatek” w Dębicy.
14 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy, już od samego rana kwestowała pod kościołami, w galerii i na ulicach miasta.
Wolontariusze spotkali się z wielką hojnością mieszkańców Dębicy i okolic. Wszędzie towarzyszył im uśmiech, dobre słowo i życzliwość. Uczniowie mieli wielką frajdę z udziału, w tak pięknej akcji. Mamy nadzieję, że za rok, ponownie, spotkamy się z mieszkańcami naszego miasta, aby wziąć udział w XXVII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koordynatorzy: p. Justyna Moskal, p. Mariola Puchała
Opiekunowie: p. Marta Kraszkiewicz, p. Marzena Magdziarz-Grzyb, p. Joanna Siwek-Wasiljew, p. Monika Ciołkosz, p. Agnieszka Grych

A oto rezultaty zbiórki:

 • Gabriela Lipczyńska 2445,97 zł
 • Amelia Ciepły 1555,88 zł
 • Milena Puchała 1320,63 zł
 • Jagoda Tomaszewska 1381,45 zł
 • Marcin Zawora 1061,34 zł
 • Emilia Gawlik 378,71 zł
 • Lilka Dziadosz 442,80 zł
 • Izabela Łoch 773,27 zł
 • Mikołaj Kania 964,06 zł
 • Natalia Młodnicka 744,90 zł
 • Gabriela Jaje 320, 22 zł
 • Klaudia Gawron 405,60 zł
 • Klaudia Dykas 413,74 zł
 • Karolina Ciba 273,60 zł
 • Alicja Trojan 71,10 zł
 • Zuzia Pluta 336,12 zł
 • Wiktoria Pilch 267,16 zł
 • Mikela Wiktorska 445,31 zł
 • Aleksandra Pierzchała 351,11 zł
 • Jakub Grych 850,56 zł

Łączna kwota 14 834,98 zł

Wszystkim wolontariuszom i opiekunom dziękujemy!

KOPCIUSZEK INACZEJ

W dniu 10 stycznia hol naszej szkoły przemienił się, za sprawą teatralnej scenografii w baśniową krainę. A wszystko to za sprawą inwencji twórczej najmłodszych aktorów, którzy przygotowali spektakl teatralny pt. „Kopciuszek inaczej”. Widzowie  z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Każda z ról zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. 

 Odtwórcy poszczególnych ról to:

 • narrator - Wiktoria Zaborowska
 • Kopciuszek - Amelka Bała
 • królewicz - Jasiu Skiba
 • Macocha - Julka Majkowska
 • Ojciec - Radek Wójcik
 • Córki - Olga Kraszkiewicz, Martynka Ziara
 • wróżki - Iga Szczerbińska, Amelka Wójcik, Amelka Nowak
 • posłańcy - Nikodem Rusek, Mikołaj Wójcik, Bartek Ciepły
 • złotnik - Nikola Bizoń
 • krawiec - Natalka Bielawa
 • goście weselni - Ninka Mądro, Patrycja Bielawa, Klaudia Nowak

Doskonałą grę aktorską dzieci uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i rekwizyty. Po raz kolejny dzieci przekonały się, że poprzez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.
Próby do przedstawienia trwały kilka miesięcy, a wysiłek wszystkich biorących udział w spektaklu został zrekompensowany uśmiechami dzieci i fantastyczną atmosferą.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu wspaniałych strojów.

Przygotowanie: p. Ewa Kamińska , p. Urszula Chciuk

Sprzęt: p. Janusz Kaczówka

Z okazji ferii zimowych,
życzymy bezpiecznego
i radosnego wypoczynku.
Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam
pełne korzystanie z uroków zimy,
dostarczy niezapomnianych wrażeń
i wielu ciekawych przeżyć...

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy

Bezpieczne Ferie 2018


POKAZ PIENIĘDZY NA 100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać Pana Aleksandra Underlika, który pokazał swoją kolekcję numizmatyczną.
Były to polskie banknoty drukowane od powstania kościuszkowskiego 1794, pieniądze Królestwa Polskiego 1815 – 1830 oraz pieniądze zaborców (pruskie, rosyjskie i austriackie) do czasów odzyskania niepodległości w 1918 r. – marki polskie, a także nowe pieniądze polskie wprowadzone w ramach reformy monetarnej Władysława Grabskiego z 1924 r., złoty polski, aż po pieniądze czasów PRL.
Spotkanie uczniów klas piątych i szóstych z Panam Underlikiem poszerzyło ich wiedzę na temat historii naszej waluty na przestrzeni lat.
Pokaz pieniędzy odbył się w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Serdecznie dziękujemy za bardzo interesującą lekcję na temat losów pieniądza w historii Polski.

Informacja i foto: p. Elżbieta Baryłecka


BAL KARNAWAŁOWY KLAS I – III

 

Karnawał to nie tylko wspaniałe i eleganckie bale dla dorosłych. Również najmłodsi chcą się nieco rozerwać w ten sposób. Nieodłącznym elementem takiej zabawy są bez wątpienia stroje karnawałowe dla dzieci. Wymyślne kostiumy i przebrania nie tylko sprawiają, że najmłodsi wspaniale się bawią, ale też pobudzają dziecięcą kreatywność. Stroje karnawałowe dzieci klas młodszych były w tym roku bardzo oryginalne i fantazyjne - można było przebrać się za bohaterów z bajek lub za zwierzęta.
To był wspaniały bal!!!

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk


ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS 4 - 7

Foto: p. Joanna Sobczyk


SUKCES MARIANNY

Marianna Skiba – uczennica kl. 2D wraz z akompaniamentem Eryka Wójcika z kl. 3E i Aleksandry Kliś z kl. 2D zajęła III miejsce w II Powiatowym Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej Polski my naród… pod hasłem Piosenki z Powstania Warszawskiego.
Festiwal odbył się w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu.

 

 

Opiekun: p. Bożena Frankiewicz


MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W DĘBICY ZAPRASZA NA FERIE Z KULTURĄ

Więcej informacji na: www.mokdebica.pl  oraz www.facebook.com/debicamok


V PRZEGLĄD TALENTÓW ARTYSTYCZNYCH

Dnia 12 grudnia 2017 roku w Domu Kultury Mors w V Przeglądzie Talentów Artystycznych zaprezentowali się utalentowani artyści ze szkół podstawowych i gimnazjów miasta Dębicy: tancerze, recytatorzy, wokaliści.
Wśród nagrodzonych znalazła się Nadia Śliwa z kl. 7 C, wyróżnienie zdobyła Alicja Wojnarowska z kl. 5 C.

GRATULACJE!!!


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy VI i VII szkoły podstawowej

Klasy II i III gimnazjum

Klasy I - V szkoły podstawowej oraz oddział "0"

17 stycznia 2018 r. (środa) godz. 17.00

Klasy VI i VII

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Elżbieta Baryłecka

47

6b

p. Anna Doniec

36

6c

p. Beata Rut

48

6d

p. Dorota Myszczuk

54

7a

p. Renata Soprych

60

7b

p. Joanna Sobczyk

58

7c

p. Barbara Kubalica

46

7d

p. Dorota Pięta

49

7e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

Klasa

Wychowawca

Sala

2a

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

29

2b

p. Jolanta Siarkowska

56

2c

p. Anna Kołodziej

55

2d

p. Danuta Czernecka

35

2e

p. Dorota Błaszczyk

14

3a

p. Beata Bochnowska

41

3b

p. Elżbieta Tabas

30

3c

p. Ewa Bokota

42

3d

p. Agata Szarek

62

3e

p. Violetta Łoch

13

18 stycznia 2018 r. (czwartek) godz. 17.00

Klasy I - V oraz oddział "0"

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Mariola Świątek- Markowska

1

1b

p. Joanna Sieradzka

11

1c

p. Lucyna Krysiak

4

1d

p. Renata Pietrzyk

3

2a

p. Jolanta Kiełb

6

2b

p. Urszula Chciuk

8

2c

p. Wioletta Słyś

9

3a

p. Marzena Bąk

7

3b

p. Ewa Kamińska

48

3c

p. Martyna Świętoń

47

3d

p. Lucyna Kantor

41

3e

p. Małgorzata Ciszek

46

3f

p. Anna Pancerz

10

3g

p. Edyta Kurtyka

36

4a

p. Małgorzata Kloc

14

4b

p. Beata Braun

56

4c

p. Monika Ciołkosz

19

4d

p. Klaudia Sobuś

50

4e

p. Joanna Siwek- Wasiljew

12

5a

p. Marzena Traciak

13

5b

p. Katarzyna Ocytko

49

5c

p. Bożena Frankiewicz

43

5d

p. Monika Marek

42


UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap wojewódzki

Matematyki

Wiktoria Marć

p. Joanna Sobczyk

3 marca 2018

Jakub Baran

Języka polskiego

Tatiana Bolek p. Dorota Pięta 20 stycznia 2018
Wiktoria Marć
Wiktoria Bednarczyk
Maria Labak
Martyna Kosiba
Gabriela Czachor p. Jolanta Siarkowska
Natalia Wnuk p. Renata Soprych
Anna Kloc p. Beata Braun
Jagoda Stanek p. Klaudia Sobuś
Przyrody Daria Berka p. Marzena Traciak 23 lutego 2018
Wiktoria Marć
Gabriela Czachor
Zuzanna Gosek
Anna Kloc

p. Anna Doniec

Tomasz Magdoń

p. Elżbieta Tabas

Jagoda Stanek

p. Małgorzata Kloc

Historii

Wiktoria Bednarczyk

p. Elżbieta Baryłecka 24 lutego 2018

Antoni Kraszkiewicz

p. Ewa Bokota

Mateusz Wojdyła

GIMNAZJUM

Konkurs:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap wojewódzki

Historyczny Marcin Zawora p. Beata Bochnowska 13 stycznia 2018
Biologiczny Katarzyna Rojek p. Elżbieta Tabas 15 stycznia 2018

Geograficzny

Jakub Jarosz

p. Anna Doniec

17 stycznia 2018

Andrzej Ziobro

Karolina Kobosz
Fizyczny Jakub Grych p. Jolanta Słowińska-Zygmunt 18 stycznia 2018
Matematyczny Monika Sarama p. Danuta Czernecka 19 stycznia 2018
Piotr Sygulski
Jakub Grych
Andrzej Ziobro p. Danuta Skiba
Polonistyczny Wiktoria Prokop

p. Violetta Łoch

25 stycznia 2018
Urszula Hendras
Karolina Ozga p. Renata Soprych
Magdalena Płoszczyca
Izabela Łoch
Wiktoria Kwiatek
Języka niemieckiego Karolina Cierpich p. Agata Szarek 17 lutego 2018
Urszula Hendras p. Joanna Garbulińska
Karolina Kobosz
Języka angielskiego Jakub Grych p. Dorota Błaszczyk 20 stycznia 2018

GRATULACJE!!!


Niech Światło płynące z Betlejem rozświetli wszystkie mroki,
ogrzeje ciepłem miłości, rozjaśni twarze, napełni radością,
wleje w serca nadzieję, że to, co po ludzku niemożliwe – jest możliwe.
Nowy Rok 2018 niech przyniesie same dobre wydarzenia, szczęście i spełnienie...
                                                  

GDZIE JEST NASZE BETLEJEM?

W pełnym radości oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w dniu 22 grudnia 2017 roku obejrzeliśmy roku montaż słowno - muzyczny, który wprowadził nas w nastrój związany z tym wyjątkowym czasem.

Przenieśliśmy się na chwilę do Betlejem, gdzie urodził się Jezus, wraz z pasterzami złożyliśmy Mu pokłon. Cieszyliśmy się wraz z Maryją, Jego matką i św. Józefem. Cały świat zetknął się z cudem narodzin. A my, gdzie jesteśmy, gdzie jest nasze Betlejem?
Usłyszeliśmy też najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki, które dopełniły wywołany do tablicy świąteczny nastrój.
Na zakończenie pan dyrektor Wiesław Broda złożył wszystkim zgromadzonym i ich rodzinom najlepsze życzenia świąt pełnych radości, ciepła, miłości, aby czas spędzony w gronie rodziny i przyjaciół był wyjątkowy.
Montaż przygotowali uczniowie klas I – VII oraz gimnazjum.

Organizacja i dekoracje: s. Beata Popieluch, s. Małgorzata Łacna, p. Urszula Chciuk, p. Bernadetta Orłowska, p. Anna Szczepańska, p. Iwona Zima

Oprawa muzyczna: p. Bożena Frankiewicz
Oprawa techniczna: p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Joanna Sobczyk

Następnie odbyły się wigilie w klasach oraz spotkanie opłatkowe dla nauczycieli i pracowników szkoły. Prosto z serca płynęły gorące życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, tylko szczęśliwych chwil w nadchodzącym Nowym Roku. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych wigilijnych potraw: kapusty z grochem, pierogów, barszczu, ryby, słodkości.

Mogliśmy zatrzymać się na chwilę w gonitwie codziennych spraw, wziąć do ręki biały opłatek i podzielić się ze wszystkimi świąteczną miłością i radością.
Poczujmy, więc magię tych wyjątkowych dni przepełnionych błogosławieństwem narodzonej Dzieciny...

XVIII TURNIEJ MIKOŁAJKOWY NAUCZYCIELI W SIATKÓWCE

Podobnie jak w ubiegłym roku Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowali rodzice i nauczyciele.
O puchar starosty zagrało w tym roku 6 drużyn – Zespół Szkół nr 2, Centrum Kształcenia Praktycznego, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 5. Nasza reprezentacja pomimo kontuzji jednego z czołowych zawodników uplasowała się na 3 miejscu.
W skład drużyny weszli: Małgorzata Gajda, Justyna Moskal, Barbara Kmiecik-Niedziela, Marcin Gajda, Paweł Maduzia, Aleksander Kraszkiewicz, Krzysztof Bujak, Jacek Bator, Piotr Moskal, Wiesław Ligęzka, Dominik Patla, Krzysztof Jużecki, Gabriel Czapla.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w tę sportową rywalizację.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Dnia 7 grudnia 2017 roku w siedzibie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie fotograficznym pt. „Pejzaże dorzecza Wisłoki”.
Wyróżnienie zdobyła Łucja Kłósek z kl. 3e.


Opiekun: p. Anna Pyrchla

MIKOŁAJKI Z PANEM TIK–TAKIEM

6 grudnia uczniów naszej szkoły tradycyjnie już odwiedził Mikołaj. Tym razem jednak pojawił się w towarzystwie Pana Tik-Taka i Ciotki Klotki.
W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas 0-3. Spotkanie z Mikołajem połączone było z przeglądem piosenek z płyty "Piosenki z plecaka Pana Tik-Taka". Występy uczniów zakończyły cykl działań w ramach akcji "Odchudzamy szkolne plecaki". W rolę Pana Tik-Taka wcielił się Krzysztof Marcinek z klasy 3 a gimnazjum, Ciotkę Klotkę zagrała Elżbieta Bodziany, a jej grupa taneczna EL-BO uświetniła przegląd.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SKRZYDLATE PLECAKI

Papierowe skrzydełka przyklejane do tornistrów miały zachęcić uczniów do uważnego pakowania plecaka. Celem tej dowcipnej formy przekazu było  ponowne skierowanie uwagi społeczności na problem ciężkich plecaków. Happening w holu zorganizowało kółko dziennikarskie.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


I TY MASZ TALENT

Już po raz czwarty niepełnosprawni artyści z całego województwa podkarpackiego spotkali się na scenie w CKiB w Pustkowie - Osiedlu, by wziąć udział w IV Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością „I TY MASZ TALENT”, organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy przy współudziale Starostwa Powiatowego w Dębicy, Urzędu Gminy Dębica i Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
W tym roku też nas tam nie zabrakło… Przedstawiciele SP5 w składzie: Emilia Marciniak III B, Wiktor Ciesielski III B, Jakub Dobek II A, Dawid Kargula III B, Sebastian Kieraś 7 b, Michał Kubek 7 a, Hubert Ryba 5 a, zaprezentowali taniec do piosenki „Chu, chu, ua”.

Szymon Gil
z klasy 5 a pięknie wyrecytował wiersz pt. „Zima”. Występy uczniów, przypadły do gustu zgromadzonej publiczności.

Uczniów do występu przygotowały: p. Marzena Magdziarz-Grzyb, p. Anna Wójcik.
Foto: p. Anna Wójcik
Informacja: p. Justyna Moskal


AKCJA „TROCHĘ SERCA DLA ZWIERZAKA”

Mały Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną pt. „Trochę serca dla zwierzaka” w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej.
Akcja trwała dwa miesiące. Zebraliśmy ponad 100 kg karmy dla psów i kotów.
14 grudnia 2017 roku odbyło się przekazanie zebranych produktów właścicielowi schroniska z Ropczyc Panu Dominikowi Rachwałowi. Zorganizowano uroczyste spotkanie wszystkich uczniów, którzy brali czynny udział w tej akcji. Dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące zwierząt przebywających w tym schronisku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Każdy uczeń otrzymał dyplom z podziękowaniem, który został wręczony przez właściciela schroniska.
Zorganizowane działania przebiegały w miłej atmosferze.

Organizacja: opiekun MSU p. Elżbieta Puta


NAGRODA SPECJALNA MARII CHĘCIEK

8 grudnia 2017 r. odbył się XVIII finał Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej Twórczości Plastycznej pod patronatem Wójta Gminy Krasne i Starosty Powiatu Rzeszowskiego „Kolędnicy – Wędrownicy”. Na tegoroczną edycję wpłynęło 795 prac z całego województwa podkarpackiego. Oceny obrazów dokonała komisja w składzie:

 • dr hab. Marlena Makiel – Hędrzak – artysta plastyk,
 • prof. dr hab. Tadeusz Błoński - Profesor UR – artysta plastyk
 • Aleksander Juszyński – artysta, fotografik

Po wnikliwej obserwacji i ocenie prac komisja przydzieliła nagrodę specjalną dla Marii Chęciek z klasy VB.
Opiekunem artystycznym była pani Grażyna Jałowiec.

GRATULACJE!!!

Informacja i foto: p. Katarzyna Ocytko


BOŻONARODZENIOWA PACZKA DLA BOHATERA
         

Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera jest to inicjatywa społeczna działająca już od 7 lat, w której udział biorą wolontariusze z całej Polski. Przedsięwzięcie to ma na celu wsparcie zarówno duchowe jak i materialne kombatantów.
Działania polegają w głównej mierze na zbiórce, rozwiezieniu oraz wręczeniu paczek zawierających artykuły spożywcze i chemiczne, kombatantom i weteranom II wojny światowej i podziemia niepodległościowego. Przy rozwożeniu i wręczaniu paczek towarzyszą służby mundurowe: Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Służba Więzienna, a także harcerze.

W tym roku także nasza szkoła włączyła się w tą ogólnopolską akcję. Dzieci z młodszych klas wykonały dla kombatantów okolicznościowe kartki z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia, a starsi uczniowie wzięli udział w zbiórce artykułów spożywczych i środków chemicznych. Mamy nadzieję, że przez udział w tej akcji wspomożemy najuboższych, ale również pokażemy, że pamięć o ich bohaterstwie wciąż jest żywa.

Informacja i foto: p. Anna Szczepańska


PRZYCHODZI PIESEK DO LEKARZA

W ramach realizacji akcji edukacyjnej „My nie gryziemy”, uczniowie klasy lll b i lll g, chcąc poszerzyć wiadomości na temat opieki i leczenia psów, odwiedzili gabinet weterynaryjny pani Agnieszki Kobos w Pilźnie. Dzieciaki oglądały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt, poznały m.in. jak działa USG, obejrzały zdjęcia rentgenowskie. Uczniowie zwiedzili również salę operacyjną, w której wykonywane są zabiegi. Uczestniczyli w badaniu zaprzyjaźnionego z gabinetem psa Pluto, którego pani doktor uratowała przed uśpieniem.
Największą atrakcją było jednak uczestnictwo w zaaranżowanym zabiegu chirurgicznym, przywiezionej przez Amelkę Bałę maskotki-suczki Belli. Bella trafiła na stół operacyjny z „bolącym” brzuszkiem. Tylko Amelka wiedziała, że piesek ma w brzuszku zaszytego pluszowego szczeniaczka. Po wstępnych badaniach Bella została zaintubowana i podłączona do kroplówki. Ku ogromnemu zdziwieniu dzieci, w wyniku cesarskiego cięcia, na świat przyszedł mały szczeniaczek. Piesek trafił do inkubatora. Dzieci, ubrane w profesjonalne stroje, brały czynny udział w całym zabiegu oraz ratowaniu małego pieska.
Uczniowie w podziękowaniu przywieźli ze sobą karmę i kocyki dla bezdomnych psów ze schroniska.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani doktor Agnieszce Kobos i Klaudii Worek za wspaniałe zajęcia.

Informacje i foto: p. Ewa Kamińska, p. Edyta Kurtyka


NAGRODY STAROSTY ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE 2016/2017

W Hali Sportowej ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy odbyła się Uroczystość Podsumowania Osiągnięć Sportowych Dzieci i Młodzieży Powiatu Dębickiego za rok szkolny 2016/2017.
Wicestarosta Mateusz Pasek wręczył Dyrektorowi Panu Wiesławowi Brodzie dyplomy, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Miejskiego Gimnazjum nr 3 w Dębicy. Na uwagę zasługuje fakt, że w roku szkolnym 2016/2017 Powiat Dębicki zajął drugie miejsce na Podkarpaciu w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, a SP5 i MG3 uzyskały I MIEJSCE w powiecie.

Gratulacje odebrali też uczniowie, nauczyciele wychowania fizycznego, organizatorzy sportu oraz samorządowcy za zaangażowanie w promocję sportowego stylu życia.
Wyróżnieni zostali uczniowie: Mateusz Mikulski - kl. 7c SP 5, Wiktoria Bigus - kl. 2a MG 3 oraz p. Krzysztof Jużecki nauczyciel wychowania fizycznego MG nr 3 w Dębicy. Nagrodzone osoby otrzymały puchary, dyplomy i nagrody.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


„KROK PO KROKU, KROK PO KROCZKU, NAJPIĘKNIEJSZE W CAŁYM ROCZKU – IDĄ ŚWIĘTA, IDĄ ŚWIĘTA…”

Źródło: debica.tv

Atmosfera przygotowań do świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowa: ciepła, nastrojowa, rodzinna. W takim właśnie klimacie „rodzinnego rozgardiaszu” spotkały się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ich rodzice i nauczyciele. Spotkanie odbyło się 7 grudnia 2017 roku, po zajęciach lekcyjnych i przybrało formę warsztatów bożonarodzeniowych. Uczniowie z pomocą rodziców, rodzeństwa, swoich nauczycieli malowali, lepili, ozdabiali, dekorowali choinki, bombki, szopki czyli ozdoby, które mogą być upominkiem dla kogoś bliskiego lub dekoracją świątecznego stołu. Warsztaty były okazją do integracji uczniów i do zwykłej, serdecznej rozmowy.
Efektem zajęć warsztatowych jest KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY zorganizowany w naszej szkole w dniach 11-13 grudnia 2017 r. Wolne datki zebrane w czasie trwania kiermaszu, zostaną przeznaczone na wycieczkę dla uczniów niepełnosprawnych. W organizację kiermaszu czynnie włączają się sami uczniowie.

Organizacja: zespół oligofrenopedagogów


PRZEDSTAWIENIE „DUŻY KSIĄŻĘ” Z OKAZJI DNIA INTEGRACJI

Dnia 4 grudnia w naszej szkole z okazji obchodów Dnia Integracji (Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - 3 grudnia), odbyło się przedstawienie pt. „Duży Książę”, na podstawie „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry, pisarza, poety, autora jednej z najbardziej znanych książek wszech czasów. Przedstawienie opowiadało o dorastaniu do miłości, przyjaźni, odpowiedzialności. W role bohaterów wcielili się uczniowie klas integracyjnych, którzy poświęcili bardzo dużo czasu i wysiłku, aby jak najlepiej odegrać swoje role. Przedstawienie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego odbyło się w trzech turach. W przedstawieniu również brali udział wolontariusze z MG3. Na zakończenie przedstawienia zaprezentowano pokaz multimedialny, przedstawiający dotychczasową pracę i działalność naszej szkoły na rzecz szerzenia idei integracji.
Obsada: Duży Książę - Krzysztof Marcinek; Narratorzy - Amelia Rogowska, Bartek Mendoń, Tomasz Ziętek; Latarnik - Kacper Kawa; Pani Próżna - Jolanta Misiora; Król - Konrad Hodor; Biznesmen - Mateusz Buch; Baranek - Krystian Sak; Osiołek - Kornel Bachoń; Planety (taniec) - Olivia Chałuda, Anna Szczęch, Roksana Mytych, Zuzanna Totoś, Emilia Marciniak, Gabriela Kamińska, Natalia Buczek
Organizacja - zespół oligofrenopedagogów: p. Marta Kraszkiewicz, p. Justyna Moskal, p. Monika Królikowska, p. Katarzyna Szpak, p. Bernadetta Orłowska, p. Iwona Zima, p. Mariola Puchała, p. Elżbieta Kania, p. Anna Wójcik, p. Anita Buszek, p. Monika Kraszkiewicz, p. Małgorzata Stasienko-Wilk, p. Marzena Magdziarz-Grzyb

Informacja i foto: p. Iwona Zima

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „MOJE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ”

20 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród w powiatowym konkursie plastycznym „Moje spotkania z przyrodą”. Spośród 157 prac jury wybrało i nagrodziło wyróżnieniem Marysię Chęciek z klasy Vb. Wybrana praca przedstawiała pawia namalowanego farbami akrylowymi.
Opiekunem artystycznym była pani Grażyna Jałowiec.


ANIOŁY SĄ TAKIE CICHE…

Pod takim hasłem zorganizowana została wystawa aniołów, którą można oglądać w holu przy głównym wejściu. Wzięli w niej udział chętni uczniowie, którzy wykonali sylwetki głównych bohaterów – aniołów dowolną techniką.
Po zakończeniu wystawy prace będzie można przekazać na charytatywny kiermasz przedświąteczny organizowany w naszej szkole.

SERSERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Organizacja: zespół oligofrenopedagogów
Informacja: p. Renata Warzecha

Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


KTO O ZDROWIE SWOJE DBA TEN LECIUTKI PLECAK MA!

30 listopada uczniowie klas I – III i dzieci z oddziału „0” obejrzały przedstawienie edukacyjne pt.: „Lekki tornister” przygotowane przez uczniów klasy IIIc.
Inspiracją do wyboru tematu przedstawienia był realizowany w 
naszej szkole program, który ma za zadanie zwrócić uwagę na problem ciężkich plecaków. Mali aktorzy zaprezentowali swoje zdolności artystyczne i teatralne wcielając się w wiele ról m.in.: pani doktor, pomocników i uczennicy. Samodzielnie wykonali też plakaty i hasła nawołujące do dbania o własne zdrowie. Występ wzbogacił śpiew piosenek i recytacja wierszy.
To była ważna lekcja dla najmłodszych, bo przecież zdrowy i prosty kręgosłup – to podstawa. Już od najmłodszych lat warto zadbać o to, by niepotrzebnie nie przyspieszać jego uszkodzeń. Skutki wad postawy, które dziecko nabędzie w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku, a tak często o tym zapominamy.

Informacja: p. Martyna Świętoń
Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS 4 – 6

30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 4 – 6. Uczniowie tańczyli do wieczora przy muzyce i efektach świetlnych, o które zadbał DJ. Było mnóstwo wróżb andrzejkowych i dobry humor, który dopisywał wszystkim uczestnikom. W salach czekał na uczniów pyszny poczęstunek przygotowany jak zwykle przez rodziców.

Informacja: p. Bogumiła Bartnik
Foto: p. Joanna Sobczyk


II SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

20 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „W krainie bajek i baśni” organizowanego przez Naszą szkołę. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Celem konkursu było kształtowanie żywej wyobraźni plastycznej, prezentacja uzdolnień plastycznych dzieci niepełnosprawnych oraz popularyzacja literatury dziecięcej.  Termin składania prac był dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych (wynosił 1,5 miesiąca).  Narzucono jedną technikę wykonania pracy – kolaż. Komisja konkursowa w skład, której wchodzili wszyscy nauczyciele wspomagający, wyłoniła 13 listopada zwycięzców konkursu:

Wyniki:

Paweł Wyszyński kl. 5b

2 miejsce

Wojciech Wojnarowski kl.7b

1 miejsce

Zuzanna Totoś kl. 0

1 miejsce

Kacper Klucznik kl. 1a

2 miejsce

Krystian Sak kl.1a

1 miejsce

Anna Szczęch kl. 4a

1 miejsce

Wiktoria Wyszyńska kl. 6a

1 miejsce

Roksana Mytych kl. 2a

1 miejsce

Jakub Setera kl. 6a

2 miejsce

Olivia Chałuda kl. 4a

1 miejsce

Kacper Baum kl. 5a

2 miejsce

Hubert Ryba kl. 5a

2 miejsce

Filip Zaworski kl. 7b

1 miejsce

Mateusz Buch kl.5a

1 miejsce

Sebastian Kieraś kl. 7b

1 miejsce

Julia Dzik kl. 1a

2 miejsce

Rozdanie nagród przez Dyrektora szkoły Panią Renetę Baran odbyło się 20 listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, wszyscy uczestnicy zostali zwycięzcami. Otrzymali dyplomy oraz bardzo ciekawe nagrody rzeczowe i słodycze.  Prace konkursowe zostały wyeksponowane na holu szkoły.
Nagrody ufundowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy. Pragniemy także podziękować sponsorom, którzy ufundowali część nagród w konkursie: Galerii Raj i Firmie Goodyear.

Organizacja: p. Iwona Zima
Foto: p. Anna Wójcik


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który obchodzimy 1 grudnia, został zorganizowany w naszej szkole Konkurs Wiedzy o AIDS/STD.  Składał się z części teoretycznej i plastycznej.

Wyniki przedstawiają się następująco:
Część teoretyczna: I miejsce – Wiktoria Wal kl. IIc
Część plastyczna: I miejsce – Magdalena Płoszczyca kl. IIc, Daria Berka kl. VIId
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.

Organizator: p. Wiesława Klisiewicz


DZIECI NAUCZYŁY SIĘ POZYCJI ŻÓŁWIA

Dwa dni fundacja Ewy Naworol szkoliła uczniów naszej szkoły w zakresie szeroko pojętych kontaktów z psem. W zajęciach wzięło udział 304 uczniów. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „My Nie Gryziemy”.
Szkolenie to należy do działań profilaktycznych mających na celu zmniejszanie ryzyka pogryzień i ataków przez psy. Wolontariuszka zwracała uwagę na sygnały wysyłane przez psy wyrażane przez mowę ich ciała, omówiła zasady odpowiedzialnego wychowania psa i jego prawidłowego odżywiania. Wszyscy uczniowie wzięli udział w części praktycznej, gdzie nauczyli się, jaką pozycję należy przyjąć na wypadek ataku psa.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


LEKKI PLECAK PANA TIK-TAKA

7 listopada Pan Tik-Tak i Ciotka Klotka odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. Ich wizyta rozpoczęła cykl działań, które mają na celu zwrócić uwagę na problem ciężkich plecaków szkolnych.
W role Pana Tik-Taka i Ciotki Klotki wcielili się członkowie kółka dziennikarskiego - Krzysztof Marcinek i Lilka Dziadosz (drugiego dnia akcji zastępowała ją Emilka Marciniak). Przy dźwiękach przeboju Fasolek z czołówki programu „Pan Tik-Tak” przekraczali progi kolejnych klas, by prezentować zawartość przyniesionego ze sobą plecaka. A tornister ten był niezwyczajny, bo wypełniony nagraniami z płyty „Piosenki z plecaka Pana Tik-Taka. Uczniowie zostali zobowiązani do wylosowania jednego z przebojów, który wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy odśpiewają podczas finału akcji w grudniu.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SUKCES ALICJI W POWIATOWYM KONKURSIE POEZJI RELIGIJNEJ

ALICJA WOJNAROWSKA – uczennica klasy V C, recytatorka w MOK w Dębicy zajęła I MIEJSCE w Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej który odbył się 15 listopada 2017 r. w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” w Dębicy.
W kategorii uczniów szkól podstawowych w turnieju recytatorskim zaprezentowało się 28 wykonawców z powiatu dębickiego.

GRATULACJE!

Źródło: www.mokdebica.pl

 


UNIHOKEIŚCI IDĄ JAK BURZA!

Dziewczęta i chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy wpierw wygrali zawody miejskie a później powiatowe Igrzysk Dzieci w unihokeju. Warto dodać, że drużyna chłopców w 8 meczach zdobyła aż 42 bramki, dziewczęta natomiast przebrnęły przez obydwie fazy bez straty gola.
Obydwie drużyny już w grudniu wystąpią w półfinale wojewódzkim.

DZIEWCZĘTA

SKŁAD:
Aleksandra Jaskot, Julia Kuta, Julia Soja, Zuzanna Stepaniak, Alicja Rojek, Amelia Kuta, Klaudia Ortyl, Martyna Pigóra, Roksana Maniak, Otylia Teodorczyk, Olga Szarek, Oliwia Kędzior
WYNIKI:
SP5 Dębica – SP11 Dębica 1:0
SP5 Dębica – SP10 Dębica 6:0
SP5 Dębica – SP9 Dębica 5:0
SP5 Dębica – SP Pustków 2:0
SP5 Dębica – SP Straszęcin 1:0
SP5 Dębica – SP10 Dębica 4:0
SP5 Dębica – SP Brzeźnica 0:0
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA ZAWODÓW POWIATOWYCH:

1.   SP5 Dębica

2.   SP Pustków

3.   SP Brzeźnica

4.   SP10 Dębica

5.   SP Bobrowa

6.   SP Straszęcin

CHŁOPCY

SKŁAD:
Oskar Wrona, Adam Kozioł, Dawid Balasa, Kamil Żądło, Piotr Szoppa, Jakub Gawle, Tomasz Magdoń, Mikołaj Pękala, Kacper Mryczko, Igor Smagacz, Kieraś Jakub, Tomasz Wolski

WYNIKI:

SP5 Dębica – SP11 Dębica 3:0
SP5 Dębica – SP8 Dębica 4:0
SP5 Dębica – SP9 Dębica 8:0
SP5 Dębica – SP10 Dębica 6:0
SP5 Dębica – SP Brzeźnica 4:1
SP5 Dębica – SP Nagoszyn 7:0
SP5 Dębica – SP9 Dębica 7:1
SP5 Dębica – SP Straszęcin 3:1
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA ZAWODÓW POWIATOWYCH:

1.   SP Nr 5 Dębica

2.   SP Straszęcin

3.   SP Nr 9 Dębica

4.   SP Nagoszyn

5.   SP Pustków

6.   SP Brzeźnica

GRATULACJE!

Opiekun: p. Michał Wiktor

PAMIĘTAMY... – WYCIECZKA POD POMNIK JANA PAWŁA II

W listopadzie uczniowie klas integracyjnych (1a i 3a) wraz z wychowawcami wybrali się pod pomnik Jana Pawła II, znajdujący się na Placu Solidarności. Uczniowie zapalili symboliczny znicz oraz odmówili modlitwę chcąc w ten sposób oddać hołd tak Wielkiemu Człowiekowi, jakim był Ojciec Święty.

Opiekunowie: p. Mariola Światek-Markowska, p. Marzena Bąk, p. Iwona Zima, p. Anna Szczepańska
Foto: p. Iwona Zima

 


NIEPODLEGŁOŚĆ JEST Z NAS

MARIA CHĘCIEK uczennica kl. V B zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym.
Była to VI edycja konkursu pod hasłem: NIEPODLEGŁOŚĆ JEST Z NAS organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w ramach Rautu Niepodległości w Domu Kultury i Kinie „Kosmos”.

M
arysia zdobyła także wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym SPOTKANIE Z PRZYRODĄ.

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec

GRATULACJE!


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

7 listopada 2017 roku był to wyjątkowy dzień w życiu pierwszoklasistów naszej szkoły. Dzieci z niecierpliwością czekały na tą chwilę, w której złożą uroczyste ŚLUBOWANIE i staną się pełnoprawnymi uczniami.
Tą wyjątkową dla nich uroczystość przygotowaną pod czujnym okiem swoich wychowawców, poprowadzili sami pierwszoklasiści: Lilia Gotfryd z klasy 1a i Szymon Gmyrek - klasa 1d. Słowem wstępu powitali liczne grono zaproszonych gości, w tym Pana Dyrektora Wiesława Brodę i Panią Dyrektor Renatę Baran.
Każda z czterech klas pierwszych przygotowała krótki program słowno – wokalny pod wspólnym hasłem: „Ślubujemy, że nie zawiedziemy”. Słowa te pojawiły się również w kulminacyjnym momencie uroczystości, kiedy uczniowie składali przysięgę, ślubując dochować wierności regułom i zasadom życia uczniowskiego.
Po ślubowaniu pan Dyrektor i pani Dyrektor symbolicznymi ołówkami dokonali pasowania uczniów. W trakcie tej doniosłej chwili uczniowie nie kryli swojego przejęcia i skupienia, a także wielkiej radości. Od pana Dyrektora usłyszeli wiele ciepłych słów zapewniających, że nasza szkoła to wspaniałe miejsce nauki, wspólnej pracy i zabawy.
Przedstawiciel starszych kolegów Mateusz Susz uczeń klasy czwartej zapewnił ich, że w szkole zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc starszych koleżanek i kolegów.
Na koniec uczniowie otrzymali od swoich wychowawców pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Miejmy nadzieję, iż chwila ta pozostanie na długo w ich pamięci, odświeżana licznymi fotografiami upamiętniającymi to niezwykłe wydarzenie.
Kochani Pierwszoklasiści: Dyrekcja naszej szkoły oraz my Wasze wychowawczynie życzymy Wam samych sukcesów, najlepszych ocen, radości w zdobywaniu wiedzy oraz satysfakcji z własnych osiągnięć.

Organizatorzy: p. Renata Pietrzyk, p. Lucyna Krysiak, p. Mariola Świątek-Markowska, p. Joanna Sieradzka
Sprzęt i nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka
Informacja: p. Renata Pietrzyk
Foto: p. Anna Czapka-Moraniec, p. Anna Gmyrek, p. Mateusz Janiec, p. Tomasz Solecki


BUSHI KLUB KARATE SHINKYOKUSHIN - DĘBICA

Zawody Karate - Gromnik, sobota 18.11.2017 r.
Klubów – 7 startujących - 100 osób w różnych kategoriach wiekowych w konkurencji Kata.
Uczniowie z naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:

 • Jagoda Janasiewicz - 3 miejsce
 • Milena Janasiewicz - 4 miejsce
 • Damian Prus - 4 miejsce
 • Aleksander Żurek - 4 miejsce

Informacja: p. Mariusz Madeja   


KONKURS FRAZEOLOGICZNY MĄDREJ GŁOWIE DOŚĆ DWIE SŁOWIE

Dnia 14 listopada 2017 roku odbył się konkurs frazeologiczny pod hasłem Mądrej głowie dość dwie słowie, którego celem było doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się frazeologizmami. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny z klas siódmych, które rozwiązywały test. Uczniowie mieli za zadanie m.in.: wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych, poprawić błędy, ułożyć przysłowia z rozsypanki wyrazowej, dobrać wyrazy bliskoznaczne, wskazać pochodzenie związków frazeologicznych, utworzyć poprawne formy.

Wyniki przedstawiają się następująco:

 • I miejsce: Zuzanna Dziurgot, Anna Kloc - kl. 7c

 • II miejsce: Milena Puchała, Natalia Młodnicka - kl. 7b

 • III miejsce: Natalia Wnuk, Dagmara Kusek - kl. 7a

 • Wyróżnienia: Joanna Jaskot, Olimpia Sak - kl. 7d, Gabriela Czachor, Zuzanna Gosek - kl. 7e, Michał Kipa, Jakub Strózik - kl. 7c, Kacper Balasa, Paweł Nykiel - kl. 7c

Organizator: p. Elżbieta Dzięgielowska


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy VI i VII szkoły podstawowej

Klasy II i III gimnazjum

Klasy I - V szkoły podstawowej oraz oddział "0"

22 listopada 2017 r. (środa) godz. 17.00

Klasy VI i VII

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Elżbieta Baryłecka

47

6b

p. Anna Doniec

36

6c

p. Beata Rut

48

6d

p. Dorota Myszczuk

54

7a

p. Renata Soprych

60

7b

p. Joanna Sobczyk

58

7c

p. Barbara Kubalica

46

7d

p. Dorota Pięta

49

7e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

Klasa

Wychowawca

Sala

2a

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

29

2b

p. Jolanta Siarkowska

56

2c

p. Anna Kołodziej

55

2d

p. Danuta Czernecka

35

2e

p. Dorota Błaszczyk

14

3a

p. Beata Bochnowska

41

3b

p. Elżbieta Tabas

30

3c

p. Ewa Bokota

42

3d

p. Agata Szarek

62

3e

p. Violetta Łoch

13

23 listopada 2017 r. (czwartek) godz. 17.00

Klasy I - V oraz oddział "0"

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Mariola Świątek- Markowska

1

1b

p. Joanna Sieradzka

11

1c

p. Lucyna Krysiak

4

1d

p. Renata Pietrzyk

3

2a

p. Jolanta Kiełb

6

2b

p. Urszula Chciuk

8

2c

p. Wioletta Słyś

9

3a

p. Marzena Bąk

7

3b

p. Ewa Kamińska

48

3c

p. Martyna Świętoń

47

3d

p. Lucyna Kantor

41

3e

p. Małgorzata Ciszek

46

3f

p. Anna Pancerz

10

3g

p. Edyta Kurtyka

36

4a

p. Małgorzata Kloc

14

4b

p. Beata Braun

56

4c

p. Monika Ciołkosz

19

4d

p. Klaudia Sobuś

50

4e

p. Joanna Siwek- Wasiljew

12

5a

p. Marzena Traciak

13

5b

p. Katarzyna Ocytko

49

5c

p. Bożena Frankiewicz

43

5d

p. Monika Marek

42


UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU REJONOWEGO WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Matematyki

Wiktoria Marć

p. Joanna Sobczyk

18 listopada 2017

13 stycznia 2018

Anna Buszek

Jakub Baran

Anna Kloc

p. Barbara Kubalica

Paweł Nykiel

p. Małgorzata Pawełek

Języka angielskiego

Wiktoria Marć

p. Anna Wrona

2 grudnia 2017

17 lutego 2018

Języka polskiego

Julian Cieślak

p. Beata Braun

25 listopada 2017

20 stycznia 2018

Gabriela Cyganowska

Zuzanna Dziurgot

Anna Kloc

Wiktoria Borer

Wiktoria Bednarczyk

p. Dorota Pięta

Tatiana Bolek

Wiktoria Marć

Maria Labak

Martyna Kosiba

Gabriela Czachor

p. Jolanta Siarkowska

Jagoda Stanek

p. Klaudia Sobuś

Natalia Wnuk

p. Renata Soprych

Języka niemieckiego Martyna Kosiba p. Bogumiła Bartnik 30 listopada 2017 25 stycznia 2018
Przyrody Daria Berka p. Marzena Traciak

8 grudnia 2017

23 lutego 2018

Wiktoria Marć
Zuzanna Gosek
Maria Labak
Gabriela Czachor
Weronika Wojdyła
Jagoda Stanek p. Małgorzata Kloc
Anna Kloc p. Anna Doniec
Alicja Rojek p. Elżbieta Tabas
Tomasz Magdoń
Historii Wiktoria Bednarczyk p. Elżbieta Baryłecka

9 grudnia 2017

24 lutego 2018

Wiktoria Marć
Melania Ciołkosz
Gabriela Cyganowska p. Beata Bochnowska
Antoni Kraszkiewicz p. Ewa Bokota
Mateusz Wojdyła

GIMNAZJUM

Konkurs:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Biologiczny

Jan Bereś

p. Elżbieta Tabas

17 listopada 2017

15 stycznia 2018

Katarzyna Rojek

Maria Zgłobica

p. Wiesława Klisiewicz

Franciszek Kraszkiewicz

Historyczny

Marcin Zawora

p. Beata Bochnowska

18 listopada 2017

13 stycznia 2018

Wiktoria Prokop

Andrzej Ziobro

Geograficzny

Jakub Jarosz

p. Anna Doniec

22 listopada 2017

17 stycznia 2018

Magdalena Ferenc

Karolina Kobosz

Jagoda Tomaszewska

Karolina Cierpich

Andrzej Ziobro

Fizyczny

Jakub Jarosz

p. Zofia Bąk

23 listopada 2017

18 stycznia 2018

Karolina Baran

Jakub Grych 

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

Piotr Sygulski 

Matematyczny

Monika Sarama

p. Danuta Czernecka

24 listopada 2017 19 stycznia 2018

Piotr Sygulski

Jakub Grych

Dawid Rusin p. Anna Kołodziej
Andrzej Ziobro p. Danuta Skiba
Języka angielskiego Jakub Grych p. Dorota Błaszczyk 25 listopada 2017 20 stycznia 2018

Polonistyczny

Wiktoria Prokop

p. Violetta Łoch

30 listopada 2017

25 stycznia 2018

Urszula Hendras

Katarzyna Rojek

p. Renata Soprych

Wiktoria Kwiatek

Izabela Łoch

Karolina Ozga

Marcin Zawora

Aleksandra Śliwa

Magdalena Płoszczyca

Chemiczny Jakub Jarosz p. Jolanta Cholewa 9 grudnia 2017 24 lutego 2018

Języka niemieckiego

Karolina Cierpich

p. Agata Szarek

2 grudnia 2017

17 lutego 2018

Karolina Baran

p. Joanna Garbulińska

Urszula Hendras
Karolina Kobosz
Magdalena Płoszczyca
Katarzyna Rojek
Aleksandra Śliwa
Paulina Kędzior
Miłosz Wyszyński
Weronika Bartnik

GRATULACJE!!!


W ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo
Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”

Dnia 13 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Święta Patrona Szkoły.
W klimacie zadumy i refleksji zatrzymaliśmy się na chwilę, aby spojrzeć na piękny i tragiczny zarazem okres w naszych dziejach, jakim był czas zaborów. Poznaliśmy okoliczności upadku państwa polskiego w II połowie XVIII wieku i śledziliśmy zmagania Polaków o utrzymanie polskości przez 123 lata niewoli.

Odkrywaliśmy okoliczności spełniania się snu o wolnym kraju. Naszymi przewodnikami byli: Anna Orzech i Franciszek Kraszkiewicz z klasy III C.
Wspominaliśmy również postać naszego patrona – K. K. Baczyńskiego, który wzorem swoich wielkich poprzedników walczył i zginął za ojczyznę. Postać poety przybliżyły nam: Karolina Cierpich i Aleksandra Gawle.
Piękny montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy III c oraz III a pod kierunkiem swoich wychowawców Beaty Bochnowskiej i Ewy Bokoty, która była jednocześnie autorką scenariusza.
Wszystkich zachwyciła scena upadku państwa odtańczona przez Amelię Ciepły z klasy III b, atakowaną przez trzy czarne orły – Alicję Jasińską, Monikę Saramę i Weronikę Smoleń. Wielu wzruszeń dostarczyły piękne piosenki śpiewane przez solistów: Zofię Hajduk, Mariannę Skibę oraz Wiktora Nędzę przy akompaniamencie gitarzystów: Aleksandry Kliś i Eryka Wójcika.
W akademii udział wzięli również: Beata Baran, Karolina Baran, Klaudia Brończyk, Magdalena Ferenc, Jakub Jaskot, Beata Juchno, Laura Kusznierek, Daria Łysek, Julian Moździerz, Hubert Nowakowski, Wiktoria Ozga, Wiktor Szafrański, Julia Walczak z klasy III c oraz Aleksandra Buszek, Krzysztof Marcinek, Przemysław Mazurkiewicz z klasy III a.
Gościnnie wystąpili: Aleksandra Orzech, Anna Bokota, Miłosz Siarkowski.

Organizacja: p. Beata Bochnowska, p. Ewa Bokota
Oprawa muzyczna: p. Bożena Frankiewicz

Dekoracja: p. Anna Pyrchla
Nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Joanna Sobczyk, p. Barbara Kmiecik-Niedziela


AKADEMIA UCZNIÓW KLAS I – III  Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

13 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klas I - III. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych.
Podczas uroczystości dzieci obejrzały film przedstawiający trudną drogę Polski do odzyskania niepodległości. Występ wzbogacił  śpiew patriotycznych piosenek i recytacja wierszy.
To była ważna lekcja patriotyzmu, a także przywiązania i szacunku do swojej Ojczyzny o
raz polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi.

Organizacja: p. Urszula Chciuk, p. Ewa Kamińska, p. Edyta Kurtyka
Sprzęt: p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Iwona Zima


CZTERY ŻYWIOŁY

Uczniowie klasy III b przygotowali młodszym dzieciakom inscenizację pt. „Cztery żywioły”. Inspiracją do przedstawienia były zajęcia edukacyjne, na których dzieci dowiedziały się, jakie są żywioły: woda, ogień, powietrze, ziemia. Cztery żywioły, które z jednej strony są niezbędne do życia, a z drugiej stanowią niewyobrażalne zagrożenie. Wszystkie uzupełniają się, pozostają we wzajemnej zależności. Każdy z nich jest inny, każdy niezbędny do życia. Są potężną siłą – pierwotną, wszechobecną. Trudno je kontrolować, ale można się z nimi zaprzyjaźnić i świadomie korzystać z ich mocy. Dzieci wybierając rolę, utożsamiały własne cechy charakteru z danym żywiołem.

Informacje i foto: p. Ewa Kamińska


OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA…..