AKTUALNOŚCI

LAUREACI i FINALIŚCI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH
PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA

KONKURS Z:

UCZNIOWIE

TYTUŁ

OPIEKUN

Języka polskiego

Wiktoria Marć

LAUREAT p. Dorota Pięta

Wiktoria Bednarczyk

LAUREAT

Tatiana Bolek

FINALISTA

Maria Labak

FINALISTA

Martyna Kosiba

FINALISTA
Natalia Wnuk LAUREAT p. Renata Soprych
Anna Kloc FINALISTA p. Beata Braun

Jagoda Stanek

FINALISTA p. Klaudia Sobuś

Gabriela Czachor

FINALISTA p. Jolanta Siarkowska
Historii Wiktoria Bednarczyk FINALISTA p. Elżbieta Baryłecka
Mateusz Wojdyła FINALISTA p. Ewa Bokota
Antoni Kraszkiewicz FINALISTA
Przyrody Gabriela Czachor LAUREAT p. Marzena Traciak
Daria Berka FINALISTA
Zuzanna Gosek FINALISTA
Wiktoria Marć FINALISTA
Anna Kloc FINALISTA p. Anna Doniec
Jagoda Stanek FINALISTA p. Małgorzata Kloc
Matematyki Wiktoria Marć LAUREAT p. Joanna Sobczyk
Jakub Baran FINALISTA

GIMNAZJUM

KONKURS

UCZNIOWIE

TYTUŁ

OPIEKUN

Biologiczny

Katarzyna Rojek

LAUREAT

p. Elżbieta Tabas

Fizyczny

Jakub Grych

FINALISTA

p. Jolanta Słowińska - Zygmunt

Geograficzny

Jakub Jarosz

LAUREAT

p. Anna Doniec

Andrzej Ziobro

FINALISTA

Karolina Kobosz

FINALISTA

Historyczny

Marcin Zawora

LAUREAT

p. Beata Bochnowska

Matematyczny

Monika Sarama FINALISTA p. Danuta Czernecka
Jakub Grych FINALISTA
Piotr Sygulski FINALISTA
Andrzej Ziobro FINALISTA p. Danuta Skiba
Polonistyczny Urszula Hendras LAUREAT p. Violetta Łoch
Wiktoria Prokop LAUREAT
Izabela Łoch LAUREAT p. Renata Soprych
Wiktoria Kwiatek LAUREAT
Karolina Ozga FINALISTA
Magdalena Płoszczyca FINALISTA
Języka angielskiego Jakub Grych FINALISTA p. Dorota Błaszczyk
Języka niemieckiego Karolina Cierpich FINALISTA p. Agata Szarek
Urszula Hendras FINALISTA p. Joanna Garbulińska
Karolina Kobosz FINALISTA
Gratulacje!!!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

3 marca rodzice i dzieci mogli poznać naszą szkołę w całej jej okazałości – dla gości otworzono klasopracownie, przygotowano pokazy i wystawy dające namiastkę tego, jak, na co dzień pracują tu nauczyciele i ich podopieczni.  Swój warsztat pracy prezentowali nie tylko pracownicy szkoły, także uczniowie włączyli się aktywnie w promocję naszej placówki. Ich entuzjazm był jedną z naszych najlepszych wizytówek.
Ten ważny dla naszej społeczności dzień uświetnili swoją obecnością współpracujący z nami: szkoła tańca EL-BO, Państwowa Straż Pożarna.


XVIII PODKARPACKI KONKURS MATEMATYCZNY

Monika Sarama z klasy 3a zakwalifikowała się do etapu rejonowego XVIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Lei organizowanego przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i Oddział Podkarpacki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Konkurs odbywa się pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i przebiega w czterech etapach: szkolnym, powiatowym, rejonowym i wojewódzkim.
Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć!!! I trzymamy kciuki za Monikę 24 marca!

Opiekun: p. Danuta CzerneckaMECZ HOKEJOWY - UCZNIOWIE VS NAUCZYCIELE

TURNIEJ PODKARPACKIEJ LIGI KARATE SHINKYOKUSHIN 2018

Klub Karate Shinkyokushin BUSHI DĘBICA uczestniczył w pierwszym turnieju Podkarpackiej Ligi Karate Shinkyokushin 2018, który odbył się w Rzeszowie 25 lutego 2018 r.
W turnieju wzięło udział 120 zawodników z Podkarpacia. Z Klubu BUSHI DĘBICA wystartowało 10 zawodników, którzy zdobyli 13 medali w tym 6 złotych. Kibicami byli oczywiście rodzice i najbliżsi, ale nie zabrakło również postronnych osób, które chętnie dopingowały młodych zawodników karate.
Nasi klubowi trenerzy Mariusz Madeja 3 dan, Andrzej Socha 1 dan, Patryk Sasak 2 kyu, występowali w roli sędziów. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się znakomicie, lecz kategoria rocznika 2006 i 2007 przerosła nasze oczekiwania gdyż całe podium zajęły zawodniczki z KKS BUSHI DĘBICA.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!

Lista zawodników KKS BUSHI DĘBICA:

1.     Natalia Więch – Kumite 1m. Kata 1m.
2.
    
Oskar Wójtowicz Kumite 1m. Kata 1m.
3.     Martyna Sidor – Kumite 3m. Kata 2m.
4.     Adrian Węgrzyn – Kumite 1m.
5.
    
Max Such – Kata 1m.
6.
    
Damian Prus – Kata 2m.
7.
    
Weronika Tymczyna – kata 3m.
8.
    
Jan Wolski – Kumite 3m.
9.
    
Jagoda Janasiewicz – Kata 3m.
10.
 
Piotr Tymczyna – Kumite 4m.

Zapraszamy chętnych dzieci, młodzież i dorosłych na treningi do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy ul. Paderewskiego 4, we wtorki i piątki od godz. 16.30 – dzieci, 17.30 starsi, 18.30 dorośli. Treningi prowadzą wykwalifikowani instruktorzy WKO Shinkyokushin Tokyo.

Informacja: p. Mariusz Madeja


SUKCES MARYSI W KONKURSIE „HERB MOJEGO RODU”

Uczennica naszej szkoły Maria Chęciek z klasy 5 B brała udział w konkursie plastycznym „Herb mojego rodu” organizowanym przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie i znalazła się w gronie laureatów w kategorii I klasy 4 – 6 szkoły podstawowe zdobywając III miejsce.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, czego efektem było ponad 200 prac konkursowych wykonanych różnymi technikami.
Komisja konkursowa w składzie: Marek Gieroń – przewodniczący, Barbara Zych-Szeląg – członek, Zbigniew Irzyk – członek, Krzysztof Łyko – sekretarz uznała wysoki poziom wszystkich prac biorących udział w konkursie w każdej z ocenianych kategorii wiekowych.
Uroczystość wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów odbyła się 17 lutego 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Rzeszowie i połączona została z otwarciem wystawy pokonkursowej wyróżnionych prac. Wystawę można oglądać w godzinach pracy Archiwum do 13 kwietnia 2018 r.

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec

GRATULACJE!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY - 3 MARCA 2018 r.


KAPLICZKI I ZABYTKI SAKRALNE KARPAT

W grudniu 2017 r. odbyły się obrady jury ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Kapliczki i zabytki sakralne Karpat”. Do konkursu nadesłano 106 prac z 17 placówek.
Jury w składzie: Przewodniczący – Waldemar Bałda – dziennikarz; pisarz Mieczysław Czytajło – Dyrektor MDK „Dom Harcerza” im. Prof. A. Kamińskiego; Maciej Wojciechowski – reżyser, Akademia Dziedzictwa Kresów, Stanica Kresowa; Magdalena Oleszko-Morawska – plastyk, pracownia imprez MDK „Dom Harcerza” im. Prof. A. Kamińskiego; Joanna Skarbek – plastyk, instruktor „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego przyznało 5 nagród i 7 wyróżnień.
Maria Chęciek z klasy 5 B otrzymała II miejsce za prace fotograficzne prezentujące zabytki sakralne z okolic Krępnej.

Opiekun: p. Paweł Fila


SUKCES MARCINA

Marcin Zawora uczeń klasy III B uzyskał tytuł laureata w XI Wojewódzkim Konkursie Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej, w kategorii: soliści. Konkurs odbył się 26 stycznia 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

Opiekun: p. Bożena Frankiewicz


MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ

Podziwiamy wielu sportowców i ich sukcesy. Kamil Stoch, Robert Lewandowski - to tylko niektóre wzory do naśladowania dla przyszłych mistrzów sportu. Często okazuje się, że to nikt inny, jak rodzice są dla swoich dzieci wzorem wytrwałości, determinacji i pracowitości w osiąganiu wyznaczonych celów. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2b podczas spotkania, którego gościem był pan Krzysztof Szczepanik - Mistrz Świata w Zapasach. Tata Zuzi i Ksawerego opowiedział nam o swoich marzeniach oraz pracy, jaką wykonał, aby dojść do zdobycia medalu Mistrza Świata. Obejrzeliśmy film pokazujący, na czym polega ta dyscyplina sportu. Podziw uczestników spotkania wzbudziły medale, pamiątki, zdjęcia oraz dyplomy, które zaprezentował nasz gość. Było mnóstwo pytań. Dzieci przekonały się, że warto być wytrwałym i pracowitym na drodze do realizacji swoich marzeń.

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk

DLA BABCI I DZIADKA

Przypadający 21 stycznia Dzień Babci oraz 22 stycznia Dzień Dziadka to znakomita okazja, aby każdy wnuk mógł obdarować ich miłym upominkiem.
Wyjątkową niespodziankę przygotowali w tym roku swoim najukochańszym Dziadkom uczniowie klas I – III.
Na scenie pojawiły się dzieci, które niczym detektywi obserwowały przez lornetki swoich dziadków. Nie zabrakło wspaniałej gry aktorskiej i radosnych tańców.
W drugiej części uroczystości przenieśliśmy się do Betlejem, gdzie narodził się Pan Jezus. Nasi goście obejrzeli fragment przedstawienia jasełkowego. Radosna pastorałka „O serca do ucha” oraz „Sto lat!” zakończyły tegoroczne święto.

Wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy dużo zdrowia!!!

Informacja: p. Urszula Chciuk
Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela

NOC Z DRESZCZYKIEM

W czasie ferii dziennikarze „Byle do piątku” oraz osoby współpracujące z redakcją wzięli udział w nocnym ewencie „Noc z dreszczykiem”. Spotkanie miało charakter integracyjny. Było też wyrazem podziękowania za zaangażowanie uczniów w dodatkowe inicjatywy.

Młodzież spędziła w szkole noc z 31 stycznia na 1 lutego. Dreszczyk miały zapewnić uczestnikom wydarzenia prezentowane filmy oraz proponowane zabawy. Obejrzano m.in. „Noc z duchami”, „Pana samochodzika i templariuszy” oraz „Pojutrze”. Klimat grozy próbowano osiągnąć podczas rozgrywki w „Mafię”. Emocji sięgających zenitu dostarczyły natomiast nocne gry terenowe przygotowane przez uczniów gimnazjum.
Tradycyjnie była pizza, śpiwory (prawie nieużywane) i piasek pod powiekami o 500 rano. Ciąg dalszy nastąpi.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SPOTKANIA Z PANIĄ HELENĄ WĄTRÓBSKĄ

Dziennikarze „Byle do piątku” dwukrotnie spotkali się z Panią Heleną Wątróbską, wieloletnią prezes dębickiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, wyróżnioną tytułem Zasłużonego dla Miasta Dębicy. Spotkania zorganizowane zostały w ramach zaplanowanych cyklicznych wizyt młodzieży w Domu Seniora.

Pani Helena to postać nietuzinkowa. Jako dziecko przeżyła II Wojnę Światową, a w Polsce powojennej musiała zmagać się z etykietką wroga klasowego. Zawsze chętna, by dać świadectwo epoki, w której przyszło jej żyć, znana jest też, jako lokalna artystka. Jej losy młodzież poznała nie tylko w wyniku rozmów, ale też dzięki lekturze autobiograficznych „Wspomnień”. 

Opiekun: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

W dniu 23 stycznia 2018 r. klasa VII b udała się do Muzeum Regionalnego w Dębicy, na wystawę „Koniec pewnego świata. Jeruzalem nie zapomnę o tobie...", związaną z 75-rocznicą miejskich obchodów likwidacji dębickiego getta przez niemieckiego okupanta. Uczniowie oglądnęli interesujący, dokumentalny film w Sali Starego kina, przedstawiający miejsca związane z historią i kulturą żydowską w naszym mieście Dębicy. Następnie oglądając wystawę, oprowadzani przez przewodnika, zagłębiali się dalej w dzieje dębickich Żydów oraz mieszkańców Dębicy – „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy narażali swoje życie, aby ratować innych.
Uczniowie tego dnia zobaczyli również wystawę różnorodnych prac rzemieślniczych i rękodzielniczych, których świadkiem było minione stulecie.
Obie wystawy można oglądać do 31 marca 2018 roku.

Opiekunowie: p. Ewa Bokota, p. Anna Wójcik


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W styczniu 2018 roku odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki: „Pasowanie na czytelnika”.

Informacja i foto: p. Alicja Gawlik

26 FINAŁ WOŚP MAMY JUŻ ZA SOBĄ

W tegorocznej akcji, podobnie jak w roku ubiegłym, tysiące wolontariuszy w całym kraju zbierało pieniądze „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
W tym roku, po raz pierwszy, w dniach 11 i 12 stycznia, wolontariusze z naszej szkoły przeprowadzili kwestę wśród uczniów i nauczycieli. Udało się zebrać kwotę 1071 zł. Pieniądze zostały przekazane do sztabu „Kwiatek” w Dębicy.
14 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwudziestoosobowa grupa wolontariuszy, już od samego rana kwestowała pod kościołami, w galerii i na ulicach miasta.
Wolontariusze spotkali się z wielką hojnością mieszkańców Dębicy i okolic. Wszędzie towarzyszył im uśmiech, dobre słowo i życzliwość. Uczniowie mieli wielką frajdę z udziału, w tak pięknej akcji. Mamy nadzieję, że za rok, ponownie, spotkamy się z mieszkańcami naszego miasta, aby wziąć udział w XXVII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koordynatorzy: p. Justyna Moskal, p. Mariola Puchała
Opiekunowie: p. Marta Kraszkiewicz, p. Marzena Magdziarz-Grzyb, p. Joanna Siwek-Wasiljew, p. Monika Ciołkosz, p. Agnieszka Grych

A oto rezultaty zbiórki:

 • Gabriela Lipczyńska 2445,97 zł
 • Amelia Ciepły 1555,88 zł
 • Milena Puchała 1320,63 zł
 • Jagoda Tomaszewska 1381,45 zł
 • Marcin Zawora 1061,34 zł
 • Emilia Gawlik 378,71 zł
 • Lilka Dziadosz 442,80 zł
 • Izabela Łoch 773,27 zł
 • Mikołaj Kania 964,06 zł
 • Natalia Młodnicka 744,90 zł
 • Gabriela Jaje 320, 22 zł
 • Klaudia Gawron 405,60 zł
 • Klaudia Dykas 413,74 zł
 • Karolina Ciba 273,60 zł
 • Alicja Trojan 71,10 zł
 • Zuzia Pluta 336,12 zł
 • Wiktoria Pilch 267,16 zł
 • Mikela Wiktorska 445,31 zł
 • Aleksandra Pierzchała 351,11 zł
 • Jakub Grych 850,56 zł

Łączna kwota 14 834,98 zł

Wszystkim wolontariuszom i opiekunom dziękujemy!

KOPCIUSZEK INACZEJ

W dniu 10 stycznia hol naszej szkoły przemienił się, za sprawą teatralnej scenografii w baśniową krainę. A wszystko to za sprawą inwencji twórczej najmłodszych aktorów, którzy przygotowali spektakl teatralny pt. „Kopciuszek inaczej”. Widzowie  z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Każda z ról zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. 

 Odtwórcy poszczególnych ról to:

 • narrator - Wiktoria Zaborowska
 • Kopciuszek - Amelka Bała
 • królewicz - Jasiu Skiba
 • Macocha - Julka Majkowska
 • Ojciec - Radek Wójcik
 • Córki - Olga Kraszkiewicz, Martynka Ziara
 • wróżki - Iga Szczerbińska, Amelka Wójcik, Amelka Nowak
 • posłańcy - Nikodem Rusek, Mikołaj Wójcik, Bartek Ciepły
 • złotnik - Nikola Bizoń
 • krawiec - Natalka Bielawa
 • goście weselni - Ninka Mądro, Patrycja Bielawa, Klaudia Nowak

Doskonałą grę aktorską dzieci uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i rekwizyty. Po raz kolejny dzieci przekonały się, że poprzez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.
Próby do przedstawienia trwały kilka miesięcy, a wysiłek wszystkich biorących udział w spektaklu został zrekompensowany uśmiechami dzieci i fantastyczną atmosferą.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu wspaniałych strojów.

Przygotowanie: p. Ewa Kamińska , p. Urszula Chciuk

Sprzęt: p. Janusz Kaczówka

Z okazji ferii zimowych,
życzymy bezpiecznego
i radosnego wypoczynku.
Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam
pełne korzystanie z uroków zimy,
dostarczy niezapomnianych wrażeń
i wielu ciekawych przeżyć...

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy

Bezpieczne Ferie 2018


POKAZ PIENIĘDZY NA 100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać Pana Aleksandra Underlika, który pokazał swoją kolekcję numizmatyczną.
Były to polskie banknoty drukowane od powstania kościuszkowskiego 1794, pieniądze Królestwa Polskiego 1815 – 1830 oraz pieniądze zaborców (pruskie, rosyjskie i austriackie) do czasów odzyskania niepodległości w 1918 r. – marki polskie, a także nowe pieniądze polskie wprowadzone w ramach reformy monetarnej Władysława Grabskiego z 1924 r., złoty polski, aż po pieniądze czasów PRL.
Spotkanie uczniów klas piątych i szóstych z Panam Underlikiem poszerzyło ich wiedzę na temat historii naszej waluty na przestrzeni lat.
Pokaz pieniędzy odbył się w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Serdecznie dziękujemy za bardzo interesującą lekcję na temat losów pieniądza w historii Polski.

Informacja i foto: p. Elżbieta Baryłecka


BAL KARNAWAŁOWY KLAS I – III

 

Karnawał to nie tylko wspaniałe i eleganckie bale dla dorosłych. Również najmłodsi chcą się nieco rozerwać w ten sposób. Nieodłącznym elementem takiej zabawy są bez wątpienia stroje karnawałowe dla dzieci. Wymyślne kostiumy i przebrania nie tylko sprawiają, że najmłodsi wspaniale się bawią, ale też pobudzają dziecięcą kreatywność. Stroje karnawałowe dzieci klas młodszych były w tym roku bardzo oryginalne i fantazyjne - można było przebrać się za bohaterów z bajek lub za zwierzęta.
To był wspaniały bal!!!

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk


ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS 4 - 7

Foto: p. Joanna Sobczyk


SUKCES MARIANNY

Marianna Skiba – uczennica kl. 2D wraz z akompaniamentem Eryka Wójcika z kl. 3E i Aleksandry Kliś z kl. 2D zajęła III miejsce w II Powiatowym Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej Polski my naród… pod hasłem Piosenki z Powstania Warszawskiego.
Festiwal odbył się w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu.

 

 

Opiekun: p. Bożena Frankiewicz


MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W DĘBICY ZAPRASZA NA FERIE Z KULTURĄ

Więcej informacji na: www.mokdebica.pl  oraz www.facebook.com/debicamok


V PRZEGLĄD TALENTÓW ARTYSTYCZNYCH

Dnia 12 grudnia 2017 roku w Domu Kultury Mors w V Przeglądzie Talentów Artystycznych zaprezentowali się utalentowani artyści ze szkół podstawowych i gimnazjów miasta Dębicy: tancerze, recytatorzy, wokaliści.
Wśród nagrodzonych znalazła się Nadia Śliwa z kl. 7 C, wyróżnienie zdobyła Alicja Wojnarowska z kl. 5 C.

GRATULACJE!!!


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy VI i VII szkoły podstawowej

Klasy II i III gimnazjum

Klasy I - V szkoły podstawowej oraz oddział "0"

17 stycznia 2018 r. (środa) godz. 17.00

Klasy VI i VII

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Elżbieta Baryłecka

47

6b

p. Anna Doniec

36

6c

p. Beata Rut

48

6d

p. Dorota Myszczuk

54

7a

p. Renata Soprych

60

7b

p. Joanna Sobczyk

58

7c

p. Barbara Kubalica

46

7d

p. Dorota Pięta

49

7e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

Klasa

Wychowawca

Sala

2a

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

29

2b

p. Jolanta Siarkowska

56

2c

p. Anna Kołodziej

55

2d

p. Danuta Czernecka

35

2e

p. Dorota Błaszczyk

14

3a

p. Beata Bochnowska

41

3b

p. Elżbieta Tabas

30

3c

p. Ewa Bokota

42

3d

p. Agata Szarek

62

3e

p. Violetta Łoch

13

18 stycznia 2018 r. (czwartek) godz. 17.00

Klasy I - V oraz oddział "0"

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Mariola Świątek- Markowska

1

1b

p. Joanna Sieradzka

11

1c

p. Lucyna Krysiak

4

1d

p. Renata Pietrzyk

3

2a

p. Jolanta Kiełb

6

2b

p. Urszula Chciuk

8

2c

p. Wioletta Słyś

9

3a

p. Marzena Bąk

7

3b

p. Ewa Kamińska

48

3c

p. Martyna Świętoń

47

3d

p. Lucyna Kantor

41

3e

p. Małgorzata Ciszek

46

3f

p. Anna Pancerz

10

3g

p. Edyta Kurtyka

36

4a

p. Małgorzata Kloc

14

4b

p. Beata Braun

56

4c

p. Monika Ciołkosz

19

4d

p. Klaudia Sobuś

50

4e

p. Joanna Siwek- Wasiljew

12

5a

p. Marzena Traciak

13

5b

p. Katarzyna Ocytko

49

5c

p. Bożena Frankiewicz

43

5d

p. Monika Marek

42


UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap wojewódzki

Matematyki

Wiktoria Marć

p. Joanna Sobczyk

3 marca 2018

Jakub Baran

Języka polskiego

Tatiana Bolek p. Dorota Pięta 20 stycznia 2018
Wiktoria Marć
Wiktoria Bednarczyk
Maria Labak
Martyna Kosiba
Gabriela Czachor p. Jolanta Siarkowska
Natalia Wnuk p. Renata Soprych
Anna Kloc p. Beata Braun
Jagoda Stanek p. Klaudia Sobuś
Przyrody Daria Berka p. Marzena Traciak 23 lutego 2018
Wiktoria Marć
Gabriela Czachor
Zuzanna Gosek
Anna Kloc

p. Anna Doniec

Tomasz Magdoń

p. Elżbieta Tabas

Jagoda Stanek

p. Małgorzata Kloc

Historii

Wiktoria Bednarczyk

p. Elżbieta Baryłecka 24 lutego 2018

Antoni Kraszkiewicz

p. Ewa Bokota

Mateusz Wojdyła

GIMNAZJUM

Konkurs:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap wojewódzki

Historyczny Marcin Zawora p. Beata Bochnowska 13 stycznia 2018
Biologiczny Katarzyna Rojek p. Elżbieta Tabas 15 stycznia 2018

Geograficzny

Jakub Jarosz

p. Anna Doniec

17 stycznia 2018

Andrzej Ziobro

Karolina Kobosz
Fizyczny Jakub Grych p. Jolanta Słowińska-Zygmunt 18 stycznia 2018
Matematyczny Monika Sarama p. Danuta Czernecka 19 stycznia 2018
Piotr Sygulski
Jakub Grych
Andrzej Ziobro p. Danuta Skiba
Polonistyczny Wiktoria Prokop

p. Violetta Łoch

25 stycznia 2018
Urszula Hendras
Karolina Ozga p. Renata Soprych
Magdalena Płoszczyca
Izabela Łoch
Wiktoria Kwiatek
Języka niemieckiego Karolina Cierpich p. Agata Szarek 17 lutego 2018
Urszula Hendras p. Joanna Garbulińska
Karolina Kobosz
Języka angielskiego Jakub Grych p. Dorota Błaszczyk 20 stycznia 2018

GRATULACJE!!!


Niech Światło płynące z Betlejem rozświetli wszystkie mroki,
ogrzeje ciepłem miłości, rozjaśni twarze, napełni radością,
wleje w serca nadzieję, że to, co po ludzku niemożliwe – jest możliwe.
Nowy Rok 2018 niech przyniesie same dobre wydarzenia, szczęście i spełnienie...
                                                  

GDZIE JEST NASZE BETLEJEM?

W pełnym radości oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w dniu 22 grudnia 2017 roku obejrzeliśmy roku montaż słowno - muzyczny, który wprowadził nas w nastrój związany z tym wyjątkowym czasem.

Przenieśliśmy się na chwilę do Betlejem, gdzie urodził się Jezus, wraz z pasterzami złożyliśmy Mu pokłon. Cieszyliśmy się wraz z Maryją, Jego matką i św. Józefem. Cały świat zetknął się z cudem narodzin. A my, gdzie jesteśmy, gdzie jest nasze Betlejem?
Usłyszeliśmy też najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki, które dopełniły wywołany do tablicy świąteczny nastrój.
Na zakończenie pan dyrektor Wiesław Broda złożył wszystkim zgromadzonym i ich rodzinom najlepsze życzenia świąt pełnych radości, ciepła, miłości, aby czas spędzony w gronie rodziny i przyjaciół był wyjątkowy.
Montaż przygotowali uczniowie klas I – VII oraz gimnazjum.

Organizacja i dekoracje: s. Beata Popieluch, s. Małgorzata Łacna, p. Urszula Chciuk, p. Bernadetta Orłowska, p. Anna Szczepańska, p. Iwona Zima

Oprawa muzyczna: p. Bożena Frankiewicz
Oprawa techniczna: p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Joanna Sobczyk

Następnie odbyły się wigilie w klasach oraz spotkanie opłatkowe dla nauczycieli i pracowników szkoły. Prosto z serca płynęły gorące życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, tylko szczęśliwych chwil w nadchodzącym Nowym Roku. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych wigilijnych potraw: kapusty z grochem, pierogów, barszczu, ryby, słodkości.

Mogliśmy zatrzymać się na chwilę w gonitwie codziennych spraw, wziąć do ręki biały opłatek i podzielić się ze wszystkimi świąteczną miłością i radością.
Poczujmy, więc magię tych wyjątkowych dni przepełnionych błogosławieństwem narodzonej Dzieciny...

XVIII TURNIEJ MIKOŁAJKOWY NAUCZYCIELI W SIATKÓWCE

Podobnie jak w ubiegłym roku Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowali rodzice i nauczyciele.
O puchar starosty zagrało w tym roku 6 drużyn – Zespół Szkół nr 2, Centrum Kształcenia Praktycznego, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa nr 5. Nasza reprezentacja pomimo kontuzji jednego z czołowych zawodników uplasowała się na 3 miejscu.
W skład drużyny weszli: Małgorzata Gajda, Justyna Moskal, Barbara Kmiecik-Niedziela, Marcin Gajda, Paweł Maduzia, Aleksander Kraszkiewicz, Krzysztof Bujak, Jacek Bator, Piotr Moskal, Wiesław Ligęzka, Dominik Patla, Krzysztof Jużecki, Gabriel Czapla.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w tę sportową rywalizację.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Dnia 7 grudnia 2017 roku w siedzibie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie fotograficznym pt. „Pejzaże dorzecza Wisłoki”.
Wyróżnienie zdobyła Łucja Kłósek z kl. 3e.


Opiekun: p. Anna Pyrchla

MIKOŁAJKI Z PANEM TIK–TAKIEM

6 grudnia uczniów naszej szkoły tradycyjnie już odwiedził Mikołaj. Tym razem jednak pojawił się w towarzystwie Pana Tik-Taka i Ciotki Klotki.
W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas 0-3. Spotkanie z Mikołajem połączone było z przeglądem piosenek z płyty "Piosenki z plecaka Pana Tik-Taka". Występy uczniów zakończyły cykl działań w ramach akcji "Odchudzamy szkolne plecaki". W rolę Pana Tik-Taka wcielił się Krzysztof Marcinek z klasy 3 a gimnazjum, Ciotkę Klotkę zagrała Elżbieta Bodziany, a jej grupa taneczna EL-BO uświetniła przegląd.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SKRZYDLATE PLECAKI

Papierowe skrzydełka przyklejane do tornistrów miały zachęcić uczniów do uważnego pakowania plecaka. Celem tej dowcipnej formy przekazu było  ponowne skierowanie uwagi społeczności na problem ciężkich plecaków. Happening w holu zorganizowało kółko dziennikarskie.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


I TY MASZ TALENT

Już po raz czwarty niepełnosprawni artyści z całego województwa podkarpackiego spotkali się na scenie w CKiB w Pustkowie - Osiedlu, by wziąć udział w IV Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością „I TY MASZ TALENT”, organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy przy współudziale Starostwa Powiatowego w Dębicy, Urzędu Gminy Dębica i Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
W tym roku też nas tam nie zabrakło… Przedstawiciele SP5 w składzie: Emilia Marciniak III B, Wiktor Ciesielski III B, Jakub Dobek II A, Dawid Kargula III B, Sebastian Kieraś 7 b, Michał Kubek 7 a, Hubert Ryba 5 a, zaprezentowali taniec do piosenki „Chu, chu, ua”.

Szymon Gil
z klasy 5 a pięknie wyrecytował wiersz pt. „Zima”. Występy uczniów, przypadły do gustu zgromadzonej publiczności.

Uczniów do występu przygotowały: p. Marzena Magdziarz-Grzyb, p. Anna Wójcik.
Foto: p. Anna Wójcik
Informacja: p. Justyna Moskal


AKCJA „TROCHĘ SERCA DLA ZWIERZAKA”

Mały Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną pt. „Trochę serca dla zwierzaka” w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej.
Akcja trwała dwa miesiące. Zebraliśmy ponad 100 kg karmy dla psów i kotów.
14 grudnia 2017 roku odbyło się przekazanie zebranych produktów właścicielowi schroniska z Ropczyc Panu Dominikowi Rachwałowi. Zorganizowano uroczyste spotkanie wszystkich uczniów, którzy brali czynny udział w tej akcji. Dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące zwierząt przebywających w tym schronisku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Każdy uczeń otrzymał dyplom z podziękowaniem, który został wręczony przez właściciela schroniska.
Zorganizowane działania przebiegały w miłej atmosferze.

Organizacja: opiekun MSU p. Elżbieta Puta


NAGRODA SPECJALNA MARII CHĘCIEK

8 grudnia 2017 r. odbył się XVIII finał Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej Twórczości Plastycznej pod patronatem Wójta Gminy Krasne i Starosty Powiatu Rzeszowskiego „Kolędnicy – Wędrownicy”. Na tegoroczną edycję wpłynęło 795 prac z całego województwa podkarpackiego. Oceny obrazów dokonała komisja w składzie:

 • dr hab. Marlena Makiel – Hędrzak – artysta plastyk,
 • prof. dr hab. Tadeusz Błoński - Profesor UR – artysta plastyk
 • Aleksander Juszyński – artysta, fotografik

Po wnikliwej obserwacji i ocenie prac komisja przydzieliła nagrodę specjalną dla Marii Chęciek z klasy VB.
Opiekunem artystycznym była pani Grażyna Jałowiec.

GRATULACJE!!!

Informacja i foto: p. Katarzyna Ocytko


BOŻONARODZENIOWA PACZKA DLA BOHATERA
         

Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera jest to inicjatywa społeczna działająca już od 7 lat, w której udział biorą wolontariusze z całej Polski. Przedsięwzięcie to ma na celu wsparcie zarówno duchowe jak i materialne kombatantów.
Działania polegają w głównej mierze na zbiórce, rozwiezieniu oraz wręczeniu paczek zawierających artykuły spożywcze i chemiczne, kombatantom i weteranom II wojny światowej i podziemia niepodległościowego. Przy rozwożeniu i wręczaniu paczek towarzyszą służby mundurowe: Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Służba Więzienna, a także harcerze.

W tym roku także nasza szkoła włączyła się w tą ogólnopolską akcję. Dzieci z młodszych klas wykonały dla kombatantów okolicznościowe kartki z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia, a starsi uczniowie wzięli udział w zbiórce artykułów spożywczych i środków chemicznych. Mamy nadzieję, że przez udział w tej akcji wspomożemy najuboższych, ale również pokażemy, że pamięć o ich bohaterstwie wciąż jest żywa.

Informacja i foto: p. Anna Szczepańska


PRZYCHODZI PIESEK DO LEKARZA

W ramach realizacji akcji edukacyjnej „My nie gryziemy”, uczniowie klasy lll b i lll g, chcąc poszerzyć wiadomości na temat opieki i leczenia psów, odwiedzili gabinet weterynaryjny pani Agnieszki Kobos w Pilźnie. Dzieciaki oglądały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt, poznały m.in. jak działa USG, obejrzały zdjęcia rentgenowskie. Uczniowie zwiedzili również salę operacyjną, w której wykonywane są zabiegi. Uczestniczyli w badaniu zaprzyjaźnionego z gabinetem psa Pluto, którego pani doktor uratowała przed uśpieniem.
Największą atrakcją było jednak uczestnictwo w zaaranżowanym zabiegu chirurgicznym, przywiezionej przez Amelkę Bałę maskotki-suczki Belli. Bella trafiła na stół operacyjny z „bolącym” brzuszkiem. Tylko Amelka wiedziała, że piesek ma w brzuszku zaszytego pluszowego szczeniaczka. Po wstępnych badaniach Bella została zaintubowana i podłączona do kroplówki. Ku ogromnemu zdziwieniu dzieci, w wyniku cesarskiego cięcia, na świat przyszedł mały szczeniaczek. Piesek trafił do inkubatora. Dzieci, ubrane w profesjonalne stroje, brały czynny udział w całym zabiegu oraz ratowaniu małego pieska.
Uczniowie w podziękowaniu przywieźli ze sobą karmę i kocyki dla bezdomnych psów ze schroniska.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani doktor Agnieszce Kobos i Klaudii Worek za wspaniałe zajęcia.

Informacje i foto: p. Ewa Kamińska, p. Edyta Kurtyka


NAGRODY STAROSTY ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE 2016/2017

W Hali Sportowej ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy odbyła się Uroczystość Podsumowania Osiągnięć Sportowych Dzieci i Młodzieży Powiatu Dębickiego za rok szkolny 2016/2017.
Wicestarosta Mateusz Pasek wręczył Dyrektorowi Panu Wiesławowi Brodzie dyplomy, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Miejskiego Gimnazjum nr 3 w Dębicy. Na uwagę zasługuje fakt, że w roku szkolnym 2016/2017 Powiat Dębicki zajął drugie miejsce na Podkarpaciu w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, a SP5 i MG3 uzyskały I MIEJSCE w powiecie.

Gratulacje odebrali też uczniowie, nauczyciele wychowania fizycznego, organizatorzy sportu oraz samorządowcy za zaangażowanie w promocję sportowego stylu życia.
Wyróżnieni zostali uczniowie: Mateusz Mikulski - kl. 7c SP 5, Wiktoria Bigus - kl. 2a MG 3 oraz p. Krzysztof Jużecki nauczyciel wychowania fizycznego MG nr 3 w Dębicy. Nagrodzone osoby otrzymały puchary, dyplomy i nagrody.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


„KROK PO KROKU, KROK PO KROCZKU, NAJPIĘKNIEJSZE W CAŁYM ROCZKU – IDĄ ŚWIĘTA, IDĄ ŚWIĘTA…”

Źródło: debica.tv

Atmosfera przygotowań do świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowa: ciepła, nastrojowa, rodzinna. W takim właśnie klimacie „rodzinnego rozgardiaszu” spotkały się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ich rodzice i nauczyciele. Spotkanie odbyło się 7 grudnia 2017 roku, po zajęciach lekcyjnych i przybrało formę warsztatów bożonarodzeniowych. Uczniowie z pomocą rodziców, rodzeństwa, swoich nauczycieli malowali, lepili, ozdabiali, dekorowali choinki, bombki, szopki czyli ozdoby, które mogą być upominkiem dla kogoś bliskiego lub dekoracją świątecznego stołu. Warsztaty były okazją do integracji uczniów i do zwykłej, serdecznej rozmowy.
Efektem zajęć warsztatowych jest KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY zorganizowany w naszej szkole w dniach 11-13 grudnia 2017 r. Wolne datki zebrane w czasie trwania kiermaszu, zostaną przeznaczone na wycieczkę dla uczniów niepełnosprawnych. W organizację kiermaszu czynnie włączają się sami uczniowie.

Organizacja: zespół oligofrenopedagogów


PRZEDSTAWIENIE „DUŻY KSIĄŻĘ” Z OKAZJI DNIA INTEGRACJI

Dnia 4 grudnia w naszej szkole z okazji obchodów Dnia Integracji (Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - 3 grudnia), odbyło się przedstawienie pt. „Duży Książę”, na podstawie „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry, pisarza, poety, autora jednej z najbardziej znanych książek wszech czasów. Przedstawienie opowiadało o dorastaniu do miłości, przyjaźni, odpowiedzialności. W role bohaterów wcielili się uczniowie klas integracyjnych, którzy poświęcili bardzo dużo czasu i wysiłku, aby jak najlepiej odegrać swoje role. Przedstawienie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego odbyło się w trzech turach. W przedstawieniu również brali udział wolontariusze z MG3. Na zakończenie przedstawienia zaprezentowano pokaz multimedialny, przedstawiający dotychczasową pracę i działalność naszej szkoły na rzecz szerzenia idei integracji.
Obsada: Duży Książę - Krzysztof Marcinek; Narratorzy - Amelia Rogowska, Bartek Mendoń, Tomasz Ziętek; Latarnik - Kacper Kawa; Pani Próżna - Jolanta Misiora; Król - Konrad Hodor; Biznesmen - Mateusz Buch; Baranek - Krystian Sak; Osiołek - Kornel Bachoń; Planety (taniec) - Olivia Chałuda, Anna Szczęch, Roksana Mytych, Zuzanna Totoś, Emilia Marciniak, Gabriela Kamińska, Natalia Buczek
Organizacja - zespół oligofrenopedagogów: p. Marta Kraszkiewicz, p. Justyna Moskal, p. Monika Królikowska, p. Katarzyna Szpak, p. Bernadetta Orłowska, p. Iwona Zima, p. Mariola Puchała, p. Elżbieta Kania, p. Anna Wójcik, p. Anita Buszek, p. Monika Kraszkiewicz, p. Małgorzata Stasienko-Wilk, p. Marzena Magdziarz-Grzyb

Informacja i foto: p. Iwona Zima

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „MOJE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ”

20 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród w powiatowym konkursie plastycznym „Moje spotkania z przyrodą”. Spośród 157 prac jury wybrało i nagrodziło wyróżnieniem Marysię Chęciek z klasy Vb. Wybrana praca przedstawiała pawia namalowanego farbami akrylowymi.
Opiekunem artystycznym była pani Grażyna Jałowiec.


ANIOŁY SĄ TAKIE CICHE…

Pod takim hasłem zorganizowana została wystawa aniołów, którą można oglądać w holu przy głównym wejściu. Wzięli w niej udział chętni uczniowie, którzy wykonali sylwetki głównych bohaterów – aniołów dowolną techniką.
Po zakończeniu wystawy prace będzie można przekazać na charytatywny kiermasz przedświąteczny organizowany w naszej szkole.

SERSERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Organizacja: zespół oligofrenopedagogów
Informacja: p. Renata Warzecha

Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


KTO O ZDROWIE SWOJE DBA TEN LECIUTKI PLECAK MA!

30 listopada uczniowie klas I – III i dzieci z oddziału „0” obejrzały przedstawienie edukacyjne pt.: „Lekki tornister” przygotowane przez uczniów klasy IIIc.
Inspiracją do wyboru tematu przedstawienia był realizowany w 
naszej szkole program, który ma za zadanie zwrócić uwagę na problem ciężkich plecaków. Mali aktorzy zaprezentowali swoje zdolności artystyczne i teatralne wcielając się w wiele ról m.in.: pani doktor, pomocników i uczennicy. Samodzielnie wykonali też plakaty i hasła nawołujące do dbania o własne zdrowie. Występ wzbogacił śpiew piosenek i recytacja wierszy.
To była ważna lekcja dla najmłodszych, bo przecież zdrowy i prosty kręgosłup – to podstawa. Już od najmłodszych lat warto zadbać o to, by niepotrzebnie nie przyspieszać jego uszkodzeń. Skutki wad postawy, które dziecko nabędzie w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku, a tak często o tym zapominamy.

Informacja: p. Martyna Świętoń
Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS 4 – 6

30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 4 – 6. Uczniowie tańczyli do wieczora przy muzyce i efektach świetlnych, o które zadbał DJ. Było mnóstwo wróżb andrzejkowych i dobry humor, który dopisywał wszystkim uczestnikom. W salach czekał na uczniów pyszny poczęstunek przygotowany jak zwykle przez rodziców.

Informacja: p. Bogumiła Bartnik
Foto: p. Joanna Sobczyk


II SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

20 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „W krainie bajek i baśni” organizowanego przez Naszą szkołę. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Celem konkursu było kształtowanie żywej wyobraźni plastycznej, prezentacja uzdolnień plastycznych dzieci niepełnosprawnych oraz popularyzacja literatury dziecięcej.  Termin składania prac był dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych (wynosił 1,5 miesiąca).  Narzucono jedną technikę wykonania pracy – kolaż. Komisja konkursowa w skład, której wchodzili wszyscy nauczyciele wspomagający, wyłoniła 13 listopada zwycięzców konkursu:

Wyniki:

Paweł Wyszyński kl. 5b

2 miejsce

Wojciech Wojnarowski kl.7b

1 miejsce

Zuzanna Totoś kl. 0

1 miejsce

Kacper Klucznik kl. 1a

2 miejsce

Krystian Sak kl.1a

1 miejsce

Anna Szczęch kl. 4a

1 miejsce

Wiktoria Wyszyńska kl. 6a

1 miejsce

Roksana Mytych kl. 2a

1 miejsce

Jakub Setera kl. 6a

2 miejsce

Olivia Chałuda kl. 4a

1 miejsce

Kacper Baum kl. 5a

2 miejsce

Hubert Ryba kl. 5a

2 miejsce

Filip Zaworski kl. 7b

1 miejsce

Mateusz Buch kl.5a

1 miejsce

Sebastian Kieraś kl. 7b

1 miejsce

Julia Dzik kl. 1a

2 miejsce

Rozdanie nagród przez Dyrektora szkoły Panią Renetę Baran odbyło się 20 listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, wszyscy uczestnicy zostali zwycięzcami. Otrzymali dyplomy oraz bardzo ciekawe nagrody rzeczowe i słodycze.  Prace konkursowe zostały wyeksponowane na holu szkoły.
Nagrody ufundowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy. Pragniemy także podziękować sponsorom, którzy ufundowali część nagród w konkursie: Galerii Raj i Firmie Goodyear.

Organizacja: p. Iwona Zima
Foto: p. Anna Wójcik


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który obchodzimy 1 grudnia, został zorganizowany w naszej szkole Konkurs Wiedzy o AIDS/STD.  Składał się z części teoretycznej i plastycznej.

Wyniki przedstawiają się następująco:
Część teoretyczna: I miejsce – Wiktoria Wal kl. IIc
Część plastyczna: I miejsce – Magdalena Płoszczyca kl. IIc, Daria Berka kl. VIId
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.

Organizator: p. Wiesława Klisiewicz


DZIECI NAUCZYŁY SIĘ POZYCJI ŻÓŁWIA

Dwa dni fundacja Ewy Naworol szkoliła uczniów naszej szkoły w zakresie szeroko pojętych kontaktów z psem. W zajęciach wzięło udział 304 uczniów. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „My Nie Gryziemy”.
Szkolenie to należy do działań profilaktycznych mających na celu zmniejszanie ryzyka pogryzień i ataków przez psy. Wolontariuszka zwracała uwagę na sygnały wysyłane przez psy wyrażane przez mowę ich ciała, omówiła zasady odpowiedzialnego wychowania psa i jego prawidłowego odżywiania. Wszyscy uczniowie wzięli udział w części praktycznej, gdzie nauczyli się, jaką pozycję należy przyjąć na wypadek ataku psa.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


LEKKI PLECAK PANA TIK-TAKA

7 listopada Pan Tik-Tak i Ciotka Klotka odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. Ich wizyta rozpoczęła cykl działań, które mają na celu zwrócić uwagę na problem ciężkich plecaków szkolnych.
W role Pana Tik-Taka i Ciotki Klotki wcielili się członkowie kółka dziennikarskiego - Krzysztof Marcinek i Lilka Dziadosz (drugiego dnia akcji zastępowała ją Emilka Marciniak). Przy dźwiękach przeboju Fasolek z czołówki programu „Pan Tik-Tak” przekraczali progi kolejnych klas, by prezentować zawartość przyniesionego ze sobą plecaka. A tornister ten był niezwyczajny, bo wypełniony nagraniami z płyty „Piosenki z plecaka Pana Tik-Taka. Uczniowie zostali zobowiązani do wylosowania jednego z przebojów, który wspólnie z koleżankami i kolegami z klasy odśpiewają podczas finału akcji w grudniu.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SUKCES ALICJI W POWIATOWYM KONKURSIE POEZJI RELIGIJNEJ

ALICJA WOJNAROWSKA – uczennica klasy V C, recytatorka w MOK w Dębicy zajęła I MIEJSCE w Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej który odbył się 15 listopada 2017 r. w Domu Kultury i Kinie „Kosmos” w Dębicy.
W kategorii uczniów szkól podstawowych w turnieju recytatorskim zaprezentowało się 28 wykonawców z powiatu dębickiego.

GRATULACJE!

Źródło: www.mokdebica.pl

 


UNIHOKEIŚCI IDĄ JAK BURZA!

Dziewczęta i chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy wpierw wygrali zawody miejskie a później powiatowe Igrzysk Dzieci w unihokeju. Warto dodać, że drużyna chłopców w 8 meczach zdobyła aż 42 bramki, dziewczęta natomiast przebrnęły przez obydwie fazy bez straty gola.
Obydwie drużyny już w grudniu wystąpią w półfinale wojewódzkim.

DZIEWCZĘTA

SKŁAD:
Aleksandra Jaskot, Julia Kuta, Julia Soja, Zuzanna Stepaniak, Alicja Rojek, Amelia Kuta, Klaudia Ortyl, Martyna Pigóra, Roksana Maniak, Otylia Teodorczyk, Olga Szarek, Oliwia Kędzior
WYNIKI:
SP5 Dębica – SP11 Dębica 1:0
SP5 Dębica – SP10 Dębica 6:0
SP5 Dębica – SP9 Dębica 5:0
SP5 Dębica – SP Pustków 2:0
SP5 Dębica – SP Straszęcin 1:0
SP5 Dębica – SP10 Dębica 4:0
SP5 Dębica – SP Brzeźnica 0:0
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA ZAWODÓW POWIATOWYCH:

1.   SP5 Dębica

2.   SP Pustków

3.   SP Brzeźnica

4.   SP10 Dębica

5.   SP Bobrowa

6.   SP Straszęcin

CHŁOPCY

SKŁAD:
Oskar Wrona, Adam Kozioł, Dawid Balasa, Kamil Żądło, Piotr Szoppa, Jakub Gawle, Tomasz Magdoń, Mikołaj Pękala, Kacper Mryczko, Igor Smagacz, Kieraś Jakub, Tomasz Wolski

WYNIKI:

SP5 Dębica – SP11 Dębica 3:0
SP5 Dębica – SP8 Dębica 4:0
SP5 Dębica – SP9 Dębica 8:0
SP5 Dębica – SP10 Dębica 6:0
SP5 Dębica – SP Brzeźnica 4:1
SP5 Dębica – SP Nagoszyn 7:0
SP5 Dębica – SP9 Dębica 7:1
SP5 Dębica – SP Straszęcin 3:1
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA ZAWODÓW POWIATOWYCH:

1.   SP Nr 5 Dębica

2.   SP Straszęcin

3.   SP Nr 9 Dębica

4.   SP Nagoszyn

5.   SP Pustków

6.   SP Brzeźnica

GRATULACJE!

Opiekun: p. Michał Wiktor

PAMIĘTAMY... – WYCIECZKA POD POMNIK JANA PAWŁA II

W listopadzie uczniowie klas integracyjnych (1a i 3a) wraz z wychowawcami wybrali się pod pomnik Jana Pawła II, znajdujący się na Placu Solidarności. Uczniowie zapalili symboliczny znicz oraz odmówili modlitwę chcąc w ten sposób oddać hołd tak Wielkiemu Człowiekowi, jakim był Ojciec Święty.

Opiekunowie: p. Mariola Światek-Markowska, p. Marzena Bąk, p. Iwona Zima, p. Anna Szczepańska
Foto: p. Iwona Zima

 


NIEPODLEGŁOŚĆ JEST Z NAS

MARIA CHĘCIEK uczennica kl. V B zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym.
Była to VI edycja konkursu pod hasłem: NIEPODLEGŁOŚĆ JEST Z NAS organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w ramach Rautu Niepodległości w Domu Kultury i Kinie „Kosmos”.

M
arysia zdobyła także wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym SPOTKANIE Z PRZYRODĄ.

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec

GRATULACJE!


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

7 listopada 2017 roku był to wyjątkowy dzień w życiu pierwszoklasistów naszej szkoły. Dzieci z niecierpliwością czekały na tą chwilę, w której złożą uroczyste ŚLUBOWANIE i staną się pełnoprawnymi uczniami.
Tą wyjątkową dla nich uroczystość przygotowaną pod czujnym okiem swoich wychowawców, poprowadzili sami pierwszoklasiści: Lilia Gotfryd z klasy 1a i Szymon Gmyrek - klasa 1d. Słowem wstępu powitali liczne grono zaproszonych gości, w tym Pana Dyrektora Wiesława Brodę i Panią Dyrektor Renatę Baran.
Każda z czterech klas pierwszych przygotowała krótki program słowno – wokalny pod wspólnym hasłem: „Ślubujemy, że nie zawiedziemy”. Słowa te pojawiły się również w kulminacyjnym momencie uroczystości, kiedy uczniowie składali przysięgę, ślubując dochować wierności regułom i zasadom życia uczniowskiego.
Po ślubowaniu pan Dyrektor i pani Dyrektor symbolicznymi ołówkami dokonali pasowania uczniów. W trakcie tej doniosłej chwili uczniowie nie kryli swojego przejęcia i skupienia, a także wielkiej radości. Od pana Dyrektora usłyszeli wiele ciepłych słów zapewniających, że nasza szkoła to wspaniałe miejsce nauki, wspólnej pracy i zabawy.
Przedstawiciel starszych kolegów Mateusz Susz uczeń klasy czwartej zapewnił ich, że w szkole zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc starszych koleżanek i kolegów.
Na koniec uczniowie otrzymali od swoich wychowawców pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Miejmy nadzieję, iż chwila ta pozostanie na długo w ich pamięci, odświeżana licznymi fotografiami upamiętniającymi to niezwykłe wydarzenie.
Kochani Pierwszoklasiści: Dyrekcja naszej szkoły oraz my Wasze wychowawczynie życzymy Wam samych sukcesów, najlepszych ocen, radości w zdobywaniu wiedzy oraz satysfakcji z własnych osiągnięć.

Organizatorzy: p. Renata Pietrzyk, p. Lucyna Krysiak, p. Mariola Świątek-Markowska, p. Joanna Sieradzka
Sprzęt i nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka
Informacja: p. Renata Pietrzyk
Foto: p. Anna Czapka-Moraniec, p. Anna Gmyrek, p. Mateusz Janiec, p. Tomasz Solecki


BUSHI KLUB KARATE SHINKYOKUSHIN - DĘBICA

Zawody Karate - Gromnik, sobota 18.11.2017 r.
Klubów – 7 startujących - 100 osób w różnych kategoriach wiekowych w konkurencji Kata.
Uczniowie z naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:

 • Jagoda Janasiewicz - 3 miejsce
 • Milena Janasiewicz - 4 miejsce
 • Damian Prus - 4 miejsce
 • Aleksander Żurek - 4 miejsce

Informacja: p. Mariusz Madeja   


KONKURS FRAZEOLOGICZNY MĄDREJ GŁOWIE DOŚĆ DWIE SŁOWIE

Dnia 14 listopada 2017 roku odbył się konkurs frazeologiczny pod hasłem Mądrej głowie dość dwie słowie, którego celem było doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się frazeologizmami. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny z klas siódmych, które rozwiązywały test. Uczniowie mieli za zadanie m.in.: wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych, poprawić błędy, ułożyć przysłowia z rozsypanki wyrazowej, dobrać wyrazy bliskoznaczne, wskazać pochodzenie związków frazeologicznych, utworzyć poprawne formy.

Wyniki przedstawiają się następująco:

 • I miejsce: Zuzanna Dziurgot, Anna Kloc - kl. 7c

 • II miejsce: Milena Puchała, Natalia Młodnicka - kl. 7b

 • III miejsce: Natalia Wnuk, Dagmara Kusek - kl. 7a

 • Wyróżnienia: Joanna Jaskot, Olimpia Sak - kl. 7d, Gabriela Czachor, Zuzanna Gosek - kl. 7e, Michał Kipa, Jakub Strózik - kl. 7c, Kacper Balasa, Paweł Nykiel - kl. 7c

Organizator: p. Elżbieta Dzięgielowska


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy VI i VII szkoły podstawowej

Klasy II i III gimnazjum

Klasy I - V szkoły podstawowej oraz oddział "0"

22 listopada 2017 r. (środa) godz. 17.00

Klasy VI i VII

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Elżbieta Baryłecka

47

6b

p. Anna Doniec

36

6c

p. Beata Rut

48

6d

p. Dorota Myszczuk

54

7a

p. Renata Soprych

60

7b

p. Joanna Sobczyk

58

7c

p. Barbara Kubalica

46

7d

p. Dorota Pięta

49

7e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

Klasa

Wychowawca

Sala

2a

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

29

2b

p. Jolanta Siarkowska

56

2c

p. Anna Kołodziej

55

2d

p. Danuta Czernecka

35

2e

p. Dorota Błaszczyk

14

3a

p. Beata Bochnowska

41

3b

p. Elżbieta Tabas

30

3c

p. Ewa Bokota

42

3d

p. Agata Szarek

62

3e

p. Violetta Łoch

13

23 listopada 2017 r. (czwartek) godz. 17.00

Klasy I - V oraz oddział "0"

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Mariola Świątek- Markowska

1

1b

p. Joanna Sieradzka

11

1c

p. Lucyna Krysiak

4

1d

p. Renata Pietrzyk

3

2a

p. Jolanta Kiełb

6

2b

p. Urszula Chciuk

8

2c

p. Wioletta Słyś

9

3a

p. Marzena Bąk

7

3b

p. Ewa Kamińska

48

3c

p. Martyna Świętoń

47

3d

p. Lucyna Kantor

41

3e

p. Małgorzata Ciszek

46

3f

p. Anna Pancerz

10

3g

p. Edyta Kurtyka

36

4a

p. Małgorzata Kloc

14

4b

p. Beata Braun

56

4c

p. Monika Ciołkosz

19

4d

p. Klaudia Sobuś

50

4e

p. Joanna Siwek- Wasiljew

12

5a

p. Marzena Traciak

13

5b

p. Katarzyna Ocytko

49

5c

p. Bożena Frankiewicz

43

5d

p. Monika Marek

42


UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU REJONOWEGO WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Matematyki

Wiktoria Marć

p. Joanna Sobczyk

18 listopada 2017

13 stycznia 2018

Anna Buszek

Jakub Baran

Anna Kloc

p. Barbara Kubalica

Paweł Nykiel

p. Małgorzata Pawełek

Języka angielskiego

Wiktoria Marć

p. Anna Wrona

2 grudnia 2017

17 lutego 2018

Języka polskiego

Julian Cieślak

p. Beata Braun

25 listopada 2017

20 stycznia 2018

Gabriela Cyganowska

Zuzanna Dziurgot

Anna Kloc

Wiktoria Borer

Wiktoria Bednarczyk

p. Dorota Pięta

Tatiana Bolek

Wiktoria Marć

Maria Labak

Martyna Kosiba

Gabriela Czachor

p. Jolanta Siarkowska

Jagoda Stanek

p. Klaudia Sobuś

Natalia Wnuk

p. Renata Soprych

Języka niemieckiego Martyna Kosiba p. Bogumiła Bartnik 30 listopada 2017 25 stycznia 2018
Przyrody Daria Berka p. Marzena Traciak

8 grudnia 2017

23 lutego 2018

Wiktoria Marć
Zuzanna Gosek
Maria Labak
Gabriela Czachor
Weronika Wojdyła
Jagoda Stanek p. Małgorzata Kloc
Anna Kloc p. Anna Doniec
Alicja Rojek p. Elżbieta Tabas
Tomasz Magdoń
Historii Wiktoria Bednarczyk p. Elżbieta Baryłecka

9 grudnia 2017

24 lutego 2018

Wiktoria Marć
Melania Ciołkosz
Gabriela Cyganowska p. Beata Bochnowska
Antoni Kraszkiewicz p. Ewa Bokota
Mateusz Wojdyła

GIMNAZJUM

Konkurs:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Biologiczny

Jan Bereś

p. Elżbieta Tabas

17 listopada 2017

15 stycznia 2018

Katarzyna Rojek

Maria Zgłobica

p. Wiesława Klisiewicz

Franciszek Kraszkiewicz

Historyczny

Marcin Zawora

p. Beata Bochnowska

18 listopada 2017

13 stycznia 2018

Wiktoria Prokop

Andrzej Ziobro

Geograficzny

Jakub Jarosz

p. Anna Doniec

22 listopada 2017

17 stycznia 2018

Magdalena Ferenc

Karolina Kobosz

Jagoda Tomaszewska

Karolina Cierpich

Andrzej Ziobro

Fizyczny

Jakub Jarosz

p. Zofia Bąk

23 listopada 2017

18 stycznia 2018

Karolina Baran

Jakub Grych 

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

Piotr Sygulski 

Matematyczny

Monika Sarama

p. Danuta Czernecka

24 listopada 2017 19 stycznia 2018

Piotr Sygulski

Jakub Grych

Dawid Rusin p. Anna Kołodziej
Andrzej Ziobro p. Danuta Skiba
Języka angielskiego Jakub Grych p. Dorota Błaszczyk 25 listopada 2017 20 stycznia 2018

Polonistyczny

Wiktoria Prokop

p. Violetta Łoch

30 listopada 2017

25 stycznia 2018

Urszula Hendras

Katarzyna Rojek

p. Renata Soprych

Wiktoria Kwiatek

Izabela Łoch

Karolina Ozga

Marcin Zawora

Aleksandra Śliwa

Magdalena Płoszczyca

Chemiczny Jakub Jarosz p. Jolanta Cholewa 9 grudnia 2017 24 lutego 2018

Języka niemieckiego

Karolina Cierpich

p. Agata Szarek

2 grudnia 2017

17 lutego 2018

Karolina Baran

p. Joanna Garbulińska

Urszula Hendras
Karolina Kobosz
Magdalena Płoszczyca
Katarzyna Rojek
Aleksandra Śliwa
Paulina Kędzior
Miłosz Wyszyński
Weronika Bartnik

GRATULACJE!!!


W ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo
Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”

Dnia 13 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Święta Patrona Szkoły.
W klimacie zadumy i refleksji zatrzymaliśmy się na chwilę, aby spojrzeć na piękny i tragiczny zarazem okres w naszych dziejach, jakim był czas zaborów. Poznaliśmy okoliczności upadku państwa polskiego w II połowie XVIII wieku i śledziliśmy zmagania Polaków o utrzymanie polskości przez 123 lata niewoli.

Odkrywaliśmy okoliczności spełniania się snu o wolnym kraju. Naszymi przewodnikami byli: Anna Orzech i Franciszek Kraszkiewicz z klasy III C.
Wspominaliśmy również postać naszego patrona – K. K. Baczyńskiego, który wzorem swoich wielkich poprzedników walczył i zginął za ojczyznę. Postać poety przybliżyły nam: Karolina Cierpich i Aleksandra Gawle.
Piękny montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy III c oraz III a pod kierunkiem swoich wychowawców Beaty Bochnowskiej i Ewy Bokoty, która była jednocześnie autorką scenariusza.
Wszystkich zachwyciła scena upadku państwa odtańczona przez Amelię Ciepły z klasy III b, atakowaną przez trzy czarne orły – Alicję Jasińską, Monikę Saramę i Weronikę Smoleń. Wielu wzruszeń dostarczyły piękne piosenki śpiewane przez solistów: Zofię Hajduk, Mariannę Skibę oraz Wiktora Nędzę przy akompaniamencie gitarzystów: Aleksandry Kliś i Eryka Wójcika.
W akademii udział wzięli również: Beata Baran, Karolina Baran, Klaudia Brończyk, Magdalena Ferenc, Jakub Jaskot, Beata Juchno, Laura Kusznierek, Daria Łysek, Julian Moździerz, Hubert Nowakowski, Wiktoria Ozga, Wiktor Szafrański, Julia Walczak z klasy III c oraz Aleksandra Buszek, Krzysztof Marcinek, Przemysław Mazurkiewicz z klasy III a.
Gościnnie wystąpili: Aleksandra Orzech, Anna Bokota, Miłosz Siarkowski.

Organizacja: p. Beata Bochnowska, p. Ewa Bokota
Oprawa muzyczna: p. Bożena Frankiewicz

Dekoracja: p. Anna Pyrchla
Nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Joanna Sobczyk, p. Barbara Kmiecik-Niedziela


AKADEMIA UCZNIÓW KLAS I – III  Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

13 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klas I - III. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych.
Podczas uroczystości dzieci obejrzały film przedstawiający trudną drogę Polski do odzyskania niepodległości. Występ wzbogacił  śpiew patriotycznych piosenek i recytacja wierszy.
To była ważna lekcja patriotyzmu, a także przywiązania i szacunku do swojej Ojczyzny o
raz polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi.

Organizacja: p. Urszula Chciuk, p. Ewa Kamińska, p. Edyta Kurtyka
Sprzęt: p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Iwona Zima


CZTERY ŻYWIOŁY

Uczniowie klasy III b przygotowali młodszym dzieciakom inscenizację pt. „Cztery żywioły”. Inspiracją do przedstawienia były zajęcia edukacyjne, na których dzieci dowiedziały się, jakie są żywioły: woda, ogień, powietrze, ziemia. Cztery żywioły, które z jednej strony są niezbędne do życia, a z drugiej stanowią niewyobrażalne zagrożenie. Wszystkie uzupełniają się, pozostają we wzajemnej zależności. Każdy z nich jest inny, każdy niezbędny do życia. Są potężną siłą – pierwotną, wszechobecną. Trudno je kontrolować, ale można się z nimi zaprzyjaźnić i świadomie korzystać z ich mocy. Dzieci wybierając rolę, utożsamiały własne cechy charakteru z danym żywiołem.

Informacje i foto: p. Ewa Kamińska


OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA…..

Z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 10 listopada dzieci ze szkolnej Zerówki udały się na dębicki Plac Mikołajkowów.
Plenerowa lekcja miała na celu rozbudzenie u najmłodszych szacunku do Ojczyzny i walczących za Jej wolność bohaterów.
Każde dziecko zapaliło przed wybranym przez siebie pomnikiem znicz, który upamiętnił osoby zamordowane w kwietniu i w maju 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD.

 

 Informacja i foto: p. Sylwia Czerniak


NIE dla ciężkich plecaków!

W ubiegłym roku w naszej szkole przeprowadzona została akcja
„Odchudzamy Szkolne Plecaki”.
Mając na uwadze wagę problemu, jakim są zbyt ciężkie tornistry uczniów, w listopadzie wznawiamy działania skupione wokół profilaktyki wad postawy.

Działania w ramach akcji
„Odchudzamy szkolne plecaki” - kliknij


UCZYMY SIĘ KOCHAĆ OJCZYZNĘ

„Niepodległość – trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?”

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości gościliśmy w naszej szkole niezwykłą osobę. Była nią sierżant Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego, jednostki Strzeleckiej 2017 z Dębicy - Aleksandra Lis. Spotkanie miało na celu przybliżyć historię organizacji i jej główne zadania. Związek „Strzelec” odegrał, bowiem ważną rolę w przygotowaniach do odzyskania Niepodległości przed Wielką Wojną 1914 - 1918 r. Dzieci dowiedziały się m.in.: skąd wzięły się takie zainteresowania u naszego gościa, co to jest patriotyzm, niepodległość, poznały elementy umundurowania oraz utrwaliły znajomość symboli narodowych.
Na zakończenie spotkania usłyszały, że dziewczyna, która chce w przyszłości zostać żołnierzem, powinna wiedzieć, iż wojsko to wyzwanie dla silnych osobowości. To było ciekawe spotkanie.

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk


2017 – ROK RZEKI WISŁY

Rok rzeki Wisły obchodzimy w 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu, jaki odbył się po Wiśle. Rzeka ta płynie przez wszystkie polskie serca, jest magiczna, różnorodna, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Aby uczcić naszą „królową”, klasy III b i III g odwiedziły Sandomierz, który właśnie jej zawdzięcza swój rozkwit i dobrobyt mieszkańców. Zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, Zbrojownię, Kościół św. Jakuba, Wąwóz św. Królowej Jadwigi. Z wieży Bramy Opatowskiej podziwialiśmy panoramę Sandomierza oraz zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu. Najprzyjemniejszą jednak atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Wiśle i oglądanie przepięknej panoramy sandomierskiej Starówki z pokładu statku spacerowego.

Informacja i foto: p. Ewa Kamińska, p. Edyta Kurtyka


SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM

W dniu 30 października 2017 r., na kilka dni przed Świętem Niepodległości, uczniowie klasy 2a i 2c spotkali się z zawodowym żołnierzem kapralem Pawłem Stelmachem, który na co dzień służy w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Gość na spotkaniu opowiadał dzieciom o swojej służbie, zaprezentował mundur polowy oraz wyjaśnił znaczenie kolorystyki stroju. Uczniowie dowiedzieli się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale pomagają w wielu sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Nasz gość brał udział w misji w Afganistanie, gdzie służył dwa lata. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o pobycie w tym jakże odległym kraju, odpowiedzialności i ryzyku oraz trudach rozłąki z najbliższymi. Uczniowie z wielkim skupieniem wysłuchali jak wygląda żołnierska codzienność, ile trudu i samodyscypliny potrzeba, aby być sprawnym i dobrze wykształconym żołnierzem. Dzieci chętnie przyglądały się pokazowi niektórych ćwiczeń, które żołnierze wykonują podczas porannej zaprawy.
Poruszona podczas spotkania tematyka spotkała się z zaciekawieniem nie tylko ze strony chłopców, ale również dziewczynek, które podobnie jak koledzy chciałyby w przyszłości zostać zawodowymi żołnierzami służącymi Polsce.
To było ciekawe spotkanie. Dziękujemy!

Opiekunowie: p. Wioletta Słyś, p. Jolanta Kiełb


PODKARPACKA LIGA KARATE SHINKYOKUSHIN

Bushi Klub Karate Shinkyokushin Dębica był organizatorem zawodów karate z cyklu „Podkarpacka Liga Karate Shinkyokushin – Dębica 2017”, które odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy w sobotę 4 llistopada 2017 r.
W zawodach wzięło udział 115 zawodników z 13 klubów z Podkarpacia.
Klub Bushi z Dębicy zdobył łącznie 10 medali.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • Jagoda Janasiewicz – 3 miejsce w Kumite (walka)

 • Aleksander Żurek – 1 miejsce w Kata (układ) oraz 2 miejsce w Kumite

 • Damian Prus, który uplasował się zaraz za podium

Informacja: p. Mariusz Madeja

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!


NA STULECIE OBJAWIEŃ FATIMSKICH

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy przypomnieli historię dzieci z Fatimy. Młodzi aktorzy wystąpili w misterium przedstawiającym objawienia Matki Bożej. Na scenie, w sposób przystępny i dostosowany do wieku publiczności, ukazane zostały wydarzenia, w których uczestniczyły Łucja, Hiacynta i Franciszek.

Źródło: debica.tv

Nad przygotowaniem scenariusza, scenografii i realizacją przedstawienia czuwali nauczyciele. Dla nich występ dzieci także był dużym przeżyciem. Inscenizację w wykonaniu dzieci z naszej szkoły obejrzano również w kościele pw. Krzyża Świętego w Dębicy.


OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciel bibliotekarz wspólnie z uczestnikami Kółka Czytelniczego przyłączyli się do akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”.
Uczennice z klasy 4E z opiekunem odwiedzały młodszych kolegów i koleżanki z klas pierwszych. Starsze koleżanki przygotowały i przedstawiały teatrzyk kukiełkowy „Smok wawelski”, a potem podarowały młodszym kolegom motylki i naklejki z czytającym smokiem. Motyle wykonały na zajęciach Kółka Czytelniczego z kolorowego papieru metodą Quilling.
Wręczone motyle mają za zadanie przypominać wszystkim o częstym czytaniu.

Informacja i foto: p. Alicja Gawlik

  

DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY

Źródło: debica.tv

Jedne budzą strach, inne, precyzyjnie wycięte, zachwycają pomysłowością. Ponad 145 dyń ozdobiło szkolny hol naszej szkoły w ramach jesiennej wystawy, która była związana z dyniami, tymi zwyczajnymi, olbrzymimi, a także dekoracyjnymi.
Pomysł spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród uczniów klas I – III, a także ich rodziców. Listę dzieci, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie umieszczamy poniżej.

KL. „O”

 • Baran Natalia

 • Blacha Wiktor

 • Kobel Eliza

 • Kosiba Natalia

 • Kostka Anastazja

 • Kraszkiewicz Olga

 • Mateja Michał

 • Nikiel Szymon

 • Piątek Maja

 • Sasak Malwina

 • Totoś Zuzanna

 • Tworek Zuzanna

 • Wolska Beata

 • Wójcik Franciszek

 • Wójcik Szczepan

 • Żmuda Weronika

KL. I a

 • Bielawa Patrycja

 • Kubek Izabela

 • Kubek Aleksandra

 • Wójcik Amelia

 

KL. I b

 • Dydo Magdalena

 • Olechowska Nikola

 • Kmiecik Maciej

 • Małecki Bartosz

 • Bochenek Blanka

 • Urjasz Laura

 • Gajos Izabella

 • Florka Antoni

 • Kalita Filip

 • Stasiowska Laura

 • Żmuda Zofia

 • Moździoch Zofia

 • Nowak Liliana

 • Łoch Dawid

 • Brzostowski Maciej

KL. I c

 • Darłak Aleksandra

 • Ferfecka Nikola

 • Głogowski Kacper

 • Goleń Aleksandra

 • Gryglewicz Kaja

 • Kramarz Alicja

 • Michno Maja

 • Michno Milena

 • Milka Maja

 • Piotrowska Karolina

 • Podjasek Wojciech

 • Pyzińska Anna

 • Pyzińska Aleksandra

 • Śliwa Nataniel

 • Werbowy Jakub

 • Wojtyna Antonina

 • Zaborowska Wiktoria

 • Zborowska Julia

 • Ziobro Gabriela

KL. I d

 • Durołek Anna

 • Fąfara Fabian

 • Grębska Anna

 • Kitrys Natalia

 • Koziara Bartosz

 • Kurczyk Magdalena

 • Miazga Mateusz

 • Micuła Marcel

 • Rak Emilia

 • Różowski Nikodem

 • Susz Martyna

 • Wiktor Julian

KL. II a

 • Alicja Labak

 • Julia Jakubiec

 • Zuzanna Działo

 • Jakub Baum

 • Alan Mazur

 • Filip Łoch

KL. II b

 • Pokrywka Klara

 • Szczepanik Zuzanna

 • Szczepanik Ksawery

 • Bysiewicz Krzysztof

 • Puzoń Weronika

 • Piątek Jakub

 • Kosiba Marysia

 • Szczebińska Iga

 • Gąsior Nadia

 • Morawczyński Filip

 • Rusin Damian

 • Draguła Daria

 • Kędzior Kacper

Kl. II c

 • Misiak Wiktoria

 • Dworak Mikołaj

 • Frankiewicz Mateusz

 • Ciebień Oliwia

KL. III a

 • Jarmoła Julia

 • Skrzypek Kasia

 • Janasiewicz Milena

 • Pastuła Zuzanna

 • Gosek Lidia

 • Jarotek Jarosław

 • Plewa Szymon

 • Małkowski Bartosz

 • Bryk Patryk

 • Mazur Tymoteusz

 

KL. III b

 • Bielawa Natalia

 • Darłak Mateusz

 • Gawlik Piotr

 • Grzyb Jakub

 • Magiera Maksymilian

 • Majkowska Julia

 • Mateja Urszula

 • Matyjewicz Filip

 • Nowak Amelia

 • Pyrchla Bartosz

 • Solak Oskar

 • Szarek Mikołaj

 • Wolicki Szymon

 • Wójcik Mikołaj

 • Wójcik Radosław

KL. III c

 • Miełdun Jakub

 • Najda Łukasz

 • Osora Maja

 • Kopala Nikola

 • Gawlik Natalia

 • Krzemyk Adam

 

KL. III d

 • Cholewa Lena

 

KL. III e

 • Baran Aleksander

 • Bizon Alexander

 • Bulsa Julia

 • Gawle Zofia

 • Góra Damian

 

KL. III f

 • Jan Cichoń

 • Estera Kurcz

 • Aleksandra Tabor

 • Nadia Patro

 • Adrian Patro

 • Aleksandra Misiak

 • Julia Wantuch

 • Natalia Szatko

 • Gabriela Staroń

 • Adrianna Kuczera

 • Aleksandra Sobuś

 • Kacper Mitek

 • Maria Horodyńska

 • Milena Zaucha

KL. III g

 • Patryk Ligęzka

 • Zuzanna Zygmunt

 • Wiktoria Frankiewicz

 • Klaudia Pieprzak

 • Iga Wojtyna

 • Joanna Szczygieł

Dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałych pomysłów!

Informacja i foto: p. Sylwia Czerniak, p. Wioletta Słyś


„JEŻELI WYROSŁO, TO BĘDZIE ROSŁO!”

26 października uczniowie klasy 2b wzięli udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych w ramach projektu: „Jeżeli wyrosło, to będzie rosło!”. Zorganizowane zostały one przez Nieformalną Grupę Adeptów Szkółkarstwa, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie wraz z Podkarpackim Stowarzyszeniem Producentów Materiału Szkółkarskiego w Zasowie.
Historia szkółkarstwa w Zasowie sięga wstecz aż do roku 1879, kiedy to wieś przeszła w ręce Witolda Łubieńskiego, powstańca listopadowego. Założył on w Zasowie pierwszą szkółkę drzew owocowych, w której zatrudnił okolicznych chłopów. Był także promotorem tej działalności wśród sąsiadów – rozpowszechnił uprawy i wiedzę na ich temat wśród miejscowej ludności.

Dziś, po dawnej działalności Rodziny Łubieńskich pozostały liczne ślady – park, dwa stawy i ruiny dworu. Natomiast miejscowi mieszkańcy ciągle pielęgnują przekazywaną z ojca na syna wiedzę i  tradycję pracy w szkółkach. W taki sposób uprawa drzew owocowych i krzewów ozdobnych stała się podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Zasowa…

Warsztaty szkółkarskie, w których wzięli udział uczniowie klasy 2b, obejmowały:

 • wizytę w Szkole Podstawowej w Zasowie i pogadankę na temat historii miejscowości oraz początków szkółkarstwa w tym rejonie;
 • zwiedzanie gospodarstwa p. Zielińskich połączone z prezentacją drzew i krzewów ozdobnych oraz warunków hodowli i przechowywania roślin;
 •  zajęcia edukacyjne w gospodarstwie p. Ryczków w trakcie, których dzieci posadziły krokusy, sadzonki drzew owocowych, obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą rok z życia gospodarstwa szkółkarskiego oraz wykonały pracę malarską pt. ”Drzewo”;
 •  słodki poczęstunek.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało „Certyfikat Małego Szkółkarza” oraz sadzonkę krokusa i jabłoni.

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk


ZŁOTE UNIHOKEISTKI!!!

Drużynę SP 5 reprezentowały: W. Jużecka, K. Baran, A. Chrobak, K. Gawron, K. Dykas, K. Ortyl, D. Pasik, M. Dudziak, M. Kubisztal, M. Wiktorska

Już 6 rok z rzędu nasza szkoła wygrała rywalizację miejską w unihokeju dziewcząt. W zawodach, które rozegrano w dniu 24 października 2017 r. rywalizowały ze sobą niestety tylko trzy szkoły. Nie zmienia to jednak faktu, że zwyciężczynie w pełni zasłużyły na końcowy triumf!
Wyniki zawodów:

SP 5 – SP 10

8:0

SP 10 – SP 11

1:2

SP 5 – SP 11

3:0

Opiekun: p. Maciej Zaborowski

GRATULACJE!!!


ZABAWY Z MAMĄ I TATĄ – SPOTKANIA INTEGRACYJNE Z RODZICAMI

Klasa 2b podziwiała uroki tegorocznej jesieni i wspólnie z rodzicami bawiła się na ognisku integracyjnym zorganizowanym przez Firmę Salutem 24.
Już od rana dzieci były podekscytowane i nie mogły doczekać się godzin popołudniowych.
Po przybyciu do gospodarstwa wszyscy wzięli udział w zabawach integracyjnych, z chustą animacyjną. Dzieci tańczyły i śpiewały znane piosenki, a rodzice mieli okazję do bliższego poznania się i wspólnego udziału w zabawach.
Nie zabrakło niespodzianki - konkurencji dla dzieci i rodziców. Były to mini zawody w paintballu. Atrakcją spotkania integracyjnego było również wspólne ognisko i pieczenie smacznych kiełbasek oraz szaszłyków.
Zabawom i uśmiechom mogłoby nie być końca, jednak wszystko, co dobre szybko mija i trzeba było się pożegnać.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały upominek przygotowany przez rodziców. Wszystkim bardzo miło i szybko upłynął czas zabawy – na pamiątkę pozostały zdjęcia i wspomnienia.

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk


„IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ…”

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego ma stanowić zaproszenie i znak tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża Polaka.
Symbolicznym wyrazem wdzięczności za nauczanie Jana Pawła II było wyjście uczniów klasy 2b na Plac Solidarności pod Pomnik Papieża, zapalenie znicza, modlitwa oraz chwila zadumy i refleksji.
Wycieczka miała związek z rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dnia 16 października 1978 roku oraz zbliżającym się Świętem Zmarłych.

Informacja i foto: p. Urszula Chciuk


KÓŁKO DZIENNIKARSKIE NA TROPIE TAJEMNIC

Tradycyjnie już (po raz szósty) dziennikarze z naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszo – autobusowym. Tym razem celem podróży był Korzeniów.
W programie wycieczki uwzględnione zostały wyłącznie miejsca tajemnicze. Punkt pierwszy – XVII – wieczny dworek (z uwagi na legendę o topielcu). Punkt drugi – „Babi mór” – cmentarz, który z legendarnego stał się historycznym po tym, jak przy budowie drogi natrafiono na ludzkie szczątki. Kolejnym przystankiem był Grób Dragona – mogiła obrońcy mieszkańców Korzeniowa przed Szwedami z jeszcze świeżymi śladami po wykopaliskach archeologicznych. Na koniec – stara leśniczówka – i opowieści konspiracyjne.
Wyprawa zaplanowana została tak, by jej uczestnicy mogli poczuć uroki złotej polskiej jesieni. 7 kilometrów trasy zlokalizowane było w lesie, po którym oprowadzał nas leśniczy Mariusz Gawor.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


POLA NADZIEI

Wolontariusze z naszej szkoły kolejny raz biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”. Jest to program pozyskujący pieniądze na działanie Dębickiego Hospicjum.
Pierwszym etapem realizacji programu jest wspólne sadzenie cebulek żonkili. 
– Dlaczego cebulki żonkili? - Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną te kwiaty, zbierane są fundusze dla hospicjów. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę.
Chcemy uczyć młodzież jak można nieść pomoc i dobro innym, aby później dobro do nich wróciło.

Opiekunowie: p. Justyna Moskal, p. Mariola PuchałaSUKCES DAMIANA
W sobotę, 14 października 2017 r. odbył się Ogólnopolski Turniej Open Karate Giedlarowa CUP zorganizowany przez Centrum sztuk Walki i Sportu w Leżajsku. W turnieju brało udział 21 klubów i 200 zawodników.
Uczeń naszej szkoły z klasy III G - Damian Prus zajął III miejsce w kategorii Kumite Semi Kontakt
(walka z przeciwnikiem).
Informacja: Klub Karate Shinkyokushin Bushi, p. Mariusz Madeja

REJONOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

W dniu 11 października 2017 r. drużyna dziewcząt startowała w Rejonowych Biegach Przełajowych 10x800m w Mielcu. Ostatecznie dziewczęta uplasowały się na najniższym stopniu podium zajmując III miejsce. Gratulacje dla wszystkich startujących!

Skład sztafety: A. Śliwa, A. Jasińska, N. Szerszeń, J. Tomaszewska, K. Ciba, K. Rojek, Ł. Sokołowska, M. Juzba, W. Bigus, J. Herduś

Opiekun: p. Maciej Zaborowski


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Z rąk do rąk podajemy skromnej mądrości dar zwyczajny”
[Czesław Miłosz „Traktat moralny”]

13 października 2017 roku o 13.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się niezwykła uroczystość – Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie wspólnie świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Szczególna to chwila, gdyż stwarza nam okazję, aby dziękować tym, którzy każdego dnia dają nam – uczniom – to, co mają najlepszego – wiedzę i serce.
Na wstępie głos zabrał pan dyrektor Wiesław Broda, złożył serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom oraz wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji. Wśród wyróżnionych znaleźli się: p. Renata Baran, p. Zofia Bąk, p. Dorota Błaszczyk, p. Beata Bochnowska, p. Anna Boro, p. Arkadiusz Burnat, p. Anna Doniec, p. Anna Furman, p. Grażyna Jałowiec, p. Krzysztof Jużecki, p. Ewa Kamińska, p. Wiesława Klisiewicz, p. Małgorzata Kloc, p. Anna Kołodziej, p. Iwona Konsur-Loda, p. Monika Kraszkiewicz, p. Barbara Kubalica, p. Rafał Lach, p. Piotr Longosz, p. Grzegorz Lorek, p. Violetta Łoch, p. Anna Pancerz, p. Renata Pietrzyk, p. Dorota Pięta, p. Elżbieta Puta, p. Jolanta Siarkowska, p. Joanna Sieradzka, p. Joanna Sobczyk, p. Klaudia Sobuś, p. Renata Soprych, p. Agata Szarek, p. Martyna Świętoń, p. Michał Wiktor, p. Anna Wójcik, p. Maciej Zaborowski, p. Irena Bochnia, p. Krzysztof Cholewa, p. Lidia Kowalska, p. Ryszard Niwa, p. Monika Nykiel-Pieprzycka, p. Elżbieta Pluta, p. Dorota Sikora, p. Genowefa Sikorska, p. Wiesław Szczudło, p. Beata Jarosz, p. Krystyna Morawska, p. Bernadeta Worek, p. Anna Zima.
Nagrody burmistrza otrzymali: p. Renata Pietrzyk, p. Jacek Stogiera, p. Wiesław Broda.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Następnie głos zabrała przedstawicielka Rady Rodziców, która w podziękowaniu za trud wkładany w pracę dydaktyczno – wychowawczą, złożyła na ręce Dyrekcji symboliczne kwiaty.
By ukazać ogrom wdzięczności, jaki przepełniał uczniowskie serca, prowadzący Natalia Młodnicka i Franciszek Kamiński zaprosili wszystkich do obejrzenia i wysłuchania Koncertu Życzeń, który w swej formie nawiązywał do słynnego w latach 70-tych ubiegłego wieku programu telewizyjnego. Nauczycielom i pracownikom złożono życzenia oraz dedykowano upominki muzyczne, taneczne i poetyckie. Najczęściej powtarzanym okazało się być słowo „DZIĘKUJEMY”.


TURNIEJ SZACHOWY

Do październikowego turnieju szachowego zapisało się 16 uczniów (11 chłopców i 5 dziewczynek). 5 października do eliminacji szkolnych rozgrywanych systemem "każdy z każdym" stawiło się 9 chłopców i 2 dziewczynki.  Szymon Kulig, wygrywając wszystkie partie zagwarantował sobie miejsce w reprezentacji szkoły w pierwszym dniu. W finale rozegranym w dn. 9 października wyłoniono reprezentację szkoły w składzie: Aleksandra Sojka, Szymon Kulig (Mistrz Szkoły - we wszystkich spotkaniach przegrał tylko 1 partię), Karol Ciszek i Szymon Stasiowski. 
10 października 2017 r. w naszej placówce odbyły się rozgrywki o mistrzostwo Dębicy w szachach drużynowych. Świetną grą wykazała się Ola Sojka wygrywając wszystkie spotkania. Kapitalnie walczyli też chłopcy.
Do zajęcia II miejsca zabrakło tylko jednej wygranej na szachownicy!
Gratulujemy brązowym medalistom Dębicy w szachach drużynowych w roku 2017/18, którymi zostali: Aleksandra Sojka 4a, Szymon Kulig 4b, Karol Ciszek 4e, Szymon Stasiowski 4e.

Informacja i foto: p. Dorota Stogiera


WOJEWÓDZKIE PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ, GMIN, POWIATÓW I KLUBÓW
ZA ROK SZKOLNY 2016/2017

W dniu 10 października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Dębicy odbyło się Wojewódzkie podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół, gmin, powiatów, klubów za rok szkolny 2016/2017.
Uroczystość poprowadzili: Pan Jacek Bigus – wiceprezes Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego i Pan Wiesław Broda – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy.
Uroczystość uświetnili goście:

 • Pani Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty, a zarazem Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie
 • Pani Barbara Pelczar-Białek - Dyrektor Departamentu Nauki, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
 • Pan Mariusz Szewczyk Burmistrz Miasta Dębicy
 • Pan Wojciech Iwasieczko – Zastępca Burmistrza Miasta Dębicy
 • Pani Marta Czekaj – Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej,
 • Pan Ireneusz Kozak – Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty
 • Pani Marta Pawełko – Tokarz – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy
 • Dyrektorzy szkół
 • Działacze sportu szkolnego
 • Nauczyciele wychowania fizycznego

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w klasyfikacji wojewódzkiej na 442 placówki, nasze gimnazjum uplasowało się na PIERWSZYM MIEJSCU!!! – jako jedyne gimnazjum w powiecie. Natomiast wśród szkół podstawowych, na 632 placówki, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 znalazła się na PIĄTYM MIEJSCU!!! – jako jedyna szkoła podstawowa w powiecie.
Uroczystość uświetniły występy grupy tanecznej Soul Dance, Marcina Zawory oraz pokaz gimnastyczny przygotowany przez uczniów p. Krzysztofa Jużeckiego. 

Organizacja: p. dyrektor Wiesław Broda, p. wicedyrektor Renata Baran, p. Jolanta Siarkowska, p. Iwona Konsur-Loda, p. Violetta Łoch, p. Agata Szarek, p. Krzysztof Jużecki, p. Maciej Zaborowski, p. Bożena Frankiewicz, p. Grażyna Jałowiec, p. Janusz Kaczówka

Źródło: debica.tv


MŁODZIEŻ NASZEJ SZKOŁY ZAJĘŁA III MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „Filmowy przeWODNIK”

Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami w Ogólnopolskim Konkursie „Filmowy przeWODNIK”. Drużyna w składzie: Julia Daniel, Wiktoria Kwiatek, Katarzyna Rojek, Błażej Bała stworzyła trzydziestosekundową produkcję pt. „Błażej zwycięzca” i zajęła III miejsce.
Celem filmiku oraz całej akcji zainicjowanej i przeprowadzonej przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji było promowanie odpowiedzialnych postaw, a także rozszerzanie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania w akwenach wodnych.

Konkurs był częścią ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Honorowy patronat nad nią objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Prace bardzo pozytywnie ocenił między innymi zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach.

Źródło: debica.tv

Wręczenie nagród odbyło się w Policyjnym Centrum Edukacji Społecznej w Warszawie. Podczas gali goście mogli zobaczyć pokaz chwytów karabinkiem SKS zaprezentowany przez funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Laureaci wraz z opiekunami ruszyli także w teren, gdzie odwiedzili Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie zapoznając się ze specyfiką pracy jednostki, jej historią oraz wyposażeniem.

GRATULACJE!!!


NOC ŚMIECHU

Dziennikarze znów nie spali całą noc! Ostatni weekend września (z piątku na sobotę) spędzili w szkole, by wspólnie śmiać się aż do rana.
Motywem przewodnim spotkania był śmiech. Stąd w programie pojawiły się komedie, taniec „Kaczuszki” i wolna interpretacja przeboju „Wyginam śmiało ciało”. Dużo emocji wzbudziły zapasy gąsienic w kokonach i gra tematyczna przygotowana przez gimnazjalistów dla młodszych kolegów.

W „Nocy Śmiechu” udział wzięli dziennikarze SP5 i MG3 oraz ich przyjaciele.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela, p. Monika Kraszkiewicz, p. Sylwia Węgrzyn


WESOŁY DZIEŃ Z TABLICZKĄ MNOŻENIA

Zapamiętywanie abstrakcyjnych liczb niejednemu uczniowi spędziły sen z powiek. Dlatego, aby jej przyswajanie było przyjemniejsze. 29 września po raz siódmy obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji po raz drugi. Uczniowie ze szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych, którzy pozytywnie przeszli test wiedzy, otrzymywali tytuł eksperta.
Podczas zaś długich przerw sami uczniowie stali się egzaminatorami i sprawdzali
znajomość tabliczki mnożenia wśród kolegów oraz dorosłych, bawiąc się przy tym doskonale.
Akcję, w której w sumie wzięło udział blisko 4 tysiące szkół na całym świecie możemy zaliczyć do udanych dzięki zaangażowaniu nauczycieli matematyki oraz uczniów.


SUKCESY W IGRZYSKACH DZIECI W LEKKIEJ ATLETYCE I SZTAFECIE

Nowy sportowy rok szkolny pod nazwą Igrzyska Dzieci rozpoczęliśmy 19 września na stadionie w Pustkowie. W tym dniu rozegrane zostały mistrzostwa miasta Dębica i powiatu dębickiego w lekkiej atletyce. Dzieci startowały w pięciu konkurencjach(rzut piłeczką palantową, skok w dal, skok wzwyż, bieg na dystansie 60 m oraz 600 m dziewcząt i 1000 m chłopców).
Uczennice naszej szkoły wspaniale walczyły we wszystkich konkurencjach. Tytuł mistrzyni  miasta  i  powiatu zdobyła Zuzanna Stepaniak (6c), srebrny medal w powiecie a złoty w mieście wywalczyła Alicja Rojek (6c) w rzucie piłeczką palantową. W biegu na dystansie 600m srebro w powiecie a złoto w mieście zdobyła Tatiana Bolek, brąz w mieście Alicja Wojnarowska. Drugie miejsce w skoku wzwyż  w mieście i powiecie wyskakała Justyna Synowiecka (6b). Na trzecim miejscu w mieście z brązowym medalem uplasowała się Klaudia Ortyl. Cztery zawodniczki uzyskały prawo startu w finale wojewódzkim (Zuzanna Stepaniak, Alicja Rojek, Tataiana Bolek, Justyna Synowiecka).
Finał wojewódzki rozegrano 26 września na stadionie Resovii. Fantastycznie w eliminacjach pobiegła Zuzanna Stepaniak. Do biegu finałowego weszła z czwartym czasem. Ostatecznie zawody zakończyła na miejscu siódmym. 8 miejsce wywalczyła Justyna Synowiecka w skoku wzwyż.

Kolejne zawody wygrane przez nasze zawodniczki:
Sztafeta dziewcząt 10 x 800m w pięknym stylu wywalczyła tytuł najlepszej w mieście i powiecie. Pobiegły w składzie: Ola Jaskot(6c), Martyna Kuczera(7c),Daria Berka(7d), Klaudia Ortyl(7d), Oliwia Kędzior(5c), Ala Rojek(6c), Olga Szarek(6c), Martyna Pigóra(7d), Ala Wojnarowska(5c), Zuzia Stepaniak(6c).
Tym zwycięstwem wywalczyły awans do zawodów rejonowych, które odbędą się 11 października w Mielcu.

GRATULACJE!!!

Opiekun: p. Beata Rut


INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Oficjalne rozpoczęcie odbyło się 27 września 2017 r. na stadionie CWKS „Resovia” Rzeszów. Apel olimpijski odczytała p. Matylda Kowal – uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio. Ślubowanie w imieniu nauczycieli odczytał p. Maciej Zaborowski z SP nr 5 w Dębicy – szkoły, która wygrała współzawodnictwo wojewódzkie.
W części sportowej odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce z udziałem ponad 700 zawodników z 25 powiatów.
W tym gronie, jak co roku nie mogło zabraknąć reprezentantów naszej szkoły, którzy uzyskali następujące rezultaty:

Wiktoria Bigus 4 m-ce – 600m
Aleksandra Śliwa 6 m-ce
– 300m
Dagmara Pasik 10 m-ce
– skok w dal
Kamila Madura 11 m-ce – skok wzwyż

Opiekun: p. Maciej Zaborowski

Marcin Zawora 6 m-ce skok wzwyż
Hubert Nowakowski 16 m-ce – pchnięcie kulą Rafał Maciaszek 18 m-ce – 300m

Opiekun: p. Jacek Stogiera


SŁODKIE SZALEŃSTWO

Kosztowanie różnych rodzajów cukrów, wąchanie aromatów, które są wykorzystywane do produkcji cukierków - to tylko niektóre ciekawostki, jakie czekały na dzieci z naszej szkolnej Zerówki oraz z klasy I d w Muzeum Lizaka w Jaśle.
Główną atrakcją było jednak oglądanie z bliska całego procesu powstawania lizaka oraz możliwość jego własnoręcznego uformowania. To była ciekawa i słodka wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy wszyscy wrócili do szkoły.

Informacja: p. Sylwia Czerniak; foto: p. Sylwia Czerniak, p. Renata Pietrzyk


WYMARZONY DEBIUT W EKSTRALIDZE!!!

Karolina Baran zawodniczka UKH Dębica, która przebywa aktualnie na wypożyczeniu w KS Cracovia 1906 zanotowała świetny występ w swoim pierwszym meczu w Polskiej Lidze Hokeja Kobiet. Niespełna 16 letnia hokeistka już w pierwszej tercji spotkania z Jastrzębiem wpisała się na listę strzelców. Karolina jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 5, pierwsze kroki stawiała na lodowisku w Dębicy, nadal mieszka i trenuje w naszym mieście jednak mecze rozgrywa z zespołem z Krakowa.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!


ZWIEDZILI EUROPEJSKIE CENTRUM PAMIĘCI I POJEDNANIA

3 i 4 października uczniowie klas drugich zwiedzili Ekspozycję Historyczno - Dydaktyczną w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie. Młodzież wysłuchała opowieści przewodnika o historii poligonu wojskowego Waffen - SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 - 1944) i obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz zapoznała się z unikatowymi zdjęciami, dokumentami oraz przedmiotami, które kiedyś znajdowały się w obiektach wojskowych i obozowych barakach.
Po zwiedzeniu Ekspozycji cała grupa udała się „Drogą Cierpienia” na Górę Śmierci. Tu przewodnik opowiedział o końcowym, tragicznym losie więźniów.  Doczesne szczątki  pomordowanych do dzisiejszego dnia spoczywają na Górze Śmierci.
Z Muzeum w Pustkowie uczniowie udali się do Nadleśnictwa Pustków, gdzie integrowali się przy grillu.

Opiekunowie: D. Czernecka, D. Błaszczyk, J. Siarkowska, A. Kołodziej, J. Słowińska-Zygmunt, M. Kraszkiewicz, A. Buszek, M. Magdziarz-Grzyb, M. Zaborowski, G. Lorek


MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Żegnaj lato, witaj jesień!

Kończy się lato w przepych bogate
I zmienia, zmienia piękną swą szatę.
Drzewa po świeżej, bujnej zieleni
Wdziewają złote barwy jesieni.
Pogodnie, cicho i uroczyście
Spływają z wolna na ścieżkę liście,
A gdy śpieszymy do szkoły drogą,
Raźnie szeleszczą, szumią pod nogą.

Leopold Staff „Jesienne Liście”

We wrześniu odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Wśród chętnych został wyłoniony skład samorządu:
 • Łukasz Najda – kl. 3c - przewodniczący
 • Wiktoria Frankiewicz – kl. 3g - z-ca przewodniczącego
 • Zuzanna Zygmunt kl. 3g z-ca przewodniczącego
 • Eryk Konieczny kl. 3f członek
 • Sebastian Łesyk kl. 3d – członek

22 września - początek astronomicznej jesieni. Mały Samorząd Uczniowski zachęcił uczniów, aby uczcili Pierwszy Dzień Jesieni swoim strojem oraz Jesienną Gazetką. Aby dobrze przywitać jesień uczniowie klas I-III przyszli ubrani w barwy jesieni. Podczas prezentacji Jesiennej Mody było wesoło i kolorowo. Wszystkim dopisał dobry humor.

Informacje i foto: p. Elżbieta Puta


SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
W dniu 3 października 2017 r. w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbyły się miejskie i powiatowe zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców 10 x 800m.
Sztafeta dziewcząt zdobyła złote medale zarówno w mieście jak i w powiecie, natomiast sztafeta chłopców wygrała w mieście a w powiecie zajęła 2 miejsce.
Obydwie nasze reprezentacje wywalczyły awans do etapu rejonowego, który odbędzie się 11 października 2017 r. w Mielcu. 

Skład sztafety chłopców:
J. Cieślak, K. Goździaszek, A. Horodyński, P. Labak, B. Labak, S. Laskowski, R. Maciaszek, K. Nykiel, K. Patyk, M. Zawora
Opiekun: p. Grzegorz Lorek
  

Skład sztafety dziewcząt:
A. Śliwa, A. Jasińska, K. Rojek, P. Szaraniec, J. Tomaszewska, K. Ciba, Ł. Sokołowska, Z. Dziurgot, W. Bigus, J. Herduś
Opiekun: p. Maciej Zaborowski

Gratulacje i powodzenia w walce o finał wojewódzki!


REGULAMINY I TERMINY KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH  W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

a) dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VII):

Konkurs z:

Etap szkolny

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Matematyki

18 października 2017 r.

18 listopada 2017 r.

13 stycznia 2018 r.

Języka polskiego

20 października 2017 r.

25 listopada 2017 r.

20 stycznia 2018 r.

Języka angielskiego

24 października 2017 r.

2 grudnia 2017 r.

17 lutego 2018 r.

Języka niemieckiego

26 października 2017 r.

30 listopada 2017 r.

25 stycznia 2018 r.

Przyrody

3 listopada 2017 r.

8 grudnia 2017 r.

23 lutego 2018 r.

Historii

6 listopada 2017 r.

9 grudnia 2017 r.

24 lutego 2018 r.

b)     dla uczniów gimnazjów:

Konkurs

Etap szkolny

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Języka ukraińskiego

16 października 2017 r.

16 listopada 2017 r.

12 stycznia 2018 r.

Biologiczny

17 października 2017 r.

17 listopada 2017 r.

15 stycznia 2018 r.

Historyczny

18 października 2017 r.

18 listopada 2017 r.

13 stycznia 2018 r.

Języka hiszpańskiego

19 października 2017 r.

16 listopada 2017 r.

12 stycznia 2018 r.

Geograficzny

20 października 2017 r.

22 listopada 2017 r.

17 stycznia 2018 r.

Fizyczny

23 października 2017 r.

23 listopada 2017 r.

18 stycznia 2018 r.

Matematyczny

24 października 2017 r.

24 listopada 2017 r.

19 stycznia 2018 r.

Języka angielskiego

25 października 2017 r.

25 listopada 2017 r.

20 stycznia 2018 r.

Polonistyczny

26 października 2017 r.

30 listopada 2017 r.

25 stycznia 2018 r.

Języka francuskiego

27 października 2017 r.

1 grudnia 2017 r.

26 stycznia 2018 r.

Języka niemieckiego

3 listopada 2017 r.

2 grudnia 2017 r.

17 lutego 2018 r.

Chemiczny

6 listopada 2017 r.

9 grudnia 2017 r.

24 lutego 2018 r.

Informatyczny

04 - 08 grudnia 2017 r.

----------

22 lutego 2018 r.


INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA LA - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA LA - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
WYNIKI DZIEWCZ
ĄT

 

 

Miejsce w mieście

Miejsce w powiecie

Skok wzwyż

Aleksandra Śliwa

I

I

Kamila Madura

II

II

Rzut oszczepem

Magdalena Kubisztal

I

II

Bieg na 100m

Karolina Ciba

III

 

Bieg na 300m

Aleksandra Śliwa

I

I

Bieg na 600m

Wiktoria Bigus

I

I

Kamila Madura

II

 

Katarzyna Rojek

III

 

Skok w dal

Dagmara Pasik

I

I

Sztafeta 4x100m

K. Ciba, D. Pasik, A. Jasińska, A. Śliwa

II

III

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA LA - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
WYNIKI CHŁOPCÓW

 

 

Miejsce w mieście

Miejsce w powiecie

Skok wzwyż

Marcin Zawora

I

I

Eryk Wójcik

II

III

Pchnięcie kulą

Hubert Nowakowski

I

I

Bieg na 100m

Krystian Nykiel

I

 

Bieg na 300m

Rafał Maciaszek

I

I

Krystian Goździaszek

III

 

Bieg na 1000m

Szymon Laskowski

I

II

Skok w dal

Miłosz Wyszyński

II

 

Sztafeta 4x100m

K. Goździaszek, J. Kulig, K. Nykiel, R. Maciaszek